
Városrendezés 1999-ben elfogadott tervekkel. Ideje frissíteni
Fotó: Pál Árpád
Több mint másfél évvel meghosszabbították a csütörtöki önkormányzati ülésen Székelyudvarhely 1999 óta érvényben lévő Általános Városrendezési Tervének (PUG) hatályosságát. Ugyanakkor módosították a Cserehát-negyed rendezési terveit, továbbá kiderült, hogy a polgármesteri hivatalnak fel kell bontania a szerződést az Aqua Nova Hargita Kft. vízszolgáltatóval.
2017. április 27., 19:362017. április 27., 19:36
Gálfi Árpád polgármester még az ülést megelőzően visszavonta azt a határozattervezetet, amellyel az Aqua Nova Hargita Kft. vízszolgáltató jogi helyzetét szerették volna tisztázni. Arra hivatkozott, hogy ebben a kérdésben nem volt konszenzus a frakciók között. Mint Derzsi László RMDSZ-es képviselő későbbi tájékoztatójából kiderült, a város felbontaná a szerződést a szolgáltatóval, mivel az egy tavalyi törvénymódosítás óta illegálisan végzi feladatát. Derzsi hangsúlyozta, addig nem lehet szerződést bontani, amíg nincs konkrét megoldás arra, hogy ki vegye át a munkát.
Még tavaly fogadott el a testület egy határozattervezetet, amelyben jóváhagyta több Cserehát-negyedi terület újragondolását és korszerűsítését, valamint a csillagvizsgáló újbóli működésbe helyezését. Ezt módosítani kell, hogy pályázni lehessen – vezette fel a napirendet Puskás Katalin, a városháza beruházási osztályának vezetője. A problémát az okozta, hogy a Tulipán utca telekkönyvezése nincs véglegesítve, így azt a részt ki kellett vonni a projektből. Ez megtörtént, a városatyák pedig jóváhagyták az új tervet.
Ezek után a képviselők elfogadtak egy napirendet, amely a magán- és közterületekhez való zavartalan hozzáférést biztosít a kivitelezőnek, amely a belvárosban lévő kábelek földbe helyezésével van megbízva.
Gálfi szeretné, ha 2018 vége előtt elkészülne az új PUG
Fotó: Pál Árpád
A tanácsosok ugyanakkor igent mondtak az inkubátorházat működtető fejlesztési társulás éves tagsági díjának befizetésére is, ami nagyjából 193 ezer lej. Szintén pozitívan bírálták el azt a tervezetet, amelynek lényege, hogy a Haáz Rezső Múzeum ügykezelésébe helyezzék át a Székely Támadt-vár falait és bástyáit.
Talán az egyik legfontosabb határozattervezet a régi PUG hatályosságának meghosszabbítása volt, amire a készülő új dokumentumra kiadott engedélyek lejárta, illetve különböző területrendezési gondok miatt volt szükség. Az MPP–EMNP-koalíció a hosszabbítást 2018 végéig tervezte.
Az RMDSZ-frakció rövid szünetet kért, majd Szabó Gyula képviselő közölte:
Gálfi elmondta, nekik is az a céljuk, hogy minél gyorsabbak és hatékonyabbak legyenek, ám élni akarnak a törvény adta lehetőséggel az érvényesség dátumának kitolása terén. Arról biztosított, hogy lehetőségeik szerint még az említett időpont előtt befejezik a munkát, és a terveket nem egyének, hanem a közösség érdekeinek megfelelően véglegesítik. Ezek után az RMDSZ javaslata elbukott, így a szövetségiek tartózkodása mellett az eredeti elképzelést szavazták meg a képviselők.
Fotó: Pál Árpád
Egyéb napirendek, különfélék
A képviselők aktualizálták az Udvarhely közvagyonának leltárát összeállító bizottság összetételét, majd a város tulajdonába helyeztek egy szinte ezer négyzetméter nagyságú területet a Napkelet lakóparkban. Az önkormányzat hozzájárult a Hargita Megyei Tanács által működtetett öregotthonokban lévő udvarhelyi idősek – összesen nyolc személy –, illetve az állami gondozásban lévő helyi gyerekek ellátásához. Utóbbi esetben közel kilencven gyerekről van szó, számuk folyamatosan változik – tudtuk meg a napirendet felvezető Fülpesi Gyulától, a hivatal szociális osztályának vezetőjétől. Ványolós István RMDSZ-es képviselő azt kérte, hogy a lakótársulásoknak küldjenek egy tájékoztatót hatáskörükről. Nagy Pál megyei tanácsos a helyi és a megyei önkormányzat összefogását szorgalmazta, hogy megoldást találjanak a terepmotorosok és kvadosok okozta zajszennyezésre. Mike Levente koalíciós tanácsos arra hívta fel a figyelmet, hogy a környéken legeltető juhászok kutyái veszélyt jelentenek a kirándulókra. Arra is emlékeztette az városvezetést, hogy fel kell újítani a telekkönyvi hivatalt. Bíró Edit is felszólalt a többségben lévő frakció részéről, ő a Nyári esték című rendezvény újraindítását javasolta. Orbán Árpád alpolgármester elmondta, nem volt sikeres a város azon uniós pályázata, amelyből a Székely Támadt-várat újították volna fel. Rámutatott, érdemes lenne a megvalósítás érdekében anyaországi vagy akár norvég források után nézni. Az önkormányzati ülés végén egy diákok által készített kisfilmet mutattak be arról, mennyire nehezen tudnak közlekedni a városban a tolószékesek.
Bíró Jolán koalíciós önkormányzati képviselő az ülés előtt elmondta, már második éve tart a szejkefürdői gyógyvizek és mofettagáz bevizsgálása, illetve a források kitakarítása. Ha a gáz minőségét megfelelőnek találják a szakemberek, jövő év végére akár üzembe is lehet helyezni a mofettát. Jelenleg nincs megoldva a szenny- és ivóvízhálózat, de annak megvalósítását belefoglalták az idei költségvetésbe – tette hozzá. Orbán Árpád alpolgármester megjegyezte, május végén budapesti szakemberek érkeznek a Szejkére, akik segítenek a projektben.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!