Székelyföld történelme – alternatív tankönyv nem csak diákoknak

Őszre várható a VI–VII. osztályos diákoknak szánt, a székelység történetét bemutató tankönyv, ugyanakkor a kötetet kiadó Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és Kovászna Megye Tanácsa újabb, ezúttal középiskolásoknak szóló tankönyv elkészítését is tervezi. A jövő tanév elején megjelenő, olvasókönyv jellegű kiadvány szabadeladásban is kapható lesz, hisz hasonló összegző, nem kifejezetten a szakmának szóló kötet még nem jelent meg a témában.

Kovács Eszter

2011. augusztus 01., 17:452011. augusztus 01., 17:45

2011. augusztus 01., 19:562011. augusztus 01., 19:56

A székelység történelmének oktatása ezentúl nem szorul az osztálytermeken kívülre

Egy sorozat részének tekinthető a Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, valamint Kovászna Megye Tanácsának közreműködésével kiadandó, elsősorban VI–VII.-es diákoknak szóló alternatív tankönyv – nemrégiben megjelent a kisiskolásoknak szánt Mesés Székelyföld című, a székely székeket ismertető sorozat első, Csíkszéket bemutató része, illetve tavaly az óvodásoknak szóló Székelyföld címerei című kifestőkönyv. A Hargita és Kovászna megyei szakemberek bevonásával összeállított tankönyv idén őszre készül el, tehát az új oktatási törvény nyújtotta lehetőségek kihasználásával, egyelőre ugyan csak opcionális tantárgyként, a székelyföldi tanintézményekben tanítható lesz a székelység története.

Az alternatív tankönyv ötletgazdája, Borboly Csaba megyeitanács-elnök abbéli reményét fejezte ki, hogy a székelyföldi tanintézmények pedagógusai üdvözölni fogják az új kiadványt. Az RMDSZ által sikerült elérnünk, hogy olyan új oktatási törvény legyen, amely szerint a napi tananyag egynegyede a helyi tanrend szerint alakítható, és szeretnénk, ha pedagógusaink felvállalnák, hogy itt, Székelyföldön a székelység története legyen az egyik ilyen tananyag. A felnövekvő nemzedéknek ugyanis hiteles információkra van szüksége ahhoz, hogy székelységét büszkén tudja vallani, vállalni – nyilatkozta a megyei tanács elnöke.

Az alternatív tankönyvek elkészítésével foglalkozó munkacsoport tevékenységét Ferencz Salamon Alpár Hargita megyei főtanfelügyelő koordinálja, a tudományos szakirányító szerepét pedig dr. Hermann Gusztáv Mihály történész látja el. A főtanfelügyelő szerint az új tanügyi törvény kínálta lehetőséget kihasználva kezdte el kidolgozni az erre a célra megalakult munkacsoport azt a tananyagot, amely székely közösségeink hagyományainak, múltjának még jobb megismeréséhez, szellemi értékeink ápolásához, átadásához, nemzeti identitástudatunk megerősítéséhez segít hozzá.

Célunk, hogy a kezdeményezés eredménye ne egy tucatminőségű opcionális tantárgy legyen, ezért esztétikai és használhatósági tekintetben is minőségi tankönyvet szeretnénk szerkeszteni – magyarázta Hermann Gusztáv. A tudományos szakirányítótól megtudtuk, a kiadvány a székelység teljes történetét – a letelepedés előtti időktől napjainkig – tárgyalja, és az anyagot két éven át heti egy órában tanulhatják majd a diákok. A könyv nem a hagyományos értelemben vett tankönyv formáját ölti majd, inkább olvasókönyv lesz, melyet helyenként információs ablakokkal egészítünk ki – tette hozzá Hermann Gusztáv. Az említett szerkezet azért is indokolt, mert a kötet nemcsak a diákokat, hanem azokat a szülőket és nagyszülőket is megcélozza, akiket – nem szakmai értelemben – érdekel a téma. Ha olyan szintű lesz az érdeklődés, szabadeladásban is kapható lesz, hisz ilyen szintetikus írás még nem jelent meg a nagyközönség számára – summázott a szakirányító, megjegyezvén, azt sem tartja kizártnak, hogy a jövőben román nyelven is kiadják a tankönyvet.

A tankönyv teljes szövegét ugyan még nem, de tartalomjegyzékét már szemrevételezték a történelem szakos pedagógusok, ugyanakkor a szerkesztéssel kapcsolatosan Egyed Ákos és Pál Antal Sándor akadémikusok, valamint közéleti és egyházi személyiségek is megfogalmazták javaslataikat, melyeket a lehetőségekhez mérten a szerkesztők bele is építettek az anyagba.

Kápolnási Zsolt, az Eötvös József Szakközépiskola történelem szakos tanára jónak tartja a kezdeményezést, véleménye szerint azonban nagy áttörést az jelentene, ha a tantárgyat hivatalosan is beiktatnák a tantervbe. Minden kis lépés számít, viszont ebben az esetben az opcionális tantárgyak elosztása nagymértékben függ a tanintézmények vezetőségétől – tette hozzá a pedagógus.

Egyébként a jelenlegi tantervben már szerepel a romániai magyarság történelme V–VII.-es diákok számára, az alternatív tankönyv azért nyújtana újat, mert hangsúlyosan a székelység történetére koncentrálna – fejtette ki portálunk kérésére Novák Károly, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum aligazgatója. Reméljük, hogy a magyar iskolák felvállalják az opcionális órák beiktatását, főként, hogy az új tanügyi törvény értelmében a választható tantárgyak száma növekedni fog – magyarázta az aligazgató. Megtudtuk, a tankönyv időrendi sorrendben, a magyar történelemhez igazodva mutatja be a székelység történetét, így nyújtván kapaszkodót a tárgyban nem jártas diákoknak és felnőtteknek egyaránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

Felnőtt néptáncosok találkoznak Szentegyházán

Népzene, ének és a tánc tölti meg a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Házat: ötödik alkalommal rendezik meg a Nem úgy van most, mint volt régen – Felnőtt néptánccsoportok találkozója című eseményt, szombaton.

Felnőtt néptáncosok találkoznak Szentegyházán
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét, hogy helyére felhúzhassák az új palliatív ellátó központot. A bontást mihamarabb elkezdenék, mert csak ezután következhet az új épület tervezése és kivitelezése.

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét
2026. február 06., péntek

Részegen, papírok nélküli autóval bukott le egy sofőr Székelykeresztúr közelében

Erősen ittas állapotban, bejegyzetlen gépjárművel közlekedő sofőr került rendőrkézre Székelykeresztúr térségében csütörtökön délután. Az illető ellen eljárás indult.

Részegen, papírok nélküli autóval bukott le egy sofőr Székelykeresztúr közelében
2026. február 05., csütörtök

Kell a parajdiak földje az autópályához, de felhajtót nem kapnak cserébe

Elégedetlenséget szült Parajdon az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megépítéséhez szükséges területkisajátítások. Az is kiderült, hogy Parajd határában nem lehet majd felhajtani a sztrádára.

Kell a parajdiak földje az autópályához, de felhajtót nem kapnak cserébe
Hirdetés
2026. február 05., csütörtök

Börtönbe kísértek a rendőrök egy korondi férfit

Egy börtönbüntetésre ítélt személyt kísértek be a büntetés-végrehajtási intézetbe a Hargita megyei rendőrök szerdán. A korondi férfi bőséges bűnlajstrommal rendelkezik.

Börtönbe kísértek a rendőrök egy korondi férfit
2026. február 05., csütörtök

Vízszünet lesz több háztartásban is Székelyudvarhelyen

Csőtörés miatt több háztartásban is vízszünet lesz Székelyudvarhelyen csütörtökön délutánig.

Vízszünet lesz több háztartásban is Székelyudvarhelyen
2026. február 04., szerda

Késedelmi kamatot fognak kérni a Korond-patakot csőbe terelő vállalkozótól

Több mint 30 millió lejt költött el az Országos Sóipari Társaság (Salrom), hogy csövekbe tereljék a Korond-patakot a beszakadt parajdi sóbányánál. Folyamatban van a beruházás átvétele, ám késedelmi kamattal fogják sújtani a kivitelezőt.

Késedelmi kamatot fognak kérni a Korond-patakot csőbe terelő vállalkozótól
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Ismét áramszünet lesz Székelyudvarhelyen

Karbantartási munkálatokat fog végezni a szolgáltató, ezért áramszünetre kell számítani szerdán reggel kilenc és délután négy óra között több székelyudvarhelyi utcában – közli a városháza.

Ismét áramszünet lesz Székelyudvarhelyen
2026. február 03., kedd

A legnagyobb székely öröksége ma is kötelez – Orbán Balázsra emlékeztek Székelyudvarhelyen

Tömeg gyűlt össze kedden Székelyudvarhely központjában, hogy a 197 évvel ezelőtt született Orbán Balázs, a legnagyobb székely emléke előtt tisztelegjenek. A felszólalók a jeles személyiség által ránk hagyott erkölcsi értékekre hívták fel a figyelmet.

A legnagyobb székely öröksége ma is kötelez – Orbán Balázsra emlékeztek Székelyudvarhelyen
2026. február 03., kedd

Szakács-Paál István: Székelyföldön nem jó az életszínvonal

Aláírásgyűjtésbe kezdenek, petíciót visznek a kormányfőhöz, és egyedi segélyrendszerrel próbálják tompítani a fogyatékkal élők adóterheit Székelyudvarhelyen. Szakács-Paál István polgármester őszintén beszélt a térség gazdasági nehézségeiről.

Szakács-Paál István: Székelyföldön nem jó az életszínvonal
Hirdetés