Fotó: Barabás Ákos
Nem sikerült még felszámolni a három udvarhelyszéki kanyarógócot, de jelentősen csökkent már a fertőzések száma az utóbbi időben, ugyanígy Maros megyében is. Kovászna megyében nemrég ütötte fel a fejét a betegség. A járványmegelőző intézkedéseket nehéz elvégezni az érintett közösségekben, ezért időbe telik a kór terjedésének a megfékezése.
2017. július 19., 15:102017. július 19., 15:10
2017. július 19., 17:252017. július 19., 17:25
Akár több hónapba is beletelhet a kanyarógócok felszámolása Udvarhelyszéken. „Ezek még aktív gócok és egy ideig még aktívak is lesznek” – mondta el érdeklődésünkre a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Tar Gyöngyi arról tájékoztatott, hogy
A napokban is voltak új megbetegedések, még a csíkszeredai kórházba is utaltak betegeket Udvarhelyszékről. Remélték, hogy ez nem történik meg, de
– tájékoztatott az igazgatóság vezetője.
Amint arról korábban már írtunk, a betfalvi, valamint Székelyudvarhelyen a Budvár és a Termés utcai roma közösségekben terjedt el a fertőzés, ugyanis azokban nagyon sok gyerek nem kapta meg a kanyaró elleni védőoltást. Egy részüket – a Betfalváról származó betegeket – időközben a szamárköhögés vírusa is megfertőzte, ezért az udvarhelyi betegeket a csíkszeredai kórházba utalták, hogy megakadályozzák a szamárköhögés elterjedését.
A megbetegedések elterjedése óta a közegészségügyi igazgatóság munkatársai a helyszínen próbálják beoltani a gyerekeket, ám az immunizálást különösen nehéz elvégezni, ugyanis a legtöbb gyerek nem rendelkezik semmilyen személyazonossági irattal, gyakran még a nevük is egyezik, nehéz azonosítani őket, emiatt még az elhasznált védőoltások elszámolása is problémákba ütközik. Ahhoz, hogy be tudják ezt adni, a gyerekek fel kell kerüljenek egy háziorvos pácienslistájára, amit személyazonossági iratok hiányában meglehetősen nehéz elvégezni, ráadásul a háziorvosok sem fogadják szívesen őket – tudtuk meg Tar Gyöngyitől. A rendhagyó probléma miatt a védőoltások elszámolását gyakran magyarázó szövegek csatolásával végzik el az igazgatóság munkatársai.
Fotó: Barabás Ákos
A közegészségügyi igazgatóság munkatársait a helyszíni immunizálásban közösségi asszisztensek és roma mediátorok segítik, már ahol van ilyen alkalmazott. Egyes településeken ugyanis – olyanokon is, ahol népes romaközösség él – nem kívántak ilyen munkatársakat alkalmazni, ahol viszont alkalmaztak volna, ott pénzhiány miatt nem kerülhetett erre sor. Az egészségügyi minisztérium és a belügyi tárca éppen kedden tartott videokonferenciát a megyei közegészségügyi igazgatóság képviselőinek a részvételével, amelyen utóbbiak tájékoztatták a minisztereket az említett problémáról. A videokonferencia témája a védőoltások népszerűsítése volt, az egyeztetésen az is elhangzott, hogy
– tájékoztatott Tar Gyöngyi.
– tájékoztatott Lukács Antal. Szamárköhögés miatt összesen 48-an kaptak kórházi ellátást Székelyudvarhelyen. A kórház igazgatója számára máig érthetetlen, miként maradhattak beoltatlanul ekkora közösségek. Közölte ugyanakkor azt is, hogy
A betegek hozzátartozóival számos fegyelmi problémája akadt a kórház személyzetének. A fertőző osztály épületét tavaly újították fel, ám most újra kell festeni a kórtermeket, pótolni kell a betegek hozzátartozói által leszerelt szúnyoghálókat, és cserélni kell a mosdókban összetört kagylókat és wc-ket – sorolta a teendőket a kórház igazgatója, hozzáfűzve, hogy az ajtókat is összekarcolták a betegek látogatói.
A kórházban számos alkalommal a helyi rendőrségre is szükség volt a rend fenntartása érdekében, Lukács tegnap köszönetet mondott a segítségért. Közölte ugyanakkor azt is, hogy
Fotó: Barabás Ákos
Július elején nem vettek nyilvántartásba újabb kanyarós megbetegedést Maros megyében, viszont ezzel szemben országszerte tovább tart a járvány, csaknem 400 új esetet regisztráltak.
A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság szóvivője, Stelian Caraghiaur a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, a június 26.- július 2. közötti hétre 181 kanyarófertőzést jelentettek, ami 10-zel volt több a június 19-25. közötti héthez képest, de a július 3-9. közötti héten nem vettek nyilvántartásba újabb esetet, tehát
aki rendkívüli módon a terhesség utolsó napjaiban megfertőződött édesanyjától kapta el a kórt. A július 10-16. közötti hétre vonatkozó adatokat július 19-én közlik.
Kanyaró elleni védőoltásból napokban további nyolcezer adag érkezik Maros megyébe, ez a mennyiség pedig elegendő lesz az év végéig. A vakcinákat a korábbi módszer szerint azonnal szétosztják a családorvosoknak. Az intézkedésre rendkívüli szükség van, hiszen már alig maradt a korábbi szállítmányokból védőoltás, miközben
Fotó: Barabás Ákos
Az országban az utolsók között, Kovászna megyében is elterjedt a kanyaró,
Pánikra nincs ok, de próbáljuk védeni az újszülött babákat, mondta el lapunknak Antal Álmos a kórház orvosigazgatója. Rámutatott,
így előfordult, hogy antibiotikummal kezdték meg a kezelést, ezzel elhúzódik a folyamat. A sepsiszentgyörgyi kórházba a környező falvakból utalták e a legtöbb kanyarós beteget. Az orvos szerint,
„Nem biztosítják folyamatosan az oltóanyagot, így felborult az oltási rend, nincsenek pontos adatok arról, hogy kit immunizáltak. Fejetlenség van és káosz. A legutóbb olyan fiatal anya jött szülni, akinek még születési bizonyítványa sem volt. Róla semmit nem tudnak a hatóságok, azt biztos nem, hogy megkapta-e az oltásokat. Kevés a járványtani szakember, nincs kidolgozott rendszer a megelőzésre” – sorolta a hiányosságokat a kórházigazgató. Hangsúlyozta, várható volt, hogy Háromszéken is elterjed a fertőzés, hiszen a szomszédos megyékben már korábban megjelent.
Gondot jelent az is, hogy nem tudják pontosan hányan betegedtek meg, hiszen csak azok jelennek meg a statisztikákban, akik orvoshoz fordulnak, kórházba kerülnek.
Seres Lucia gyerekgyógyász megkeresésünkre elmondta, kedden megkapták a kanyaró elleni oltásokat. „Arra kérünk mindenkit, vigye a a gyerekét a háziorvoshoz, és kérje az oltást. A kilenc és tizenkét hónap közötti babák, akik még nem kaptak vakcinát, az ötéves gyerekek, akik az emlékeztető oltást kell megkapják.
– mondta a gyerekgyógyász.
Hargita megyében több mint tíz éve zajlik a Kiskertész program, amelyet a Vidékfejlesztési Egyesület szervez. A kezdeményezés célja, hogy a gyerekek megtapasztalják a saját termesztésű zöldségek értékét, és megismerkednek a kertészkedéssel.
A melegebb időjárás beköszöntével március végén elszállítja a hulladékgazdálkodási vállalat a zöldhulladékot a székelyudvarhelyi háztartásokból.
Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.
Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.
Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Noha még a vásárnap jó része hátra van, nehéz lenne a héten ennél kiélezettebb helyzetű videót találni, sőt, talán a hónapban is.
Időutazásnak is beillő élő történelemórák színesítették a márciusi ifjak emléke előtti tisztelgést Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!