Radnótitól a Quimbyig: beszélgetés erdélyi poétákkal a költészet világnapján

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Nincs kedvenc versük, de van sok kedvenc költeményük és szerzőjük – a költészet világnapján erdélyi poétákkal beszélgettünk a számukra fontos versekről, a kortárs költészet új útkereséseiről, a versek igazáról és szépségéről, a költészet kihívásairól.

Dávid Anna Júlia

2017. március 21., 14:542017. március 21., 14:54

2017. március 21., 14:592017. március 21., 14:59

László Noémi

„Nem lehet egyetlen kedvenc verse az embernek, de biztosan mindenkinek van olyan, ami leggyakrabban eszébe jut, amit legtöbbször mantrázik magában. Számomra Radnóti Miklós Éjszaka című verse ez, 'Alszik a szív, és alszik a szívben az aggodalom'. Tizenévesen olvastam először, nem tud kikopni belőlem.

Idézet
Minden megvan benne, amit a verstől elvárok: szépség, nyugalom, varázslat, fájdalom”

– fogalmazott László Noémi.

Amikor arról kérdeztük, költőként hogyan látja, manapság mit olvasnak az emberek, azt mondta, számít a költő személyes varázsa, a vele való élő kapcsolat. Lackfi Jánost, Szabó T. Annát is a népszerű költők közé sorolta, főleg mióta a Facebookon hangsúlyosan jelen vannak. Erdélyben ez főként azokat jelenti, akik a slam poetry mozgalomban tevékenykednek. Amikor a kihívásokról kérdeztük elmondta,

pályakezdőként még lázasan keresi a hangját a poéta, majd miután megtalálta, retteg, hogy el ne veszítse, hogy képes legyen megújítani,

hogy ki ne fogyjon a témából, de maradjon önazonos, vagy mindig képes legyen újabb és újabb, hiteles költői énnel előállni. „Én az önazonosság és a személyes élmény híve vagyok” – mondta.

Balázs Imre József

„Nincs egyetlen kedvencem, de a számomra fontos versekhez általában valóban kötődik egy-egy emlék, hogy hogyan, mikor találkoztam vele, kinek a kézírásával olvastam először valamelyik Hervay Gizella-verset; hogy Kemény István verseskötetét, A néma H-t egy udvarhelyi boltban vettem, amelyik abban a formában csak nagyon rövid ideig létezett a vonatállomással szemben; hogy Szilágyi Domokos versei valamikor kamaszkoromban érintettek meg először” – mesélte. Mostanában leginkább gyerekverseket írt, mert érzékeli bennük a közvetlenségnek és a konkrétságnak egy olyan lehetőségét, amit egyébként nem könnyű megteremteni.

Idézet
Szeretek kísérletezni ritmusokkal és ritmusváltásokkal, a gyerekvers ehhez is jó terep

– véli. Számos versét megzenésíti, és felolvasóestjein így adja elő őket. Egyébként úgy tapasztalja, hogy a legtöbb felnőtt az iskolai évek elmúltával dalszövegek formájában találkozik újra a költészettel.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

„Azt gondolom, az olyan zenekarok dalszövegei, mint a Hiperkarma, a Kispál és a Borz vagy a Quimby, nagyon közel állnak ahhoz, ami a kortárs költészetben egyébként is történik. Bob Dylan Nobel-díja azt jelzi, hogy ezt mások is észrevették. Én pontosan azoknak a helyzeteknek a felismerésében és gyarapításában látom a kortárs költészet esélyét, ahol a költészet és az olvasó/hallgató találkozása személyessé tud válni, ahol az, aki figyel a versre, tovább tudja vetíteni azt saját életére.

Idézet
Én a vers erejében és funkciójában hiszek, nem a vele való találkozás kizárólagos, előre megszabott, túlkonvencionalizált formájában.

Farkas Wellmann Éva

Gyerekkora óta szenvedélyes olvasó, így rengeteg szívéhez közel álló költemény van. Az utóbbi évek egyik nagy és számára megrázó lírai élményét emelte ki. Ezt Tóth Krisztina A világ minden országa című verse adta számára, amiért „úgy tud beszélni a halálról meg az ahhoz való viszonyulásról, hogy nem válik patetikussá, sőt kendőzetlenül őszinte, de mégis fontos, szívfacsaró dolgokat mond ki”. A kortársak mellett szívesen olvas klasszikusoktól, de induló költőktől is. A nyugatos lírikusok mai napig lenyűgözik, és van egy titkos régi kedvence is, Berzsenyi Dániel.

Idézet
Minden olyan verset szeretek, ami meg tud győzni az igazáról. Vagy a szépségéről. A kettő gyakran ugyanaz

– fogalmazott. Azt különösen bosszantónak tartja, amikor a fiatalokat próbálja bárki megbélyegezni, mert nem olvasnak. „Éppen az internetnek köszönhetően nagyon sokan olvasnak. Felvillan egy vers a képernyőn, az ember rákattint, elolvassa. Szokás manapság temetni a költészetet, de én éppen ellenkezőleg gondolkodom erről” – mondta.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Nagyálmos Ildikó

„Inkább azt mondom el, hogy milyen fontos verset, mesét olvasni a gyereknek. Harmadik osztályos voltam, amikor Fodor Sándor bácsi közölte versemet a Napsugárban, és annyira büszke voltam magamra, hogy rögtön elhittem: költő vagyok. Így aztán írnom kellett. Természetesen megígértette velem, hogy olvasni is fogok. Másképp nem megy ma sem az írás. Előbb olvasok, aztán írok. Így vált belőlem is – elsősorban – olvasó.” Szerinte

a versolvasó érzékeny lelkületű ember, nem lehet a napi rohanásban ráhangolódni egy tömörített szövegre.

„Hangulat és nyugodt lelkiállapot kell ahhoz, hogy olvassunk. A mai életmódunk nem igazán biztosítja ezt.” Úgy véli, ahhoz, hogy egy költő haladni tudjon a korral, elsősorban

trendi verseket kell írni.

Az információáradat miatt mára annyira érzéketlenek lettünk, hogy nagyon nehéz elérni az ingerküszöbünket. Meghökkentő dolgokat kell írni, hogy elolvassák. „Én már csak gyerekeknek írok, őket még meg lehet érinteni egy-egy játékos, dallamos költeménnyel” – fogalmazott Nagyálmos Ildikó.

Bálint Tamás

„Rengeteg kedvenc versem van. Életkortól, helyzettől függ, hogy éppen melyik a kedvenc, Az öreg néne őzikéjétől kezdve Poe Külön című verséig, József Attila vagy Szabó Lőrinc, tényleg nem emelnék ki semmit” – fogalmazott költőtársaihoz hasonlóan. Számára

a versek éppen attól jelentenek valamit, hogy egy adott pillanatban éppen úgy találják meg, ahogyan,

és sokszor már az okát is elfelejti a kedvenccé vált költeménynek, de a vers megmarad emlékezetében – mesélte. Nemcsak kedvenceket olvas, hanem újdonságokat is a klasszikusok mellett, „már csak azért is, hogy új kedvencekre találhassak, ezért mindenevő vagyok az irodalomban” – fogalmazott. Azt vette észre, hogy mélyült a szakadék azok között, akik szinte soha semmit nem olvasnak és akik rendszeresen olvasnak,

Idézet
a kocaolvasók kezdenek eltűnni, és vagy rendszeres olvasók lesznek, vagy egyáltalán nem olvasók, vagy csak az interneten olvasók

– vélekedik az olvasási szokások átalakulásáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés

Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés
2025. július 14., hétfő

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”

Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”
2025. július 14., hétfő

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók

A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók
2025. július 14., hétfő

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói

Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát

A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát
2025. július 14., hétfő

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 14., hétfő

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat

Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat
2025. július 14., hétfő

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése

Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése
2025. július 14., hétfő

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai

Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai