Fotó: Gergely Imre
Legalább nyolc gyergyószentmiklósi család udvarán, kertjében fordult meg egy medve hétfőre virradóra. Ezt egy a közelben lakótól tudtuk meg, az ott élők ugyanis nem jelentik az ilyen eseteket a hatóságoknak, mivel nem látják értelmét.
2021. október 12., 10:532021. október 12., 10:53
2021. október 12., 14:182021. október 12., 14:18
Szokatlanul hangos és hosszas kutyaugatásra riadtak a gyergyószentmiklósi felszegi gazdák hétfő hajnalban, a házőrzők jelezték, hogy vadállat jár a közelben. Az udvarra kilépő emberek már a kerítések recsegését is hallhatták, amint a medve az egyik kertből a másokba mászott át.
Fotó: Gergely Imre
„Ezt most szerencsésen megúszták, de akkor mostantól számítani lehet, arra, hogy minden éjjel őrködni kell. Vagy az almafák gyümölcsét, vagy az állatokat keresi a medve – állapította meg az egyik gazda.
A kora reggeli autóbusszal a városközpont irányába utazók is látták az éjszakai látogatót a főúton – mondták az emberek, akik a kerítések javításán dolgoztak hétfőn délelőtt.
A medvejárást nem jelentették a hatóságoknak, ennek tulajdonítható, hogy a gyergyóiakat nem a Ro-Alert riasztása ébresztette.
– vetette fel Blénesi Ferenc, az egyik gazda. Hozzátette, csak akkor hívnák a sürgősségi telefonszámot, ha már nagy lenne a baj, ha valakit megsebezne az állat.
Fotó: Gergely Imre
Pásztorkodással foglalkozik, kisgyermek korától az erdőn nőtt fel, 46 éves, de egyik évben sem látott annyi medvét, mint most – meséli az egyik felszegi férfi. Csapatokban járnak, egyszerre ötöt is látott. Rengeteg kárt tesznek a legelőkön, van olyan, akinek tizenhárom háziállatát ölték meg.
Fotó: Gergely Imre
Aggódnak, és biztosak abban, hogy ha egyszer a medve szétnézett a házak között, akkor még jönni fog. „A gyenge tejpénzből élünk, mi lesz, ha a megöli a tehenet?” – adott hangot aggodalmának a gazda.
A felszegi medvejárásról Sára József, a gyergyószentmiklósi városháza mezőőre arra figyelmezteti a gazdálkodókat, és mindenki mást is, hogy
Ha nincs jelentés, akkor nem is tudhatnak róla az illetékesek – szögezte le.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás