
A szennyvíztisztító állomás egyik betonmedencéje. A város ezután nem szennyezi a Marost
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
Június 30-áig be kell fejezni a munkálatokat a már több mint tíz éve kezdődött gyergyószentmiklósi csatorna- és ivóvízhálózat építésénél. A háztartások rácsatlakozása azonban még akár két évig is eltarthat. A városvezetés eközben újabb nagyszabású infrastruktúra-fejlesztéseket tervez.
2017. május 10., 15:102017. május 10., 15:10
Terepszemlét és egyeztetést tartottak hétfőn a fejlesztési minisztérium, az önkormányzat, és a víz-csatornahálózat építését végző cég illetékesei. Itt kitűzték a határidőt: június végéig el kell készülnie a gyergyószentmiklósi beruházásnak. Ez tartható, hiszen amint megállapíthatták, 99 százalékban elkészültek a munkálatokkal.
Jelenleg az új vízháznál és a szennyvíztisztító-állomáson szerelik be az automatizálási készülékeket, valamint kisebb javítások vannak még hátra.
és ha az megfelel, akkor megtörténik az átadás-átvétel. Amint azt Nagy Zoltán polgármester elmondta, a legkorszerűbb berendezésekkel van felszerelve mind a vízház, mind a derítőállomás. A vízháznál előbb klóros kezelésen megy át a víz, majd homokszűrő következik, ezt követően pedig infrasugaras kezelés kell. Utóbbi azért szükséges, mert nem kútból, hanem patakokból nyerik a nyers vizet, így kerülhet bele olyan állati eredetű anyag, amit a klór nem tud teljesen semlegesíteni. Végül szénszűrőn átfolyva kerül az ivóvíz a háztartásokba.
Teljesen új vízház épült, modern berendezésekkel
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
A szennyvíz-ülepítőnél is a legmodernebbek az eszközök. Egyedüli kérdés, hogy nagy hidegekben hogyan indulnak be a szenny lebontásához szükséges kémiai folyamatok. Ennek módját majd a működtetés során fogják kitapasztalni.
Azzal, hogy elkészül végre az új hálózat, még korántsem érnek a beruházás végére. Jön a régi rendszerről az újra való átállás. Ami előre látható:
A kivitelező fél év alatt kell megoldja az üzembe helyezést, vagyis a kapuk előtt kialakított csatlakozási pontokig működnie kell az új szennyvíz- és ivóvízrendszernek. Ez után indulhat a háztartások rácsatlakozása. Azaz minden egyes érintett lakás rákötését meg kell oldani az udvarok felásásával, és az ezzel járó munkálatokkal. Két évbe is beletelhet, míg ennek a végére érnek.
Ha el is készül a beruházás, még nem mondhatja el Gyergyószentmiklós, hogy minden háztartáshoz eljutott a csatornahálózat. A bővítéshez a kormánytól várják a finanszírozást.
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
A polgármester elmondta,
Az elmúlt időszakban lezajlott egyeztetések alapján Nagy Zoltán esélyesnek látja Gyergyószentmiklóst arra, hogy újabb nagy beruházások indulhassanak el. A város száz százalékban csatornázott lesz, és utak újulnak meg, de Gyilkostónál is elkészülhet a víz- és csatornahálózat. A városi hálózat befejezése 2–3 év alatt valósulna meg. Az üdülőtelepen már az idén újra nekilátnának az évekkel ezelőtt tervezési hiányosságok és jogi viták miatt abbamaradt munkálatoknak. Itt is szennyvíztisztóra és vízházra van szükség.
Nagy Zoltán azért bízik a kormányfinanszírozásban, mert Románia vállalást tett az Európai Uniónak arra, hogy 2015-ig az ország háztartásainak 70 százaléka csatornahálózatra csatlakozik. Ez nem történt meg, és ezért az ország szankciókban részesül. Fejlesztési prioritásnak számít ezért a csatornázási és ivóvízrendszerek kiépítése.
Ezzel párhuzamosan az idén infrastruktúra-fejlesztésekre is nagy pénzek vannak elkülönítve az illetékes minisztériumokban. Így útjavításra is. A szörnyű állapotban lévő teherforgalmi út újjáépítése is ebből történhet meg – reméli Nagy Zoltán, aki hozzáteszi,
54 millió, infrastruktúrára költhető lejről van szó.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!