
Állandóan változik a kórházakban kezelt betegek száma. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Ismét megugrott az utóbbi napokban a koronavírus-fertőzések száma Hargita megyében, ám azt továbbra sem közlik, mely települések érintettek, esetleg hol alakultak ki gócpontok. A helyzet feltérképezése céljából a megye kórházaitól érdeklődtünk arról, melyik városban hány beteget ápolnak. Az adatok azt mutatják, hogy minden térségben vannak fertőzöttek, hol több, hol kevesebb.
2020. szeptember 04., 11:002020. szeptember 04., 11:00
2020. szeptember 04., 11:062020. szeptember 04., 11:06
Lassan hat hónapja, hogy naponta közlik országos és megyei szinten is a koronavírus-fertőzöttek számának alakulását, a száraz adatokból azonban csak annyi derül ki, hány új esetet jegyeztek az – adott naphoz viszonyított – elmúlt huszonnégy órában.
A lakossághoz ezáltal nagyrészt csak annyi információ jut el, hogy hol nő, hol csökken a napi esetszám.
Hargita megyében például az elmúlt napokban ismét emelkedni kezdtek az értékek, kedden 15, szerdán 10, csütörtökön pedig 12 új fertőzést igazoltak a térségben, azt azonban továbbra sem közölték, hol azonosították ezeket. A csütörtöki hivatalos tájékoztatásban annyi szerepelt, hogy
Ennek kapcsán az egészségügyi intézmények illetékeseitől érdeklődtünk arról, hogy melyik városban pontosan hány személyt ápolnak. Válaszaikat a csütörtök 13 órai jelentés után egy-két órával kaptuk meg, és időközben változott a fertőzöttek száma, ezért neveztek meg összességében több érintettet, mint ahány a hivatalos összesítésben szerepelt. Magyarán:
A csütörtök kora délutáni adatok szerint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő és tüdőgyógyászati osztályain összesen 44 beteget ápolnak, közülük 30-an igazoltan koronavírus-fertőzöttek, 14-en pedig fertőzésgyanúsak.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 21 igazoltan fertőzött pácienst ápolnak, de ebből csak 10-en udvarhelyszéki betegek, COVID-19 háttérkórház lévén a további 11 fertőzöttet a megye más térségeiből vagy más megyékből szállították Székelyudvarhelyre, például Brassó és Vráncsa megyékből. A páciensek közül négyet ápolnak az intenzívterápiás osztályon, és egy személy van lélegeztetőgépen.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 8 igazoltan koronavírus-fertőzött és négy fertőzésgyanús személyt ápolnak.
A maroshévízi kórházban csütörtökön egyetlen személyt sem kezeltek, mivel az ott igazolt fertőzötteket rendszerint átszállítják a megye más kórházaiba.
Látni tehát, hogy Hargita megye minden térségében vannak fertőzöttek, ezt Finta Hajnal, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság aligazgatója is megerősítette. Mint mondta,
„Szerencsére nincs olyan probléma, hogy egy adott településen koncentrálódnának az esetek, ehelyett megoszlanak a teljes megyében az új megbetegedések. Ez olyan szempontból kedvező, hogy nem beszélhetünk gócokról.
Két csíkszeredai intézményről van szó, és az egyik esetében nem is kimondottan gócról beszélhetünk, de azért nyilvánítottuk annak, mert egy munkáltatóhoz tartoznak a megfertőződött személyek. Fontos azonban, hogy szabadságról tértek vissza, tehát nagy valószínűséggel nem az intézményen belül, hanem a pihenés alatt kerültek kapcsolatba a vírussal” – részletezte az aligazgató, aki nem nevezte meg az intézményeket.
Hozzátette, több oka is van annak, hogy megugrott az esetek száma, az egyik legfőbb az, hogy már szinte mindenhol jelen van a vírus, ezért fokozottan oda kell figyelni a járványügyi előírások tiszteletben tartására, a maszkviselésre és a távolságtartásra. Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a legtöbben augusztusban mennek el szabadságra, és ilyenkor lazábban kezeljük az előírásokat, a nagy melegben pedig kényelmetlen a maszkviselés, ezért sokan mellőzik.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!