Fotó: Tuchiluș Alex
Annyira leromboltuk a természetet magunk körül, hogy égető szükség volt egy olyan jogszabályra, amely a természet javát szolgálja. A nemrég elfogadott természet-helyreállítási jogszabályról is beszéltek a Milvus Csoport éves beszámolóján kedden.
2024. december 10., 21:002024. december 10., 21:00
2024. december 10., 21:042024. december 10., 21:04
A politikum idén sem partnerként kezelte őket, hanem próbálta ellenségként beállítani a civil szervezeteket – hangzott el a marosvásárhelyi Milvus Csoport természetvédelmi szervezet éves beszámolójának sajtótájékoztatóján. Papp Tamás, a Milvus Csoport ügyvezető igazgatója kifejtette, nem halt ki még a politikum részéről az a narratíva, hogy a civil szervezetek a fejlődés és a reformok ellen kardoskodnak, eleinte az autópályák-, most a gátak építése kapcsán történik ugyanez, és ez különösen éles volt a választási kampányban.
Bărbos Lőrinc biológus, Papp Tamás ügyvezető igazgató és Miholcsa Andrea, a szervezet pedagógusa számolt be a Milvus idei tevékenységeiről
Fotó: Haáz Vince
Ennek ellenére azonban eredményesen folytatták tevékenységeiket a természet szolgálatában – húzta alá Papp Tamás. Ilyen tevékenységük a korábbi években elkezdett monitoring program, amely a madárpopulációk „egészségi állapotát” hivatott felmérni, illetve a fajvédelmi programok. És ilyen lesz a jövőtől kezdődő Az év veszélyeztetett faja program is, ami azt jelenti, hogy minden évben egy-egy veszélyeztetett fajjal fognak hangsúlyosan foglalkozni. Az első ilyen kiemelt faj a szalakóta, amely Románia egyik legszínpompásabb madara.
2025 veszélyeztetett faja a szalakóta
Fotó: Milvus Csoport
Megpróbálnak minél többet tenni a faj védelme érdekében, megismertetni az emberekkel a fajt, a gondokat. A szalakotáról és a Milvus fajvédelmi intézkedéseiről Bărbos Lőrinc, a szervezet biológusa számolt be. A csoport nevelési tevékenységeiről Miholcsa Andrea, a Milvus Csoport pedagógusa beszélt, aki szerint ha megismertetjük gyerekeinkkel a természetet, akkor meg is szeretik azt. A Milvus weboldalán minden programjuk leírása elérhető, és itt lehet jelentkezni a tevékenységeikre is.
Bár semmilyen állami támogatást nem kaptak idén sem, mégis sikerült fenntartaniuk a madárkórházat is, ahol több száz madarat láttak el, mindezt szponzorok és magánszemélyek anyagi támogatásával – magyarázta Papp Tamás.
Szükség volt a természet helyreállítási jogszabályra – hangzott el a marosvásárhelyi Milvus Csoport sajtótájékoztatóján
Fotó: Haáz Vince
A Milvus vezetője üdvözölte azt az új természetvédelmi jogszabályt, amelyre már régóta szükség volt Európában, ahol annyira „leromboltuk a természetet, hogy nem elég karba tett kézzel ülni, vissza kell csinálni a rombolást”. Idén augusztusban fogadta el Európa Környezetvédelmi Tanácsa (korábban az EU Parlament is elfogadta) azt a természet-helyreállítási jogszabályt, amely Papp Tamás szerint egy paradigma-váltást jelent, és megváltoztatná azt, hogy miként tekintsünk a természetvédelemre.
A Romániára is érvényes jogszabály a következőket kell elérje:
2030-ig az Európai Unió területének 20 százalékán kell helyreállítani a megrongált ökoszisztémát; 2050-ig pedig az összes helyreállításra szoruló területen
növelni kell a beporzó rovarok számát
25 ezer kilométer folyó helyreállítása az eredeti állapotára (ez azt is jelenti, hogy ártéri erdők kell visszakerüljenek, gátakat kell elbontani)
madár- és lepkepopulációk helyreállítása, különös tekintettel a mezőgazdasági területekhez köthető madárfajokra
tiltja a városi zöldterületek felületének csökkentését 2030-ig, utána pedig jelentősen növelni kellene.
Fotó: Haáz Vince
Papp Tamás azt is elmondta, két éven belül kell elkészíteniük az országoknak a saját tervüket a jogszabály gyakorlatba ültetésére. „Sokat dolgoztunk ezen, leveleket küldtünk ki EP-képviselőknek, próbáltuk személyesen is meggyőzni néhányukat arról, hogy szavazzák meg ezt a nagyon fontos törvényt” – tette hozzá a Milvus ügyvezető igazgatója.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás