Az idei egyik legértékesebb adomány Gaál András festőművész nyolc alkotása volt a Csíki Székely Múzeum számára
Fotó: Veres Nándor
A Csíki Székely Múzeum gyűjteménye jelentős tárgyakkal bővült idén is különböző adományoknak köszönhetően. Az év egyik legjelentősebb adománya Gaál András festőművész nyolc festménye volt. A csíksomlyói régészeti kutatás leleteit a jövőben fogják leltárba venni.
2022. december 04., 09:572022. december 04., 09:57
2022. december 05., 09:122022. december 05., 09:12
Az idei esztendő egyik legjelentősebb adománya a Csíki Székely Múzeum számára Gaál András festőművész nyolc festménye volt – mondta el lapunknak Karda-Markaly Aranka intézményvezető.
Ezzel az adománnyal a múzeum korábbi 41 darabos, többnyire a 60-as évekből származó, tájképeket ábrázoló vízfestménygyűjteménye 49 darabosra bővült, köztük későbbi évekből származó művekkel, és olyanokkal is, amelyeket eddig még sehol nem állítottak ki.
Gepida település nyomaira bukkantak, főkirálybírói pecsétet vásároltak és fotográfiák sokaságát vették leltárba idén a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársai. Gondot jelent, hogy az anyagiak nem mindig elegendőek a gyűjtemény gyarapításához.
A budapesti Néprajzi Múzeumtól húsz darab, felcsíki, illetve gyimesi népviseletből származó textíliát kaptak: női népviseleti inget, alsószoknyát, rokolyát, mellényt és kötényt. Mint Karda-Markaly Arankától megtudtuk, ezek a darabok
Szintén számottevő adományként tartja számon a múzeum a 18. századi Felcsíkszéki protokollumot, az 1738 és 1745 közötti felcsíki peres jegyzőkönyvet, amely szeptemberben lett a régikönyv-gyűjteményük része.
Felcsíkszéki protokollum
Fotó: Gegő Imre
„Ezek a tárgyak annyira egyediek, hogy valószínűleg csak a hónap műtárgyaként tudjuk bemutatni, ahogyan októberben a protokollumot is” – magyarázta az igazgató.
Rákérdeztünk az idén zajló csíksomlyói régészeti kutatás tárgyi leleteire is, amelyekről az intézményvezető elmondta, valószínűleg csak jövőben veszik leltárba azokat. Mint korábban írtuk,
és nemcsak településre utaló építményeket, hanem számos tárgyi leletet is, illetve öt csontvázat a harmadik századból. Az igazgató úgy látja, a régészeti ásatás tárgyi leleteit is a hónap tárgyaként fogják közzétenni a látogatók számára.
Fotó: Gegő Imre
A csíkszeredai múzeumigazgató az adományok kapcsán hozzátette, bármilyen területen szívesen fogadnak felajánlott tárgyakat, továbbá tervezik, hogy a jövő évi költségvetésükből különítsenek el összegeket műtárgyvásárlásra, főként a kortársművészeti vonalat erősítve.
A Csíki Székely Múzeumban augusztusban indult A hónap tárgya elnevezésű kezdeményezés, amelynek keretében eddig minden hónapban bemutattak egy-egy érdekesebb darabot az intézmény gyűjteményeiből. A múzeum képzőművészeti gyűjteményének legnagyobb részét a több mint 6000 alkotásból álló Zsögödi Nagy Imre-hagyaték képezi, de ezen kívül még számos nagy alkotó műveit őrzi a múzeum. A néprajzi részleg tárgyanyaga a népi életmódot mutatja be főként a 19. század végén, illetve a 20. század első évtizedeiben, a gyűjtemény több mint 7800 darabból áll.
A régészeti részleg körülbelül százezer tárgyat tartalmaz, és folyamatosan bővül. A régikönyv-gyűjtemény is jelentős, törzsanyagát a Csíksomlyói Ferences Rendház és a Csíkszeredai (volt csíksomlyói) Katolikus Gimnázium Könyvtárának régi állománya képezi, amely később tovább gyarapodott kéziratokkal, nyomtatványokkal, folyóiratokkal. Az iratok száma több mint ezer.
A közel ötezer darabos természettudományi gyűjtemény java része 1971 és 1988 között került a múzeumba. Végezetül a történelmi jelentőségű tárgyak száma több ezerre tehető, köztük fotókat, használati tárgyakat, ékszereket, papír- és fémpénzeket, valamint fegyvereket tartanak nyilván.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
A defibrillátor használatát tanulták meg csütörtök délelőtt a marosvásárhelyi állatkert alkalmazottai, miután adományba kaptak egy életmentő készüléket.
Kézdivásárhely új helyi képviselő-testülete is letette a hivatali esküt. Az ünnepélyes ceremóniának a Vigadó Művelődési Központ díszterme adott helyet csütörtök délben.
szóljon hozzá!