Tavaly a lécfalvi központ több mint ezer tonna komposztot értékesített. Részben virágföldet dúsítottak vele
Fotó: Kocsis B. János
Háromszéken nem várták meg a komposzttörvény életbe lépését, már három éve elkezdték a biológiai hulladék begyűjtését. A lécfalvi integrált hulladékgazdálkodási központban ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem virágföldet is csomagolnak, többek között a Sepsi OSK stadionjának füves pályájához is biztosítottak alapanyagot.
2021. január 11., 17:412021. január 11., 17:41
2021. január 11., 21:252021. január 11., 21:25
A januártól életbe lépő komposzttörvény kapcsán hétfőn a lécfalvi központban tartott sajtótájékoztatót Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Ambrus József, a Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület igazgatója. A lécfalvi válogatóállomáson 2018-hoz képest 2019-ben 47 százalékkal több szelektív hulladékot és ugyancsak 47 százalékkal több biológiailag lebomló hulladékot dolgoztak fel. Ez a mennyiség 2019 és 2020 között a szelektív hulladék esetében 15, az organikus hulladék esetében 10 százalékkal növekedett.
„Háromszéken azt sem vártuk meg, hogy kötelező legyen a komposztálás, hanem időben elkezdtük, megszerveztük a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését” – hívta fel a figyelmet Tamás Sándor.
A nagy áttörést az hozta, hogy a megyében működő négy begyűjtő cég a városokban elkezdte külön gyűjteni előbb a magánházakban, majd a tömbházaknál is a biológiailag lebomló hulladékot – van még hová fejlődni, de érződik a több éves munka eredménye, összegzett Ambrus József. Az egyesület elnöke kiszámolta, hogy
A háromszéki városokban jelenleg tíz lej fejenként a szemétdíj, ez 17,8 lej lenne, ha a lakosság aktív közreműködése nélkül kisebb lenne a szelektíven lerakott hulladék aránya.
Fotó: Kocsis B. János
Tavaly a lécfalvi központ több mint ezer tonna komposztot értékesített – mondta Siklódi Loránd, az Eco-Bihor lécfalvi munkapontjának igazgatója. „Ez a hulladék már nem a lerakóba kerül, nem metángáz keletkezik belőle, hanem komposzt vagy virágföld, ami mezőgazdaságban, háztartásokban felhasználható. Így lesz a hulladékból érték” – mondta el a szakember, arra kérve a lakosságot,
A 2020/181-es számú, a komposztálást kötelezővé tevő törvény idén január elsejétől lépett érvénybe, a háromszéki falvakban egyelőre egyénileg kell komposztálni.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
szóljon hozzá!