Székelymoson, a megosztott falu

Már az eltiltása után Zsinnán énekelt egy fesztiválon

Már az eltiltása után Zsinnán énekelt egy fesztiválon

Amióta Cristian Pomohaciot, a csodapapnak is mondott lelkészt a gyulafehérvári ortodox érsekség eltiltotta a papi hivatás gyakorlásától, egyre nagyobb figyelem irányul rá. Legutóbb a PressOne portálon jelent meg Viorel Ilișoi tollából terjedelmes riport a faluról, ahol a csodapap szolgált korábban. Ebből szemelgettünk.

Bakó Zoltán

2017. augusztus 26., 08:522017. augusztus 26., 08:52

A médiában időnkét elcsitul a botrány, amikor a terrortámadások miatt borul gyászba a világ, aztán újból erőre kap a homoszexualitással és kiskorúak megrontásával gyanúsított pap körüli botrány. A PressOne portálon megjelent riport szerzője nyomon követi a pap énekesi, majd lelkészi felemelkedését. A besztercei népdalt éneklő fiatalember egyre népszerűbb lett a televíziós műsorokban, nem kismértékben azért, mert tudták róla, hogy a papi hivatást karolta fel.

Aztán robbant a bomba – egy 22 perces videofelvétel közzététele a közösségi hálón, ahol állítólag egy 18 év alatti fiatalembert csábított szexuális együttlétre, sokak számára szörnnyé változtatta a papot.

Az érsekség nem reagált túl gyorsan.

Ám amikor előbukkant a Huși városi püspök esete, megindult a slatinai és buzăui püspökök körüli botrány, összekapta magát. Gyorsan megfosztották papi tisztségétől, hogy mentsék a még menthetőt. Persze, ő is összekapta magát. Kilépett, hogy dolognak ne legyen olyan íze, hogy kirúgták. És rögtön utána elkezdett folklórfesztiválokon fellépni. Így aztán

korábbi híveit megosztotta – lettek Pomohaci-ellenesek és Pomohaci-rajongók. Különösen Mosonban, ahol egyébként tizennyolc éve szolgált.

És nem is rosszul, már ami a dolgok anyagi oldalát illeti. Egyesek védőfalként veszik körül, mások el szeretnék űzni, mintha ördög volna. Amikor a riport szerzője a faluban járt, a templom körüli házak hallgatásba burkolóztak. A kapuk zárva, a függönyök mögül kutakodó tekintetek pásztázták az idegent. Magam is megtapasztaltam ezt az állapotot, amikor a faluban jártam. Épp aznap volt, amikor az érsekség küldöttsége járt a faluban. Fekete luxuskocsik, DUH rendszámtáblájú járgányok – ez az ő tulajdonát képezik – rótták az utat. Alig volt ember az utcán, s aki volt, az is ellenségesen méregetett. Csak a tévéstáb téblábolt látszólag céltalanul, hogy az érsekség asztaláról lehulló morzsákat felcsippentse. Ajánlatosnak láttam elhúzni onnan.

A PressOne által publikált riport szerzője szerint az emberek már alig beszélnek egymással, mert két táborra szakadtak. A 18 év alatt, amíg papként szolgált,

a kétszáz lelkes falu zarándokhely volt.

Messze földről jöttek emberek, hogy rontást tegyen valakire, vagy rólunk vegye le a rontást. Szépen énekelt, nagy pátosszal prédikált – mondja mosolyogva egy helybeli kisvállalkozó, Petru Matei, aki esküdt ellensége a papnak. A mosoly mögül folytatja – 300-an, 500-an is voltak egy-egy alkalommal, be sem fértek a templomba, kinn kellett az istentiszteletet megtartani az udvaron. Néha háromszor annyian voltak, mint a falu teljes lakossága. Jöttek beteg emberek, akik inkább ezt választották, mint az orvost, mert elterjedt a híre, hogy gyógyítani tud.

Tiltott miséket is tartott.

Úgy hitték, kiűzi az ördögöt az emberekből. S ezekért pénzt kért. Háromszáz, ötszáz lejt esetenként. Nem hiába van Kolozsváron nyolc hivatalosan vett lakása. A faluban is legalább tíz háza van.

A zsinnai színpadon virágot vittek neki az asszonyk, leányok Galéria

A zsinnai színpadon virágot vittek neki az asszonyk, leányok

A riporter egy nevét eltitkoló helybelivel körbejárja a falut. Egy juhfarmnál megkérdi – kié? A Pomohacié, mondja a kísérő. Jó fajtájú juhai vannak. Egy másik, növénytermesztő farmnál kiderül, hogy ez is az ex-papé. És a traktorok is, amik rajta vannak. Aztán kiderül – az a négy-öt DUH és SUS (Iisus) rendszámú autó is az övé.

A riport szerzője egy teljes hetet töltött Mosonban. Ez elég volt arra, hogy megtapasztalja:

Pomohaci kezet tett a falura.

Akárcsak egy földbirtokos, helyi báró, semmi nem történhet a faluban az ő tudta és engedélye nélkül. Amíg még élt a csodapapi nimbusz, amikor háromszázan, ötszázan jöttek egy-egy misére, sokan maradtak másnapra is. Merthogy a pap előjegyezte őket. Ördögűzésre, rontástételre, -levételre, meg ki tudja, mi mindenre még. Ilyenkor a falubeliek adtak szállást. Fejenként 20–30 lejért, ami nem sok, de a körülmények is szegényesek voltak. Egy ágy, udvari fabudi, mosdás lavórban. De az a néhány lej is jól fogott az idős, jövedelem nélküli lakosoknak. Csoda-e, hogy az ex-pap pártján vannak? A pap házaiban a szállás drágább volt. Amióta ez megszűnt, a szegénység szele még jobban lengedez Mosonban.

A helyi kocsmába mára már csak az ex-pap traktoristái tévednek be. Egy kávéra, egy sörre, hogy agyonüssék az időt. A tulajdonos azt mondja, amikor még dőltek az emberek a faluba a pap miatt, volt olyan, hogy napi ezer kávét is kiszolgált. Meg ételt, meg üdítőt. Most...

A három helyi boltban – mert ennyi van Mosonban – ugyancsak megállt az élet. A falu fénykorában a templom kapujában a helybeliek fánkot, házikenyeret, zöldséget, pálinkát, meggylikőrt, fonott szatyrokat árultak. De nem árulhatott bárki, csak a paphoz közel állók. Ma már ezek sincsenek. Ugyanaz a forrás elmondja – jöttek az emberek Vasluiból, Konstancáról, két három napra jegyezte elő a pap, s akkor ők maradtak, megszálltak Pomohaci valamelyik jó emberénél. Akivel elbeszélgettek, elmondták a bajaikat, az meg jelentette a papnak, amit hallott. Aztán amikor a szegény „zarándok” a színe elé került, az már szinte mindent tudott róla. Persze, hogy ettől a szerencsétlen majd hanyatt vágta magát.

A szomszéd falu, a két kilométerre levő Vece ortodox templomába mostanság negyven ember is eljön. Ők a kontra-Pomohaciok. Egy öregasszony elmondja a riporternek: hagyjon minket békében Pomohaci. Mi tudjuk már 10-11 éve mivel foglalkozik. Menjen innen el, hagyjon minket békében. Amikor a paplakba szeretett volna bemenni a riporter – ahol a függöny mögül az ex-pap figyelte a világot –, két asszony és négy férfi állja útját. Akár verekedni is képesek. Hatan egy ellen. Ezek az emberek nem mennek a marosvásárhelyi ortodox érsekség által ide küldött pap istentiszteleteire. Pedig az jön, önként, ingyen misézik. De ők nem.

Ők Pomohaciban hisznek.

A mosoni ortodox templom mennyezetén ikon, Krisztus-kép. Sokan esküsznek arra, hogy az arc a Pomohacié.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

2025. április 20., vasárnap

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése

Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.

Vízi Elemér: a hit nem magánügy
Vízi Elemér: a hit nem magánügy
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

2025. április 20., vasárnap

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással

Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással
2025. április 20., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon

A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon
2025. április 20., vasárnap

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk

Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk
2025. április 20., vasárnap

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 19., szombat

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig

A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig
2025. április 19., szombat

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván

Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván
2025. április 19., szombat

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon

Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon