Fotó: Kocsis B. János
Fontos, hogy hosszútávon tervezzünk, ne mandátumokban, hanem nemzedékekben gondolkodjunk – szögezte le Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a csütörtöki sajtótájékoztatón, amikor a Háromszék 2030 közösségi konzultációról számoltak be.
2021. szeptember 30., 21:152021. szeptember 30., 21:15
Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete júliusban indította el a konzultációt, a nyári időszakban 4400 háztartásba jutottak el az önkéntesek, a következő fél évben 50 ezer háztartásba kopogtatnak be a kérdőívekkel. A cél, hogy megismerjék a háromszéki emberek véleményét, terveit, így emberközelibbé tehessék közpolitikákat, illetve az önkormányzatok munkáját.
„Olyan országban élünk, amelyet nagyon nehéz kormányozni, pedig nagy szükség van azokra a közpolitikai döntésekre, amelyek segítik Romániát, hogy felzárkózzon az EU-s alsó középszinthez. Ugyanakkor, mivel az erdélyi magyar emberek 63 százaléka az önkormányzati választások után olyan településen él, ahol a polgármester magyar nemzetiségű, illetve a négy megyei önkormányzati elnökünk másfél milliós lakosságot irányít, úgy gondolom, hogy az önkormányzatainkat kell megerősítenünk” – mondta Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke, hozzátéve, lényeges, hogy ha az emberek bele akarnak szólni a döntésekbe, legyen erre lehetőségük.
„Ugyanilyen fontos az, hogy nemzetpolitikai szempontból közösségünk részt vegyen abban a nemzetegyesítési projektben, amit 11 évvel ezelőtt Budapest elindított. Mi szeretnénk segíteni az embereknek, hogy ha még nem magyar állampolgárok, de szeretnének azok lenni, megtörténjen” – szögezte le.
Nagy szükség van arra, hogy a megyei infrastruktúrát, valamint a háromszéki közösség életminőségét érintő fejlesztésekről hosszú távú stratégiák létezzenek, mondta Tamás Sándor Kovászna Megye tanácsának elnöke. „Ősszel elkezdjük a költségvetés tervezését, ezért nagyon fontos, hogy tudjuk, miről, hogyan gondolkodnak az emberek: így azokra a kérdésekre tudunk hangsúlyt fektetni, ami a közösség számára fontos” – tette hozzá. Rámutatott, a konzultációnak ugyanakkor az is a célja, hogy felkészüljenek a jövőre esedékes magyarországi országgyűlési választásra, segítsenek a magyar állampolgársági ügyintézésben, célirányosan megszólítva az érintetteket.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!