Többszörösen nehéz helyzetben a kórházak: a telítettség mellett a gyógyszerellátás is gondokat okoz
Fotó: Beliczay László
Az állandósult leterheltség, a Covid-részlegek folyamatos telítettsége mellett a súlyos koronavírusos betegek kezelésére használt gyógyszerek nehéz beszerzése is állandó problémát jelent a Hargita megyei kórházakban, akárcsak országszerte. A monoklonális antitest-terápiában alkalmazott gyógyszer mellett vérhígítókhoz, és a két leggyakrabban alkalmazott vírus elleni készítményhez is csak nehézségek árán férnek hozzá a kórházak. Eközben a súlyos betegek száma egyre csak nő, így az említett gyógyszerekből is egyre többre lenne szükség.
2021. október 21., 12:502021. október 21., 12:50
2021. október 21., 14:222021. október 21., 14:22
A kórházak számára leginkább a súlyos koronavírusos betegek kezelésére alkalmazott Tocilizumab-hatóanyagú gyógyszer beszerzése jelent nehézséget. Ez az a gyógyszer, amelyet például a súlyos lefolyású koronavírus-fertőzésen tavaly átesett Darvas Kozma József plébános kezelésében is sikeresen alkalmaztak. A gyógyszer egy fehérjét tartalmaz, amit speciális immunsejtek, a monoklonális antitestek állítanak elő, és ez a fehérje gátolja a szervezet gyulladásos folyamatait.
A készítményből világszerte nincs elegendő, így miután az egészségügyi minisztériummal szerződéses viszonyban álló gyártó jelezte, hogy év végéig nem tudja leszállítani az ország által megrendelt, közel 13 ezer doboz gyógyszert, Románia aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát a fogytán lévő készítmény utánpótlásának a beszerzése érdekében.
Ugyanakkor Cseke Attila egészségügyi miniszter bejelentette, hogy remélhetőleg ezen a héten még érkezik az országba hasonló gyógyszer, ugyanis Románia más országoktól is ígéretet kapott a segítségre, továbbá ezen a héten a gyártó segítségével 1000 doboznyi, nagyobb kiszerelésű készítményt is meg tud vásárolni Románia.
A Hargita megyei kórházak között már van olyan, amelynek nincs elegendő gyógyszere az említett készítményből. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház nem tartozik ezek közé. Amint azt megkeresésünkre közölték: „Kórházunkban a gyógyszer folyamatosan rendelkezésre áll, nem fogytunk ki belőle teljesen az elmúlt hetekben. Korábban vásároltuk ezt a gyógyszert, egy ideje viszont az Egészségügyi Minisztériumtól kapjuk, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóságon keresztül érkezik időről-időre egy-egy különböző nagyságú szállítmány.
Naponta jelentjük a minisztériumnak a gyógyszerszükségletet és időről-időre kapunk is tőlük”. A Tocilizumab-hatóanyagú gyógyszert az anakinra hatóanyagú készítménnyel tudják helyettesíteni, ebből van is a kórházban, illetve a kórháznak szerződése van ennek a rendszeres vásárlására – írta kérdésünkre adott válaszában a kórház szóvivője, Kiss Edit.
A gyógyszer beszerzése már régebb óta nehézkes, és ezt folyamatosan érzi a Székelyudvarhelyi Városi Kórház vezetősége. A közelmúltban az intézmény kapott különböző kiszerelésben a Tocilizumab-hatóanyagú gyógyszerből.
– közölte megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház szóvivője. Nem fordult még elő, hogy ne tudtak volna adni ebből a gyógyszerből olyan betegnek, akinek szüksége volt rá, remélik, nem is fog ilyen helyzet előállni. Folyamatosan próbálják beszerezni a készítményt, ugyanis nincs más ilyen hatóanyagú gyógyszer. „Nem csak ebből van azonban hiány országosan, hanem nagyon sok más olyan gyógyszerből is, amely kellene: különféle vérhígító készítményekből és a koronavírusos betegek gyógyulását segítő Favipiravirból is” – tájékoztatott a szóvivő, aki szerint a nehézkes gyógyszerbeszerzéssel kapcsolatban is aggasztó az, hogy folyamatosan nő a betegek száma, a betegség kialakulása is sokkal gyorsabb ebben a járványhullámban, és a kórházba kerülők is sokkal súlyosabb állapotban vannak, mint amit korábbi hullámok idején tapasztaltak.
„Ez egy olyan gyógyszer, amit a kórház nem vásárolhat meg. Az Unifarmon (az állami gyógyszervállalat, szerk. megj.) keresztül kellene kapjuk. Volt olyan időszak, amikor még viszonylag könnyen hozzájutottunk, de amióta tart a negyedik hullám, nagyon sok problémánk adódott ezzel. Egyre kevesebb a gyógyszer. A gyergyószentmiklósi kórház már kellett vegyen helyettesítő gyógyszert, mert az országos leosztásban már nem kaptunk ebből készítményből” – fogalmazott Fülöp Enikő, a kórház igazgatója. Elmondta, állandóan kérik, de nem tudják, mennyit fognak kapni belőle, ugyanakkor a vérhígítókból, illetve a Favipiravir és Remdesivir nevű vírus elleni készítményekből is nehéz beszerezni a szükséges mennyiséget.
Amennyi az országos készletben van a Tocilizumab-hatóanyagú gyógyszerből, azt kiosztják, Hargita megyébe is küldenek, az igazgatóság pedig tovább osztja ezeket a kórházaknak az alapján, hogy hol mennyi súlyos beteget kezelnek – vázolta a folyamatot megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, kitérve arra is, hogy úgy tudja, gyors közbeszerzést indít a készítmény beszerzésére a szakminisztérium és nemzetközi adományokban is érkezik az említett gyógyszerből. Szomorúnak nevezte, hogy más országok vésztartalékaira szorul e tekintetben Románia, mert
Sajnálja, hogy sokan nem élnek a megelőzés, azaz a védőoltás lehetőségével, hangsúlyozva, hogy a Tocilizumab-hatóanyagú gyógyszer nem egy csodaszer. Bizonyos esetekben segítik a beteg gyógyulását, de nagyon eltérő, hogy kinek hogyan reagál a szervezete a készítményre. „Van olyan, akin nem tud segíteni. Senkinek nem kívánom, hogy erre a gyógyszerre szoruljon” – hangsúlyozta, példaként említve, hogy halt már meg olyan fiatal, gyermekágyas anya is Hargita megyében, akin nem segített az említett gyógyszer. Orosz rulettet játszanak azok, akik nem oltatják be magukat és arra hagyatkoznak, hogy ha súlyosan megbetegszenek, ezektől a gyógyszerektől meggyógyulnak – véli Tar Gyöngyi.
Nem mindennapi manővert osztottak meg egy videófelvételen: egy fehér Mercedes egy teherautót előzött volna meg... ha nem jött volna szemből egy másik kamion.
Lelassult a forgalom a sűrű hétfő délutáni, esti havazásban a 13A jelzésű országút Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti szakaszán.
A nagy mobilitási terv részeként újabb két utca – a Tábor és a Villanytelep – újul meg Székelyudvarhelyen. A munkálatok ezen a héten kezdődtek a Villanytelep utcában, a járdák bontásával és az új járdaprofilok kialakításával.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Lehavazott hétfőn délután a 13A jelzésű országút Szentegyháza és Csíkszereda közötti szakaszán, ahol emiatt elakadt egy nyergesvontató, így csak félsávon zajlik a közlekedés – tudatta a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egyedi néprajzi gyűjteményt őriz háromszobás földszinti tömbházlakásában a Csíkszerdában élő Csiszér Imre nyugdíjas tanító. Egy, a páratlan kincset szemléltető kiállítást a Csíki Mozi kiállítóterében bocsátanak közszemlére március 18-án 18 órakor.
Egész napos lőgyakorlatot tart kedden a Székelyudvarhely határában található hegyivadász alakulat – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, amelynek munkatársai a helyszín elkerülését javasolják.
Az ország nagy részén nagyon hideg lesz a hét elején, a hét második felében azonban felmelegedés várható, 18 Celsius-fokos maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) március 17. és 30. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Egy kortárs mű tartalmát kellett leírniuk a magyar tagozaton tanuló nyolcadikosoknak a próbavizsgán román nyelv és irodalomból. Székelyföldön több mint ötezer magyar diák tesztelte le tudását és a vizsgahelyzetet hétfőn.
A „kicsi magyar világ” idején készült erdélyi, székelyföldi képeslapok kerülnek közszemlére szerdától a Tarisznyás Márton Múzeumban. Magyarország egyik legjelentősebb képeslap kiadója és fotográfusa Weinstock Ernő képei érkeznek ide.
szóljon hozzá!