A mezőgazdaságban 290 hektár silókukorica-földön keletkezett jelentős mértékű – 50-80 százalékos – kár a termésben
Fotó: Pinti Attila
Az idei összes vadkárnak a harmadát az elmúlt másfél hónapban jegyezték fel Hargita megyében, a környezetvédelmi ügynökség vezetője úgy fogalmazott, rengeteg az ilyen eset. A garázdálkodó vadfajok listájára idén a hiúz is felkerült.
2024. október 17., 08:012024. október 17., 08:01
Megugrott a vadkárok száma az ősz kezdete óta Hargita megyében, a gabonatermés érésével párhuzamosan pedig a károk helyszíne is megváltozott:
„Rengeteg a vadkár. Remélem, most, hogy már lejárófélben van az aratás, csökkenni fog a számuk. A nagy része már le van aratva, de
Idén ősszel nagyon sok volt” – fogalmazott a helyzetről Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője.
Fotó: Kristó Róbert
A szeptember eleje óta eltelt mintegy másfél hónapban 134 vadkárról kapott bejelentést az ügynökség – tért rá az adatokra az igazgató –, ami a harmada az idei összes vadkárnak. Az utóbbi időben jórészt mezőgazdasági területeken keletkeztek veszteségek:
Idén összesen 404 vadkár helyszínén végeztek kárfelmérést az ügynökség munkatársai a többi érintett intézmény képviselőivel,
Évek óta nem volt példa ilyenre, de úgy tűnik, hogy
Utóbbi, akárcsak a medve és a farkas, fokozottan védett vadnak számít, de számuk jóval kisebb, és rejtőzködő életmódjuk miatt nagyon ritkán látni a természetben.
Fotó: Pinti Attila
Az idei garázdálkodások során
152 szarvasmarhát,
161 juhot és
240 háziszárnyast pusztítottak el a nagyvadak,
emellett 59 méhkaptárt is tönkretettek a medvék
– ismertette a kárfelmérések adatait Domokos László József. A mezőgazdaságban 290 hektár silókukorica-földön keletkezett jelentős mértékű – 50-80 százalékos – kár a termésben, ez mind a medvék számlájára írható.
Fotó: Veres Nándor
A megyei környezetvédelmi ügynökségnél nemrég összesítették az idei vadkárok összértékét, és
– közölte az igazgató, kérdésünkre hozzáfűzve, a kártérítések egy részét már kifizette a károsultaknak a környezetvédelmi minisztérium.
Tavaly egyébként összesen 538 vadkárról kapott bejelentést a környezetvédelmi ügynökség, azok közül 505-öt medvék, 33-at pedig farkasok okoztak. A múlt évi vadkárok értéke meghaladta a 2,1 millió lejt.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!