Egyelőre csak a PCR-teszt és az antigéngyorsteszt az elfogadott koronavírus-tesztelési módszer
Fotó: Veres Nándor
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság azt javasolja, hogy az óvodások, iskolások és a tanintézetek személyzete rendszeresen végezzen nyálmintából vett gyorsteszteket a koronavírus-fertőzés kiszűrésének érdekében. Egyelőre azonban még nincsenek ilyen tesztek az iskolákban.
2021. október 06., 10:532021. október 06., 10:53
2021. október 06., 11:392021. október 06., 11:39
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) felhatalmazta az egészségügyi szaktárcát arra, hogy az Országos Gyógyszerügynökség által találjanak a követelményeknek megfelelő gyorsteszteket, a minisztérium pedig kezdeményezze ezek beszerzését. Egyelőre azonban a népegészségügyi igazgatóságoknak nincsenek non invazív tesztjei készleten,
– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Egyelőre nem is elfogadott módszer a nyálmintás gyorsteszt, kizárólag a PCR- vagy az antigéngyorsteszteket fogadják el ott is, ahol követelmény a tesztelés.
A népegészségügyi igazgatóság vezetője lapunk megkeresésére közölte, majd ha elfogadott lesz ez a fajta non invazív gyorsteszt, és a módszertanban lesz erre vonatkozó előírás, valamint lesz egy lista az elfogadottak típusáról – ahogy van az antigéngyorstesztekről, amelyeket most végeznek –, és szakmailag széles körben elfogadottá válik, illetve erre megteremtik a jogi keretet is, akkor a népegészségügyi igazgatóság is használni fogja ezeket.
„Mindenkit oltásra és tesztelésre biztatunk, hisz
hogy ne terjedjen olyan nagy sebességgel a betegség, hisz látjuk, hogy milyen gyorsan terjed” – fejtette ki Tar Gyöngyi. Hozzáfűzte, bár tudja, hogy a szülők részéről létezik egy nyomás, de nincs meggyőződve arról, hogy jelentősen megnőne azoknak a szülőknek a száma, akik ezt a fajta tesztelést elfogadják.
„Azok a szülők, akik tiltakoznak a tesztelés ellen, nem feltétlenül az orrpálcika ellen tiltakoznak, az csak egy kifogás, mert aki tesztelni vagy oltatni akar, most is megteheti. Sajnos azzal a jelenséggel állunk szembe, hogy sokan az önigazolást keresik maguknak, hogy miért nem oltatják be magukat, és miért nem jelentkeznek tesztelésre, ezért
mert azok, akik vállalták a kockázatokat, amelyektől mások félnek – az a húsz százalék, aki be van oltva –, illetve azok a szülők, akik vállalták a gyerekeik tesztelését, felelősen viselkedtek, így sikerült sok iskolában a járvány terjedését ideig-óráig megfékezni” – fejtette ki véleményét a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Nyálból gyorsan és egyszerűen
A különböző vírusok, így a SARS-CoV-2 koronavírus kimutatására a felső légutakból vett kenetminta az általánosan alkalmazott eljárás. A COVID-19 diagnosztizálására használt PCR-teszt elvégzéséhez is az orrból és a garatból nyernek mintát, amelyet csak erre képzett egészségügyi szakember tud levenni megfelelő védőfelszerelésben, továbbá a páciens számára kis kellemetlenséggel járhat. Ennél sokkal egyszerűbb és gyorsabb a nyálminta begyűjtése, amelyhez sem érintkezés, sem szakavatott mintagyűjtő személyzetet igénylő ún. invazív beavatkozás nem szükséges, így sokkal optimálisabb lehet széles körű szűrővizsgálatok gyors elvégzésére. (Forrás: Semmelweis Egyetem)
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
szóljon hozzá!