
Az idei egyik legértékesebb adomány Gaál András festőművész nyolc alkotása volt a Csíki Székely Múzeum számára
Fotó: Veres Nándor
A Csíki Székely Múzeum gyűjteménye jelentős tárgyakkal bővült idén is különböző adományoknak köszönhetően. Az év egyik legjelentősebb adománya Gaál András festőművész nyolc festménye volt. A csíksomlyói régészeti kutatás leleteit a jövőben fogják leltárba venni.
2022. december 04., 09:572022. december 04., 09:57
2022. december 05., 09:122022. december 05., 09:12
Az idei esztendő egyik legjelentősebb adománya a Csíki Székely Múzeum számára Gaál András festőművész nyolc festménye volt – mondta el lapunknak Karda-Markaly Aranka intézményvezető.
Ezzel az adománnyal a múzeum korábbi 41 darabos, többnyire a 60-as évekből származó, tájképeket ábrázoló vízfestménygyűjteménye 49 darabosra bővült, köztük későbbi évekből származó művekkel, és olyanokkal is, amelyeket eddig még sehol nem állítottak ki.

Gepida település nyomaira bukkantak, főkirálybírói pecsétet vásároltak és fotográfiák sokaságát vették leltárba idén a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársai. Gondot jelent, hogy az anyagiak nem mindig elegendőek a gyűjtemény gyarapításához.
A budapesti Néprajzi Múzeumtól húsz darab, felcsíki, illetve gyimesi népviseletből származó textíliát kaptak: női népviseleti inget, alsószoknyát, rokolyát, mellényt és kötényt. Mint Karda-Markaly Arankától megtudtuk, ezek a darabok
Szintén számottevő adományként tartja számon a múzeum a 18. századi Felcsíkszéki protokollumot, az 1738 és 1745 közötti felcsíki peres jegyzőkönyvet, amely szeptemberben lett a régikönyv-gyűjteményük része.
Felcsíkszéki protokollum
Fotó: Gegő Imre
„Ezek a tárgyak annyira egyediek, hogy valószínűleg csak a hónap műtárgyaként tudjuk bemutatni, ahogyan októberben a protokollumot is” – magyarázta az igazgató.
Rákérdeztünk az idén zajló csíksomlyói régészeti kutatás tárgyi leleteire is, amelyekről az intézményvezető elmondta, valószínűleg csak jövőben veszik leltárba azokat. Mint korábban írtuk,
és nemcsak településre utaló építményeket, hanem számos tárgyi leletet is, illetve öt csontvázat a harmadik századból. Az igazgató úgy látja, a régészeti ásatás tárgyi leleteit is a hónap tárgyaként fogják közzétenni a látogatók számára.
Fotó: Gegő Imre
A csíkszeredai múzeumigazgató az adományok kapcsán hozzátette, bármilyen területen szívesen fogadnak felajánlott tárgyakat, továbbá tervezik, hogy a jövő évi költségvetésükből különítsenek el összegeket műtárgyvásárlásra, főként a kortársművészeti vonalat erősítve.
A Csíki Székely Múzeumban augusztusban indult A hónap tárgya elnevezésű kezdeményezés, amelynek keretében eddig minden hónapban bemutattak egy-egy érdekesebb darabot az intézmény gyűjteményeiből. A múzeum képzőművészeti gyűjteményének legnagyobb részét a több mint 6000 alkotásból álló Zsögödi Nagy Imre-hagyaték képezi, de ezen kívül még számos nagy alkotó műveit őrzi a múzeum. A néprajzi részleg tárgyanyaga a népi életmódot mutatja be főként a 19. század végén, illetve a 20. század első évtizedeiben, a gyűjtemény több mint 7800 darabból áll.
A régészeti részleg körülbelül százezer tárgyat tartalmaz, és folyamatosan bővül. A régikönyv-gyűjtemény is jelentős, törzsanyagát a Csíksomlyói Ferences Rendház és a Csíkszeredai (volt csíksomlyói) Katolikus Gimnázium Könyvtárának régi állománya képezi, amely később tovább gyarapodott kéziratokkal, nyomtatványokkal, folyóiratokkal. Az iratok száma több mint ezer.
A közel ötezer darabos természettudományi gyűjtemény java része 1971 és 1988 között került a múzeumba. Végezetül a történelmi jelentőségű tárgyak száma több ezerre tehető, köztük fotókat, használati tárgyakat, ékszereket, papír- és fémpénzeket, valamint fegyvereket tartanak nyilván.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!