Fotó: Borbély Fanni
A legtöbb érdeklődő fél bárányt szeretne vásárolni, esetleg a bárány különböző részeire van leginkább kereslet, így a comb- és lábrészekre. Körbejártuk a székelyföldi városokat, hogy képet kaphassunk a húsvéti bárányfelhozatallal kapcsolatban.
2024. március 28., 18:012024. március 28., 18:01
2024. március 28., 18:302024. március 28., 18:30
A húsvét előtti időszak rendkívül sok vásárlót vonzott a csíkszeredai piaccsarnokba, a legkeresettebb áru pedig a bárányhús. Ottjártunkkor a legtöbb érdeklődő egy-egy fél bárányt akart vásárolni, esetleg a bárány különböző részeire volt leginkább kereslet, így a comb- és lábrészekre.
A tavalyi árakhoz képest nincs változás, változatlanul drága a bárányhús – mondták a vásárlók; átlagosan 55 lejbe kerül egy kilogramm. Tavaly a csíkszeredai piaccsarnokban 45 és 55 lej között mozgott a bárányhúsnak a kilója,
A csíkszeredai piaccsarnokban a Dósa vágóhíd és húsfeldolgozó üzem és a Zoo End Com bárányait vásárolhatjuk meg több standnál. A Dósa üzlet húsait Kibéden dolgozzák fel, onnan kerül Hargita és Maros megyei bemutatóüzleteikbe; a Zoo End Com vállalkozás bárányait Csíkszentmiklóson dolgozzák fel.
Marosvásárhelyen idén sem igényelték a juhtartó gazdák, hogy megnyissák a Cuza Vodă utcai nagypiacon az ideiglenes vágóhidat. Míg a koronavírus-járvány előtt mindig helyben lehetett kiválasztani és levágatni a bárányokat, gidákat, az elmúlt években erre nem volt már igény.
Ehelyett a marosvásárhelyiek, illetve a környékbeliek leginkább a helyi termelőktől vásárolnak, esetleg mészárszékekben, illetve a nagyobb áruházakban. A Helyi termelők közösségi csoportban már hetek óta téma a bárányhús ára.
A levágott és házhoz szállított bárányok kilogrammja 52 lej. Ugyanannyiért lehet kecskegidát vásárolni, szintén házhoz szállítással. A helyi termelőktől csak egész vagy fél állatot lehet kérni, kevesebb adagot nem.
A marosvásárhelyi nagyáruházakban is 50 lej körüli árat kérnek egy kilogramm bárányhúsért, a Merkúr székelyföldi üzletláncnál 48 lej kilogrammja az egész báránynak.
Nem akadt vetélytársa a sepsiszentgyörgyi piac egyik standjára beköltözött szárazajtai termelőnek, aki szerda reggel egyedüliként árusított húsvéti bárányt a vásáron. Érdeklődésünkre az eladó elmondta: idén 50 lejért kínálja a bárányhús kilogrammját. A stand előtt egyelőre nem kígyózott a sor, mint mondta, nemrég érkeztek, egyelőre nem tudni, idén mennyire lesz sikeres az eladás.
Bedő Tünde, az Urban Locato által működtetett piac adminisztrátora kérdésünkre felidézte, hogy tavaly kilogrammonként 45 lejért lehetett bárányhúst vásárolni, de azelőtt ennél is „kevesebbért” hozzá lehetett férni. Idén is tíz asztalt bocsátottak az árusok rendelkezésére,
Mindezt a piacgondnok is szokatlannak véli, hiszen az előző években majdnem mindig sikerült betölteni a standokat. Hozzátette, hogy az ortodox húsvétra hét asztallal készülnek, de egyelőre egyiket sem foglalták le.
A kézdivásárhelyi zöldségpiacon a csütörtöki piacnap ellenére sem lehetett az asztaloknál bárányhúst találni, ugyanis ehhez külön hatósági engedélyre lenne szükség, amellyel a létesítmény nem rendelkezik – tudtuk meg Fejér Csaba adminisztrátortól. A húsvéti eledelt ottjártunkkor csupán egyetlen helyen, az egyik zárt standnál lehetett megvásárolni egy környékbeli gazdától. Érdeklődésünkre elmondta, bár tavalyhoz képest csak minimálisan emelkedett a bárányhús ára – 47 lejbe kerül kilogrammonként –, idén
de olyan is akad, aki előzetes rendelés alapján egy egész állatott megvásárolt. A stand a hét hátralevő részében is nyitva tart, így annak sem kell aggódnia, akinek eddig nem jutott ideje a vásárlásra.
A céhes város és a környező települések lakói helyi termelőktől vagy mészárszékekben, nagyáruházakban is beszerezhetik bárányhúst, élő súlyban 23–24 lej, levágva 50–55 lej körüli áron.
Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője lapunknak elmondta, hogy idén nagypénteken és nagyszombaton szervezik meg a bárányvásárt a barompiacon. A vásárlók reggel hét és délután négy óra között szerezhetik be itt a húsvéti menü alapanyagát.
A bárányhús ára nagyjából változatlan a tavalyi évhez képest Udvarhelyszéken: a gazdák átlagosan 50 lejt kérnek a levágott jószágok kilogrammjáért, élősúlyban pedig az említett összeg felét kell kifizetni. Az üzletekben 47–60 lejt kell egy kiló bárányhúsért adni; félbe és negyedbe vágva is kínálják.
Gyergyószentmiklóson és környékén kilónként 45–50 lejért árusítják a gazdák a húsvétra levágott bárányokat. Amint az egyikük elmondta, a kereslet ebben az évben is hasonló ahhoz, ami más években is jellemző. A gyergyószentmiklósi piacon csak szombaton van piacnap, a múlt szombaton pedig nem lehetett bárányhúst vásárolni. Ennek oka az lehet – mondta egy gazda –, hogy idén korábban van a húsvét, nem nőttek még meg a bárányok. Akinek van eladó jószága, attól háztól elviszik az emberek.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!