
Ha szelektíven gyűjtik a hulladékot, csökkenhet a szemétilleték
Fotó: Tamás Gyopár
Plakát hirdeti, hogy Gyergyóalfaluban 2017 a szelektív hulladékgyűjtés éve. A program áprilisban indult, és máris egy szemétszállító autó megtelt műanyagpalackkal, továbbá kihelyezték a külön gyűjtendő hulladékok számára a konténereket, illetve még igényelhetik a helyiek a komposztládákat, hogy abba gyűjtsék a növényi hulladékot.
2017. május 10., 19:502017. május 10., 19:50
A cél, hogy minél kevesebb háztartási hulladékot vigyen el a szemétszállító autó, mert minden kilogramm szemétért fizetni kell – mondta Bege László, szárhegy alpolgármestere.
„Már korábban megfogalmazódott, hogy szelektív hulladékgyűjtésre szükség van, csak éppen
Azért is szükség volt erre a lépésre, mert míg tavalyig Alfaluban volt talán a környéken a legolcsóbb a szemétilleték, még a 3 lejt sem érte el a havi személyenkénti díj, addig idén növelni kellett az értékén. A szemetet elszállító cég, a Salubriserv árat emelt, így mi is kénytelenek voltunk. Idéntől 5 lejt kell fizessen minden lakó havonta szemétilletékként” – mondta.
A szelektív hulladékgyűjtéssel párhuzamosan többször is felvilágosították a helybélieket szórólapokon, helyi adásokon, kábeltévés hirdetéseken keresztül arról is, hogy ez az ár csökkenhet, amennyiben csökken a háztartási hulladék mennyisége. Ezt pedig úgy lehet elérni, ha a helyiek
Minél kevesebb az elszállított szemét, annál nagyobb a valószínűsége, hogy csökken a szemétilleték, viszont, ha nem csökken a mennyiség, nőhet ismét a díj. Törvény is kötelezi az önkormányzatokat, az előírás szerint évről-évre 15 százalékkel kell csökkenteni a szeméttermelést oly módon, hogy szelektíven kell gyűjteni. Amennyiben nem sikerül, minden tonna szemét után zöldilletéket kell fizessen a község, tonnánként 100 lejt – ismertette Bege László. Ez az anyagi része, de a környezettudatos életmód bevezetése is legalább ennyire fontos.
Ha szelektíven gyűjtik a hulladékot, csökkenhet a szemétilleték
Fotó: Tamás Gyopár
A műanyagpalackokat havonta egyszer gyűjti a szemetesautó. Kéthetente, csütörtökön és pénteken szállítják el a háztartási hulladékot, és minden hónap második szemétszállítási napját követő szombaton a flakonokat. A legelső ilyen akció során, április 29-én megtelt egy szemetesautó pillepalackokkal. A következő május 27-én lesz, de azelőtt napokkal már meghirdetik.
A polgármesteri hivatalban még igényelhetnek komposztgyűjtésre alkalmas, összerakható ládát a helyiek, hogy abba tegyék a növényi maradványokat. Személyi igazolvánnyal kell jelentkezni az igénylésre – ismertette a községvezető. A papírt, üveget nincs lehetőség elszállítani, viszont a lakók a kihelyezett kukákba dobhatják, vagy kérésre a hivatal megoldja az elszállítását. Az alfalvi polgármesteri hivatal hátsó bejáratánál, illetve a borzonti kultúrotthon mellett vannak kihelyezve a konténerek.
Gyergyóalfaluban nem tervezik a matricás rendszer bevezetését, nincsenek egységes kukák sem. Minden porta elől, bármilyen edényből elszállítják a háztartási hulladékot kéthetente, és immár havonta egyszer a pillepalackokat is. Amint az alpolgármester elmondta, az sem baj, ha különböző szervezeteknek, magánszemélyeknek gyűjtik a flakonokat, mert az is csökkenti a szemétmennyiséget.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!