Sánta Elemér: sokat számít a pihentség, a mentális állapot
Fotó: Veres Nándor
Bár a legismertebb agytornának számító játék a sakk, vannak más lehetőségek is elménk megmozgatására. Ilyen például a malom, amelynek egyik művelője a csíkszeredai Sánta Elemér, aki nemrég egy nemzetközi versenyen is részt vett Svájcban.
2017. április 11., 13:172017. április 11., 13:17
– Kitől tanulta az alapokat?
– Gyerekkoromban nagyon sokat malmoztunk, de időközben abbamaradt. Nyolc éve fogtam neki újra, online játszottam, ott tanultam, fejlődtem. Van két internetes oldal is: egy lengyel és egy magyar. Vannak ellenfelek, akikkel online lehet versenyezni.
– Ezek mennyire profi oldalak?
– Azokon nagyjából jelen vannak a profi játékosok. Vannak azonban olyanok is, akik különféle programmal gyakorolnak. Most én is beszereztem egyet. Eleinte nem igazán voltam a programokkal kibékülve, mert sokan használták az online játékban is. Viszont az az igazság, hogy profi szintre csak ennek segítségével lehet felzárkózni. Tehát a versenyekre ezek segítségével készülök. Minden játék után kielemzi a program, hogy hol tévedtem, milyen hibát vétettem. Rengeteg hibalehetőség van mind a felrakásban, mind a mozgási fázisban. Ezeket a programban lehet a leginkább látni.
– Az online játékokon kívül milyen más megmérettetéseken vett részt?
– A márciusi volt a második versenyem, amely egy svájci bajnokság volt (22. Mühlespiel Schweizermeisterschaft, Flühli 2017 – szerk. megj). Itt negyedik helyezést értem el, a korábbi versenyen pedig hatodik lettem. Jelenleg készülök a májusi Európa-bajnokságra, amelyet májusban a németországi Passauban rendeznek.
– Hogy lehet elképzelni egy ilyen versenyt?
– Egyszerre több asztalnál zajlik, tehát több páros versenyez azonos időben. Az utóbbi verseny svájci rendszerben zajlott, 11 fordulós volt: 11 ellenfél, 22 meccs, oda-visszavágó. Tehát nem játszott mindenki mindenkivel, az Európa-bajnokságon viszont igen, az majd két napot tart.
– Leginkább milyen korosztályok érdeklődnek a játék iránt?
– Az internetes felületeken igazából csak felnőttek vannak, kevés a gyerek, a fiatal. Van egy pár ügyesebb, de elenyésző a számuk a felnőttekhez képest. Ők még nem tudják tartani folyamatosan a szintet. Érdekességképpen: most Svájcban például volt egy 90 éves hölgy és egy 85 éves úriember.
– Ön hogyan jutott el az online térről a nemzetközi versenyekig?
– A magyarországi barátaim hívtak. Egyedül nem hiszem, hogy elmentem volna. Együtt szoktunk utazni a rendezvény helyszínére. Mindenkinek jobban elérhető így. Számunkra pedig azért éri meg, mert szeretjük ezt a játékot. Vannak pénzdíjak, de nem nagyok. Inkább azért űzzük, hogy szellemileg frissen tudjuk tartani magunkat.
– Hogyan látja, mely országokban népszerűbb a malom, illetve melyek tartoznak a jobbak közé?
– Egyértelműen Németország, illetve Svájc, viszont az utóbbi időben a törököktől is egyre többen kezdenek játszani online, és elég profi szinten. Romániából hárman vagyunk. Amúgy azt mondhatom, hogy szinte minden országból vannak játékosok.
– Milyen tapasztalatokkal gazdagodott?
– Minden versenyen lehet tanulni, főleg a vereségekből, azokból tanulok a legtöbbet. Utólag is volt egy gyengébb felrakásom, ami miatt el is veszítettem a mérkőzést, viszont tanultam az esetből. Egy ilyen versenyen sokat számít a pihentség, a mentális állapot.
A játék célja és menete
A malom a világon mindenhol elterjedt, kétszemélyes, táblás stratégiai társasjáték, hagyományosan lapos korongokkal játsszák a malomtáblán. A játék célja az, hogy az ellenfél korongjait levegyük, vagy olyan helyzetbe kerüljünk, hogy az ellenfél képtelen legyen lépni. Ennek elsődleges módja a malmok kialakítása (függőleges vagy vízszintes sorokban három korong egymás mellett), ugyanis egy malom létrejöttével levehetünk egy korongot az ellenfél készletéből (abból, ami a táblán van). Ha valakinek csak két korongja marad, elvesztette a játékot, mert már nem tud malmot kialakítani. Viszont ha túl sok malmot alakítunk ki, nagy az esély rá, hogy beszorulunk. Tökéletes játék esetén, vagyis ha egyik fél sem hibázik, döntetlen lesz a játék végkimenetele.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!