Fotó: Tuchiluș Alex
Annyira leromboltuk a természetet magunk körül, hogy égető szükség volt egy olyan jogszabályra, amely a természet javát szolgálja. A nemrég elfogadott természet-helyreállítási jogszabályról is beszéltek a Milvus Csoport éves beszámolóján kedden.
2024. december 10., 21:002024. december 10., 21:00
2024. december 10., 21:042024. december 10., 21:04
A politikum idén sem partnerként kezelte őket, hanem próbálta ellenségként beállítani a civil szervezeteket – hangzott el a marosvásárhelyi Milvus Csoport természetvédelmi szervezet éves beszámolójának sajtótájékoztatóján. Papp Tamás, a Milvus Csoport ügyvezető igazgatója kifejtette, nem halt ki még a politikum részéről az a narratíva, hogy a civil szervezetek a fejlődés és a reformok ellen kardoskodnak, eleinte az autópályák-, most a gátak építése kapcsán történik ugyanez, és ez különösen éles volt a választási kampányban.
Bărbos Lőrinc biológus, Papp Tamás ügyvezető igazgató és Miholcsa Andrea, a szervezet pedagógusa számolt be a Milvus idei tevékenységeiről
Fotó: Haáz Vince
Ennek ellenére azonban eredményesen folytatták tevékenységeiket a természet szolgálatában – húzta alá Papp Tamás. Ilyen tevékenységük a korábbi években elkezdett monitoring program, amely a madárpopulációk „egészségi állapotát” hivatott felmérni, illetve a fajvédelmi programok. És ilyen lesz a jövőtől kezdődő Az év veszélyeztetett faja program is, ami azt jelenti, hogy minden évben egy-egy veszélyeztetett fajjal fognak hangsúlyosan foglalkozni. Az első ilyen kiemelt faj a szalakóta, amely Románia egyik legszínpompásabb madara.
2025 veszélyeztetett faja a szalakóta
Fotó: Milvus Csoport
Megpróbálnak minél többet tenni a faj védelme érdekében, megismertetni az emberekkel a fajt, a gondokat. A szalakotáról és a Milvus fajvédelmi intézkedéseiről Bărbos Lőrinc, a szervezet biológusa számolt be. A csoport nevelési tevékenységeiről Miholcsa Andrea, a Milvus Csoport pedagógusa beszélt, aki szerint ha megismertetjük gyerekeinkkel a természetet, akkor meg is szeretik azt. A Milvus weboldalán minden programjuk leírása elérhető, és itt lehet jelentkezni a tevékenységeikre is.
Bár semmilyen állami támogatást nem kaptak idén sem, mégis sikerült fenntartaniuk a madárkórházat is, ahol több száz madarat láttak el, mindezt szponzorok és magánszemélyek anyagi támogatásával – magyarázta Papp Tamás.
Szükség volt a természet helyreállítási jogszabályra – hangzott el a marosvásárhelyi Milvus Csoport sajtótájékoztatóján
Fotó: Haáz Vince
A Milvus vezetője üdvözölte azt az új természetvédelmi jogszabályt, amelyre már régóta szükség volt Európában, ahol annyira „leromboltuk a természetet, hogy nem elég karba tett kézzel ülni, vissza kell csinálni a rombolást”. Idén augusztusban fogadta el Európa Környezetvédelmi Tanácsa (korábban az EU Parlament is elfogadta) azt a természet-helyreállítási jogszabályt, amely Papp Tamás szerint egy paradigma-váltást jelent, és megváltoztatná azt, hogy miként tekintsünk a természetvédelemre.
A Romániára is érvényes jogszabály a következőket kell elérje:
2030-ig az Európai Unió területének 20 százalékán kell helyreállítani a megrongált ökoszisztémát; 2050-ig pedig az összes helyreállításra szoruló területen
növelni kell a beporzó rovarok számát
25 ezer kilométer folyó helyreállítása az eredeti állapotára (ez azt is jelenti, hogy ártéri erdők kell visszakerüljenek, gátakat kell elbontani)
madár- és lepkepopulációk helyreállítása, különös tekintettel a mezőgazdasági területekhez köthető madárfajokra
tiltja a városi zöldterületek felületének csökkentését 2030-ig, utána pedig jelentősen növelni kellene.
Fotó: Haáz Vince
Papp Tamás azt is elmondta, két éven belül kell elkészíteniük az országoknak a saját tervüket a jogszabály gyakorlatba ültetésére. „Sokat dolgoztunk ezen, leveleket küldtünk ki EP-képviselőknek, próbáltuk személyesen is meggyőzni néhányukat arról, hogy szavazzák meg ezt a nagyon fontos törvényt” – tette hozzá a Milvus ügyvezető igazgatója.
Alternatív megoldásokat kell keresnie a lakosságnak a használt ruhák és textilhulladékok környezettudatos leadására, ugyanis a ruhakonténereket működtető vállalkozás idéntől már nem szállítja el a textilt Hargita és Kovászna megyéből.
Hétfőtől megkezdi a digitális hulladékgyűjtő konténerekhez szükséges kártyák kiosztását a kézdivásárhelyi Gosp-Com Kft. Minden háztartásnak egy kártyát kézbesítenek.
Az eddigi legmelegebb év volt 2024 Romániában a meteorológiai mérések kezdete óta, az évi középhőmérséklet országosan 12,99 Celsius-fok volt, ami 2,7 fokkal haladja meg az 1991 és 2020 közötti években mért átlagot.
Tavaly nem érkezett bejelentés medvék okozta károkról Tusnádfürdőn, mára a Hargita megyei üdülőhely modellértékűvé vált az ember és nagyvad együttélése szempontjából.
Befejezi a félbemaradt erdélyi beruházásokat a fejlesztési minisztérium, számos, a magyarok által lakott térségben lévő projekt szerepel az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül finanszírozott beruházások prioritási listáján.
Hamis adatokkal próbálta félrevezetni a rendőröket egy Ilfov megyei férfi, akit közúti ellenőrzés során állítottak meg Sepsiszentgyörgyön. A későbbi vizsgálatok során kiderült, hogy a férfi ellen európai elfogatóparancsot adtak ki a belga hatóságok.
Az érettségi vizsga előtt próbaérettségizni is fognak a végzős diákok márciusban, de vannak iskolák, ahol intézményi szinten is felmérik a tizenkettedikesek tudását, hogy a diákok idejében szembesüljenek saját felkészültségük mértékével.
Akik a teljes évi adót befizetik március végéig, tízszázalékos adókedvezményben részesülnek, online ügyintézés esetén pedig még a sorban állást is el lehet kerülni – olvasható Székelyudvarhely önkormányzatának honlapján.
Kutyáik felügyeletére kéri a szovátai városháza a lakókat, jelezve, hogy az utcákon kóborló ebeket befogják és akár el is altathatják. A fürdővárosban medveriasztás már rég nem volt, de Szászrégenben az év első napjaiban több medvebocsot is láttak.
Elfogadta a kormány pénteki ülésén azt a határozattervezetet, amely szerint munkaszüneti nap lesz május másodika a közalkalmazottak számára.
1 hozzászólás