Fotó: EMSZ-sajtóiroda
A szeptember 27-i önkormányzati választás alkalmat nyit arra, hogy Hargita megyében tényleges változás történjen. A Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt összefogásából létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) megteremtette az új magyar egységet, Mezei János Hargita megyei tanácselnökjelölt, az EMSZ társelnöke pedig vállalja: véget vet a fejetlen és pazarló beruházások gyakorlatának, Hargita megye jó gazdájaként teremt élhető körülményeket.
2020. szeptember 16., 09:132020. szeptember 16., 09:13
Hargita megye 2612 lejes nettó átlagbérezéssel az ország utolsó öt megyéje között szerepel az év derekán közzétett hivatalos kimutatások szerint – mutatott rá Mezei János. A tanácselnökjelölt hozzátette, a 36. helyre tesz bennünket versenyképesség szempontjából egy mérvadó hírportál friss, a munkanélküliséget és a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát vizsgáló gazdasági kimutatása is. „Mindez méltatlan, figyelembe véve az erdőgazdálkodási és mezőgazdasági lehetőségeinket. Nem beszélve a páratlan turisztikai erőforrásainkról. A Hargita megyeiek szorgalma, munkamorálja is előkelőbb helyezést feltételez. Csakhogy
– vázolta Mezei.
A megyei tanácsnak ezen a téren sok feladata van, jelenleg a legfontosabb, hogy olyan beruházásokat valósítson meg, amely az országos úthálózathoz, és azon keresztül az európai úthálózathoz köti a térséget. Európában csak az ilyen vidékek mutatnak fel értékelhető fejlődést. „Az infrastruktúránk elszigetelődése jelenleg satufékkel fogja a megyét. Elveszi a Hargita megyei vállalkozásoktól és munkavállalóktól a fejlődés és pályázás lehetőségét, padlón tartja a béreket” – mutatott rá Mezei János.
Fotó: EMSZ-sajtóiroda
Az MPP vezetője szerint ahhoz, hogy bekerüljünk ebbe a vérkeringésbe, a közelbe tervezett áthaladó autópályák és azok csomópontjainak ésszerű kihasználására van szükség. Az autópálya megépítéséért a megyei tanácsnak lobbiznia kell, továbbá a pályával érkező gazdasági lehetőségeket ésszerűen ki kell használni. Kifejtette azt is,
„Ahhoz, hogy erre európai pénzeket szerezzünk, a megyei tanácsnál profi pályázatíró irodát és profi műszaki irodát fogok létrehozni. A cél, hogy egyrészt európai pénzeket szerezzünk, másrészt a projekteket a három széket összefogó egységes stratégia mentén valósítsuk meg” – mondta Mezei János. Az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltjei ahhoz kérik a Hargita megyeiek felhatalmazását, hogy többé ne épüljenek olyan pazarló beruházások, ahol átadott utak omlanak szét, ilyen akár a tibódi, akár a tarcsafalvi példa is.
– jelentette ki Mezei János. A pártelnök az elmúlt időszakban számos Hargita megyei települést keresett fel, ahol rendre rámutatott az eddigi megyevezetés által elkövetett hibákra.
Fotó: EMSZ-sajtóiroda
„A gyergyóremetei hulladéklerakónál láthattuk, hogy bár hat évvel ezelőtt sikeresen pályázott ennek kapcsán a megye vezetése, a létesítmény mind a mai napig nem működik. Nehezen nevezhető munkának mindaz, ami jelenleg zajlik: leginkább csak látszatintézkedéseknek lehetünk újra és újra szemtanúi, az adófizetők pénzét pedig értelmetlen beruházásokra költik” – mondta Mezei.
Hargita megye tanácselnökjelöltje rámutatott: a felelőtlenül végzett munka a legnagyobb pazarlás, hiszen az az eredeti árhoz képest kétszer annyiba kerül, ha kétszer kell elvégezni és megfizetni azt. „Hat éven keresztül közel 200 millió lejt fektettek be a gyergyóremetei hulladéklerakó állomásba, de látványos átadóünnepségen kívül semmi más nem történt. Több mint 35 hulladékszállító gép és eszköz áll hiába, munka nélkül, az idő vasfogának és a biztos romlásnak kitéve, a hulladékunk egy részét többletköltségen szállítják más megyékbe” – mondta Mezei.
Az EMSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje ugyanakkor rámutatott: azokon a településeken,
„Ahol négy évvel ezelőtt a helyi lakosság elég bátor volt ahhoz, hogy a változás mellett döntsön, ott bebizonyítottuk, hogy szakértő csapatunkkal élhetőbb, 21. századi körülményeket tudunk teremteni. Kápolnásfalu vagy Szentegyháza mind-mind annak a példája, hogy hozzáértéssel, tervezéssel és becsületes munkával csodákat lehet tenni. Mi munkára vállalkozunk, arra, hogy a helyi lakossággal közösen vegyük kezünkbe saját sorsunk irányítását” – hangsúlyozta Mezei János.
Fotó: EMSZ-sajtóiroda
Az EMSZ társelnöke rámutatott: a 2008-as önkormányzati választások óta több polgármesteri széket és tanácsosi pozíciót is magukénak tudhatnak, és ez idő alatt sok tapasztalatot gyűjtöttek, és mind közösségépítés, mind településfejlesztés terén szép eredményeket értek el.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy Mezei miként látja, miért volt szükség az EMSZ megalakítására, elmondta, „az MPP és a Néppárt tagjai, szimpatizánsai azonos elveket és ideológiát vallanak. Egy tőről fakadunk, nincsen értelme két szervezetben politizálni. Szétszakítva nem tudjuk érvényesíteni a jobboldali, nemzeti politikánkat – ezért egyesítettük az erőinket. Közösségi igény vezetett rá minket, hogy a nemzeti tábort a 2012-es szétválás útjáról 2020-ra visszatereljük a normalitásba. Ráadásul az elmúlt időszakban tapasztalhattuk a román kormány bősz magyarellenességét. Látva a magyar iskolák bezárását, zászlóink, jelképeink tiltását, érezzük, hogy a magyarság egyre jobban kiszorul a bukaresti döntéshozásból. Apránként bukaresti képviselet nélkül maradunk: nem tapasztalunk komoly kiállást, ami megvédene minket. Ezért különösen fontos, hogy megerősítsük az önkormányzatainkat, és magunkhoz ragadjuk a saját sorsunkról való döntés jogát.”
(X – Fizetett hirdetés)
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.