Fotó: Gecse Noémi
Nincs kedvenc versük, de van sok kedvenc költeményük és szerzőjük – a költészet világnapján erdélyi poétákkal beszélgettünk a számukra fontos versekről, a kortárs költészet új útkereséseiről, a versek igazáról és szépségéről, a költészet kihívásairól.
2017. március 21., 14:542017. március 21., 14:54
2017. március 21., 14:592017. március 21., 14:59
„Nem lehet egyetlen kedvenc verse az embernek, de biztosan mindenkinek van olyan, ami leggyakrabban eszébe jut, amit legtöbbször mantrázik magában. Számomra Radnóti Miklós Éjszaka című verse ez, 'Alszik a szív, és alszik a szívben az aggodalom'. Tizenévesen olvastam először, nem tud kikopni belőlem.
– fogalmazott László Noémi.
Amikor arról kérdeztük, költőként hogyan látja, manapság mit olvasnak az emberek, azt mondta, számít a költő személyes varázsa, a vele való élő kapcsolat. Lackfi Jánost, Szabó T. Annát is a népszerű költők közé sorolta, főleg mióta a Facebookon hangsúlyosan jelen vannak. Erdélyben ez főként azokat jelenti, akik a slam poetry mozgalomban tevékenykednek. Amikor a kihívásokról kérdeztük elmondta,
hogy ki ne fogyjon a témából, de maradjon önazonos, vagy mindig képes legyen újabb és újabb, hiteles költői énnel előállni. „Én az önazonosság és a személyes élmény híve vagyok” – mondta.
„Nincs egyetlen kedvencem, de a számomra fontos versekhez általában valóban kötődik egy-egy emlék, hogy hogyan, mikor találkoztam vele, kinek a kézírásával olvastam először valamelyik Hervay Gizella-verset; hogy Kemény István verseskötetét, A néma H-t egy udvarhelyi boltban vettem, amelyik abban a formában csak nagyon rövid ideig létezett a vonatállomással szemben; hogy Szilágyi Domokos versei valamikor kamaszkoromban érintettek meg először” – mesélte. Mostanában leginkább gyerekverseket írt, mert érzékeli bennük a közvetlenségnek és a konkrétságnak egy olyan lehetőségét, amit egyébként nem könnyű megteremteni.
– véli. Számos versét megzenésíti, és felolvasóestjein így adja elő őket. Egyébként úgy tapasztalja, hogy a legtöbb felnőtt az iskolai évek elmúltával dalszövegek formájában találkozik újra a költészettel.
Fotó: Gecse Noémi
„Azt gondolom, az olyan zenekarok dalszövegei, mint a Hiperkarma, a Kispál és a Borz vagy a Quimby, nagyon közel állnak ahhoz, ami a kortárs költészetben egyébként is történik. Bob Dylan Nobel-díja azt jelzi, hogy ezt mások is észrevették. Én pontosan azoknak a helyzeteknek a felismerésében és gyarapításában látom a kortárs költészet esélyét, ahol a költészet és az olvasó/hallgató találkozása személyessé tud válni, ahol az, aki figyel a versre, tovább tudja vetíteni azt saját életére.
Gyerekkora óta szenvedélyes olvasó, így rengeteg szívéhez közel álló költemény van. Az utóbbi évek egyik nagy és számára megrázó lírai élményét emelte ki. Ezt Tóth Krisztina A világ minden országa című verse adta számára, amiért „úgy tud beszélni a halálról meg az ahhoz való viszonyulásról, hogy nem válik patetikussá, sőt kendőzetlenül őszinte, de mégis fontos, szívfacsaró dolgokat mond ki”. A kortársak mellett szívesen olvas klasszikusoktól, de induló költőktől is. A nyugatos lírikusok mai napig lenyűgözik, és van egy titkos régi kedvence is, Berzsenyi Dániel.
– fogalmazott. Azt különösen bosszantónak tartja, amikor a fiatalokat próbálja bárki megbélyegezni, mert nem olvasnak. „Éppen az internetnek köszönhetően nagyon sokan olvasnak. Felvillan egy vers a képernyőn, az ember rákattint, elolvassa. Szokás manapság temetni a költészetet, de én éppen ellenkezőleg gondolkodom erről” – mondta.
Fotó: Gecse Noémi
„Inkább azt mondom el, hogy milyen fontos verset, mesét olvasni a gyereknek. Harmadik osztályos voltam, amikor Fodor Sándor bácsi közölte versemet a Napsugárban, és annyira büszke voltam magamra, hogy rögtön elhittem: költő vagyok. Így aztán írnom kellett. Természetesen megígértette velem, hogy olvasni is fogok. Másképp nem megy ma sem az írás. Előbb olvasok, aztán írok. Így vált belőlem is – elsősorban – olvasó.” Szerinte
„Hangulat és nyugodt lelkiállapot kell ahhoz, hogy olvassunk. A mai életmódunk nem igazán biztosítja ezt.” Úgy véli, ahhoz, hogy egy költő haladni tudjon a korral, elsősorban
Az információáradat miatt mára annyira érzéketlenek lettünk, hogy nagyon nehéz elérni az ingerküszöbünket. Meghökkentő dolgokat kell írni, hogy elolvassák. „Én már csak gyerekeknek írok, őket még meg lehet érinteni egy-egy játékos, dallamos költeménnyel” – fogalmazott Nagyálmos Ildikó.
„Rengeteg kedvenc versem van. Életkortól, helyzettől függ, hogy éppen melyik a kedvenc, Az öreg néne őzikéjétől kezdve Poe Külön című verséig, József Attila vagy Szabó Lőrinc, tényleg nem emelnék ki semmit” – fogalmazott költőtársaihoz hasonlóan. Számára
és sokszor már az okát is elfelejti a kedvenccé vált költeménynek, de a vers megmarad emlékezetében – mesélte. Nemcsak kedvenceket olvas, hanem újdonságokat is a klasszikusok mellett, „már csak azért is, hogy új kedvencekre találhassak, ezért mindenevő vagyok az irodalomban” – fogalmazott. Azt vette észre, hogy mélyült a szakadék azok között, akik szinte soha semmit nem olvasnak és akik rendszeresen olvasnak,
– vélekedik az olvasási szokások átalakulásáról.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
A legfelsőbb bíróság hétfőn elrendelte Horațiu Potra csapatában tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának harminc napos meghosszabbítását.
A hitre való nevelés céljával szervezik meg már több éve a bibliatörténeti vetélkedőt, amelyet idén is a sepsiszentgyörgyi Csipike Napköziotthonban tartottak meg a hétvégén. A programon Kovászna és Hargita megyéből is részt vettek napközisek.
Emil Boc kolozsvári polgármester hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy be akarja tiltani a dohányzást a tömegközlekedés megállóiban, valamint a közparkokban és a város kezelésében lévő sporttelepeken.
Lézeres sebességmérőket, modern technológiájú drogteszteket, alkoholszondákat vet be a Kovászna megyei rendőrség a közúti fegyelem és biztonság érdekében. A készülékeket hétfőn mutatták be a nyilvánosságnak.
Az igazságügyi miniszter szerint Andrew és Tristan Tate „helyes magatartást tanúsítottak” azzal, hogy az igazságszolgáltatásnak engedelmeskedve visszatértek Romániába.
Idén először a magyar diákok a román tanulóktól eltérő tételsorokat kaptak a román nyelv és irodalom próbaérettségin. Olyanokat, amelyekre magolással nem lehetett felkészülni, itt a diák csak saját szókincsére és összefüggéseire támaszkodhatott.
Modernizálási munkálatok kezdődnek a Tábor utcában, így teljesen lezárják annak Ady Endre és Szarkakő utcák közötti szakaszát – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Március 30-ától, vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat.
Négy utcában lesz áramszünet szerdán reggel kilenc és délután két óra között Székelyudvarhelyen – közli a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!