A vegyipari kombinát is pályázhat környezetkímélő technológiák alkalmazására
Fotó: Haáz Vince
A szén-dioxid-kibocsátás és a környezetszennyezés csökkentésére, a munkanélküliség visszaszorítására, továbbá szakmai átképzések szervezésére pályázhatnak Maros megyéből az elkövetkező időszakban az Európai Bizottság Méltányos Átállást Támogató Alapjára (MÁTA). Hatalmas összeg, 240 millió euró áll a megye rendelkezésére.
2022. december 04., 18:392022. december 04., 18:39
Az Európai Bizottság Méltányos Átállást Támogató Alapja (MÁTA) az európai zöldmegállapodás részeként jött létre, és az a célja, hogy azokat a régiókat támogassa, ahol át kell alakítani az energiarendszereket, a nagyobb ipari létesítményeket, hogy látványosan csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás. Maros megyén kívül támogatásban részesül Gorj, Hunyad, Dolj, Parahova és Galac megye.
Az elmúlt napokban Maros megyében is bemutatták a méltányos átállási alappal kapcsolatos tudnivalókat, tájékoztatták az önkormányzatokat és az érintett civil szerveteket, illetve cégeket, hogy mire számíthatnak a közeljövőben. Mint a Maros megyei tanács alelnöke, Kovács Levente hangsúlyozta,
Mint megtudtuk, az a vállalás uniós szinten, hogy 2050-ig minden országnak el kell érnie a klímasemlegességet.
ezért hozták létre a méltányos átállási alapot.
Az alapra pályázhatnak nagy és kis vállalatok például technológiai beruházásokra, önkormányzatok többek között szennyezett területek feljavítására, de pénzt lehet lehívni munkavállalók átképzésére is. Például ha a nagyvállalatok modern technológiákat, környezetkímélő módszereket alkalmaznak, akkor lehetséges, hogy kevesebb emberi munkaerőre lesz szükségük. Így a munka nélkül maradó személyek átképzéseken vehetnek részt, hogy el tudjanak helyezkedni a munkaerő-piacon.
De olyan típusú beruházások is létrejöhetnek, amelyek a nagyüzemek működésének átalakítását segítik, például létre lehetne hozni Maros megyében egy hidrogénüzemet. Pályázni lehet ugyanakkor zagytározók felszámolására vagy napelemparkok létrehozására is.
Jövő év elején fognak megjelenni az útmutatók, és februártól lehet majd benyújtani a pályázatokat.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!