Hosszútávú tervek is vannak, de egyelőre állagmegőrzés zajlik a toronynál
Fotó: Beliczay László
Mostanra csak a 33-as községi út irányába dőlő robusztus harangtornya maradt meg az 1800-as években épült egykori sükői református templomnak, de ehhez a mai napig ragaszkodnak a helyiek, akik a rossz idő közeledtével rendszerint megkongatják a harangokat. A torony megőrzése érdekében kezdett munkálatokba a Farcád-Sükő Református Egyházközség.
2021. október 10., 11:572021. október 10., 11:57
A látogató számára rögtön feltűnik a Felsőboldogfalva községhez tartozó, alig több mint száz lakóval rendelkező Sükő felszegi részén még álló robusztus torony, amely a 33-as számú községi út irányába van megdőlve. Minapi ottjártunkkor jóformán le sem sikerült fényképeznünk a tornyot, máris megszólítottak minket az építmény szomszédságában élők, akik jó néven véve érdeklődésünket, szívesen meséltek arról.
Kovács Imre, aki harangozónak is be szokott segíteni, elmondta nekünk, hogy valójában egy református templom megmaradt részéről van szó. Annak az épületnek hajó részét már a hetvenes-nyolcvanas években el kellett bontsák, hiszen a föld mozgása miatt annyira megrepedeztek a falai, hogy életveszélyessé vált a használata. „Annyira nagy volt a baj, hogy a kezeink már befértek a repedésekbe” – fogalmazott. Látván, hogy a torony is eldőlni készül, úgy döntöttek az akkori idősek, hogy néhány méternyi falat lebontanak a felső részről, majd ismét befedik az építményt, hátha így megmarad.
Épített örökségük állagmegőrzésébe fogtak az udvarhelyszéki faluban, Sükőben
Fotó: Beliczay László
Az alacsony lélekszám ellenére mindig is erős közösség volt Sükőben, amit mi sem mutat jobban, minthogy összefogásuknak köszönhetően jelenleg az ötödik református templomban tarthatják az istentiszteletet – jelentette ki lapunknak Szász Lóránt Levente lelkész. Mint mondta,
A cikkünk témáját képező egykori templom 1844-re épült fel, ám ez források hiányában nem volt egyszerű feladat, így huszonhat évig folytak a munkálatok. Közmunka zajlott, illetve a feljegyzések szerint az emberek még Nagyenyedig is elmentek pénzt kérni a nemes célra. Felszentelése után a talaj mozgása, illetve egy földrengés miatt folyamatosan romlott az épület állapota, míg az 1970-es évekre annyira rossz lett a helyzet, hogy a hajó részt el kellett bontani. A vastag falakkal rendelkező torony, ha az eredeti méretéhez képest bontottak is le belőle, máig fennmaradt és harangozás címén használatban van.
Szász Lóránt Levente lelkész
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szász Lóránt Levente közölte,
Ennek, az egyháznak, illetve a helyiek adományának köszönhetően elkezdődhetett a torony állagmegőrzése, ami egyebek mellett a tetőszerkezet, illetve a feljáratok felújításából és vakolásból áll. Persze a harangok továbbra is ott maradnak. A lelkipásztor arra is kitért, hogy
Szeretnék ugyanis egyfajta kilátóvá alakítani, ahová a turisták is szívesen felmennének, valamint a környezetét is rendeznék. Ez nyilván jelentősebb munka, így várniuk kell vele, amíg sikerül előteremteni a szükséges anyagi forrásokat. Egyelőre megteszik, amit lehet, és remélik, hogy így stabil marad az épület – „bár ebben sohasem lehetünk biztosak, hiszen azt mondják, hogy amíg a sükői asszonyok a piacon árulták a cseresznyét, a házuk egy centit csúszott” –, ami szerencsére 1977 óta nem mozdult el.
Zsombori Levente felsőboldogfalvi polgármestertől is érdeklődtünk a munkálatokról; mint mondta, ők is fontosnak tartották a torony megőrzését, így helyi pályázataik révén igyekeztek segíteni.
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
szóljon hozzá!