Már az eltiltása után Zsinnán énekelt egy fesztiválon
Amióta Cristian Pomohaciot, a csodapapnak is mondott lelkészt a gyulafehérvári ortodox érsekség eltiltotta a papi hivatás gyakorlásától, egyre nagyobb figyelem irányul rá. Legutóbb a PressOne portálon jelent meg Viorel Ilișoi tollából terjedelmes riport a faluról, ahol a csodapap szolgált korábban. Ebből szemelgettünk.
2017. augusztus 26., 08:522017. augusztus 26., 08:52
A médiában időnkét elcsitul a botrány, amikor a terrortámadások miatt borul gyászba a világ, aztán újból erőre kap a homoszexualitással és kiskorúak megrontásával gyanúsított pap körüli botrány. A PressOne portálon megjelent riport szerzője nyomon követi a pap énekesi, majd lelkészi felemelkedését. A besztercei népdalt éneklő fiatalember egyre népszerűbb lett a televíziós műsorokban, nem kismértékben azért, mert tudták róla, hogy a papi hivatást karolta fel.
Aztán robbant a bomba – egy 22 perces videofelvétel közzététele a közösségi hálón, ahol állítólag egy 18 év alatti fiatalembert csábított szexuális együttlétre, sokak számára szörnnyé változtatta a papot.
Ám amikor előbukkant a Huși városi püspök esete, megindult a slatinai és buzăui püspökök körüli botrány, összekapta magát. Gyorsan megfosztották papi tisztségétől, hogy mentsék a még menthetőt. Persze, ő is összekapta magát. Kilépett, hogy dolognak ne legyen olyan íze, hogy kirúgták. És rögtön utána elkezdett folklórfesztiválokon fellépni. Így aztán
És nem is rosszul, már ami a dolgok anyagi oldalát illeti. Egyesek védőfalként veszik körül, mások el szeretnék űzni, mintha ördög volna. Amikor a riport szerzője a faluban járt, a templom körüli házak hallgatásba burkolóztak. A kapuk zárva, a függönyök mögül kutakodó tekintetek pásztázták az idegent. Magam is megtapasztaltam ezt az állapotot, amikor a faluban jártam. Épp aznap volt, amikor az érsekség küldöttsége járt a faluban. Fekete luxuskocsik, DUH rendszámtáblájú járgányok – ez az ő tulajdonát képezik – rótták az utat. Alig volt ember az utcán, s aki volt, az is ellenségesen méregetett. Csak a tévéstáb téblábolt látszólag céltalanul, hogy az érsekség asztaláról lehulló morzsákat felcsippentse. Ajánlatosnak láttam elhúzni onnan.
A PressOne által publikált riport szerzője szerint az emberek már alig beszélnek egymással, mert két táborra szakadtak. A 18 év alatt, amíg papként szolgált,
Messze földről jöttek emberek, hogy rontást tegyen valakire, vagy rólunk vegye le a rontást. Szépen énekelt, nagy pátosszal prédikált – mondja mosolyogva egy helybeli kisvállalkozó, Petru Matei, aki esküdt ellensége a papnak. A mosoly mögül folytatja – 300-an, 500-an is voltak egy-egy alkalommal, be sem fértek a templomba, kinn kellett az istentiszteletet megtartani az udvaron. Néha háromszor annyian voltak, mint a falu teljes lakossága. Jöttek beteg emberek, akik inkább ezt választották, mint az orvost, mert elterjedt a híre, hogy gyógyítani tud.
Úgy hitték, kiűzi az ördögöt az emberekből. S ezekért pénzt kért. Háromszáz, ötszáz lejt esetenként. Nem hiába van Kolozsváron nyolc hivatalosan vett lakása. A faluban is legalább tíz háza van.
A zsinnai színpadon virágot vittek neki az asszonyk, leányok
A riporter egy nevét eltitkoló helybelivel körbejárja a falut. Egy juhfarmnál megkérdi – kié? A Pomohacié, mondja a kísérő. Jó fajtájú juhai vannak. Egy másik, növénytermesztő farmnál kiderül, hogy ez is az ex-papé. És a traktorok is, amik rajta vannak. Aztán kiderül – az a négy-öt DUH és SUS (Iisus) rendszámú autó is az övé.
A riport szerzője egy teljes hetet töltött Mosonban. Ez elég volt arra, hogy megtapasztalja:
Akárcsak egy földbirtokos, helyi báró, semmi nem történhet a faluban az ő tudta és engedélye nélkül. Amíg még élt a csodapapi nimbusz, amikor háromszázan, ötszázan jöttek egy-egy misére, sokan maradtak másnapra is. Merthogy a pap előjegyezte őket. Ördögűzésre, rontástételre, -levételre, meg ki tudja, mi mindenre még. Ilyenkor a falubeliek adtak szállást. Fejenként 20–30 lejért, ami nem sok, de a körülmények is szegényesek voltak. Egy ágy, udvari fabudi, mosdás lavórban. De az a néhány lej is jól fogott az idős, jövedelem nélküli lakosoknak. Csoda-e, hogy az ex-pap pártján vannak? A pap házaiban a szállás drágább volt. Amióta ez megszűnt, a szegénység szele még jobban lengedez Mosonban.
A helyi kocsmába mára már csak az ex-pap traktoristái tévednek be. Egy kávéra, egy sörre, hogy agyonüssék az időt. A tulajdonos azt mondja, amikor még dőltek az emberek a faluba a pap miatt, volt olyan, hogy napi ezer kávét is kiszolgált. Meg ételt, meg üdítőt. Most...
A három helyi boltban – mert ennyi van Mosonban – ugyancsak megállt az élet. A falu fénykorában a templom kapujában a helybeliek fánkot, házikenyeret, zöldséget, pálinkát, meggylikőrt, fonott szatyrokat árultak. De nem árulhatott bárki, csak a paphoz közel állók. Ma már ezek sincsenek. Ugyanaz a forrás elmondja – jöttek az emberek Vasluiból, Konstancáról, két három napra jegyezte elő a pap, s akkor ők maradtak, megszálltak Pomohaci valamelyik jó emberénél. Akivel elbeszélgettek, elmondták a bajaikat, az meg jelentette a papnak, amit hallott. Aztán amikor a szegény „zarándok” a színe elé került, az már szinte mindent tudott róla. Persze, hogy ettől a szerencsétlen majd hanyatt vágta magát.
A szomszéd falu, a két kilométerre levő Vece ortodox templomába mostanság negyven ember is eljön. Ők a kontra-Pomohaciok. Egy öregasszony elmondja a riporternek: hagyjon minket békében Pomohaci. Mi tudjuk már 10-11 éve mivel foglalkozik. Menjen innen el, hagyjon minket békében. Amikor a paplakba szeretett volna bemenni a riporter – ahol a függöny mögül az ex-pap figyelte a világot –, két asszony és négy férfi állja útját. Akár verekedni is képesek. Hatan egy ellen. Ezek az emberek nem mennek a marosvásárhelyi ortodox érsekség által ide küldött pap istentiszteleteire. Pedig az jön, önként, ingyen misézik. De ők nem.
A mosoni ortodox templom mennyezetén ikon, Krisztus-kép. Sokan esküsznek arra, hogy az arc a Pomohacié.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!