Fotó: Pinti Attila
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
2024. november 10., 21:012024. november 10., 21:01
Csíkszeredában 2022-ben hirdette meg először a városvezetés a részvételi költségvetést, amelynek az volt a célja, hogy a lakossági projekt-ötleteket megvalósíthassák belőle. Megkérdeztük a városházát, hogy a három alkalommal meghirdetett program során végül mennyi nyertes projekt valósulhatott meg, és mi a helyzet az elmaradt fejlesztésekkel.
– mutattak rá a csíkszeredai városháza sajtóirodájának válaszában az okokra, amiért egyelőre több megvalósítás elmaradt.
Többek között hangszerparkot szerettek volna létrehozni a csíkszeredai központi parkban, ugyanakkor ugyanezen a helyszínen további játszótéri elemekkel bővítették volna a játszóteret, csakhogy a városháza egyelőre csak addig jutott el, hogy beszerezte a szükséges játékelemeket mindkét projekthez.
– vallották be.
A városháza sajtóirodájától továbbá azt is megtudtuk, hogy a 2022-es projektek közül a legkeményebb dió a Hóvirág utcai játszótér létrehozása, ugyanis a részvételi költségvetésből megvalósíthatatlannak bizonyult, ezért önálló beruházásként tervezik létrehozni 2025-ben.
– sorolták, hogy még milyen elképzelések maradtak el. Hozzátették, a megvalósítással haladnak, de vannak még tisztázatlan részletek.
Továbbá a 2023-as nyertes projektek közül a hargitafürdői tanösvény az, amelyikről utólag bebizonyosodott, hogy
„Ellensúlyozza viszont az összképet, hogy a Forest Közösségi Fejlesztési Társulás támogatásával tanösvényrendszerek épülnek a Hargitafürdő–Madarasi-Hargita térségben. Ennek a törekvésnek jövőre lesznek látható eredményei” – jegyezték meg.
Idén csupán egy nyertes projektet hirdettek meg: a Jégpálya negyedi sportpályát felszerelik kosárpalánkkal – de ez is elmaradt.
– magyarázta a városháza sajtóirodája.
Megkérdeztük azt is, hogy a részvételi költségvetés programjára létrehozott honlap miért nem tartalmazza a régi projekteket, amelyre azt válaszolták, hogy a saját költségvetésből fejlesztett honlap egyik hiányossága a projektek archiválhatósága, amelyen szeretnének a jövőben javítani.
Néhány sikeres történetről is be tudtak számolni: például a 2022-es nyertes projektek közül megvalósult az Erőss Zsolt Aréna közelében a szabadtéri testépítő-erőpark (calisthenics park) korszerűsítése, továbbá a biciklilekötő szerelése a Fenyő utca 9/A lépcsőháznál.
Ugyanakkor a 2023-as projektek közül a Tudor Vladimirescu utca és a Lendület sétány két játszóterének frissítése terén történtek előrelépések:
Az Óceán üzlettel szembeni területen levő kutyafuttató is be van kerítve, paddal és kukával rendelkezik, a további játékelemeket pedig megrendelték, és idén felszerelik.
„A pályázatok elbírálásának eredményeitől függetlenül a visszajelzések azt is megmutatják nekünk, hogy milyen típusú fejlesztésekre vágynak a lakók, és ezeket az ötleteket egy-egy nagyobb beruházás esetében is beépíthetjük.
– osztották meg.
A csíkszeredaiak ötletei alapján költ el 500 ezer lejt az önkormányzat. A részvételi költségvetés egy új kezdeményezés, amelynek részeként csíkszeredaiként február 1-jétől bárki benyújthat ötletet: mit változtatna meg, mit fejlesztene lakókörnyezetében.
Elbírálták a részvételi költségvetésre beküldött projekteket, amelyek közül végül hat ötletet valósít meg a csíkszeredai önkormányzat. A város költségvetéséből 252 ezer lejt költenek, hogy a lakók által beküldött fejlesztési javaslatok megvalósuljanak.
Elkezdődött az első szavazási kör Csíkszereda részvételi költségvetésének ötleteire, a hónap végére pedig eldől, hogy a kilenc érvényesített projekt közül melyet vagy melyeket valósítja meg Csíkszereda Polgármesteri Hivatala.
A júniusi önkormányzati ülésen a 2023-as év beruházási listájának részévé váltak az idei részvételi költségvetés nyertes projektjei. Az első szavazási körbe jutott kilenc javaslat közül ötnek a megvalósítási folyamata indulhat el így ebben az évben.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Több mint kétszázan regisztráltak Benedek Dezső antropológus, nyelvész, a Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló sepsiszentgyörgyi előadására: mind arra volt kíváncsiak, milyen hasznos tudást kell adnunk fiataljainknak.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
4 hozzászólás