Kevés a felajánló, leginkább megvásárolt kultúrértékekkel gyarapodik a Haáz Rezső Múzeum
Fotó: Beliczay László
Gepida település nyomaira bukkantak, főkirálybírói pecsétet vásároltak és fotográfiák sokaságát vették leltárba idén a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársai. Az intézmény vezetője szerint viszont gondot jelent, hogy az anyagiak nem mindig elegendőek a gyűjtemény gyarapításához – és kevés a felajánló.
2022. november 28., 16:012022. november 28., 16:01
A múzeum gyűjteményezési stratégiájának fontos szempontja a helyi vagy regionális jelentőségű tárgyak beszerzése, különös figyelmet fordítva azokra az egyedi tárgyakra, amelyek a városi gyűjtemény szempontjából kiemelt jelentőséggel bírnak – nyilatkozta lapunknak Miklós Zoltán, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója. Mint mondta:
Fotó: Beliczay László
„Legtöbbször nem tudunk versenyezni a magángyűjtőkkel, így a szándék nem elég egy-egy gyűjtemény gyarapításához, sőt sokszor a felkínált lehetőség sem elegendő, amennyiben nincsenek meg az ehhez szükséges anyagi erőforrások” – fejtette ki.
Minden lehetőséget igyekszik a múzeum csapata kiaknázni, amikor új gyűjteménydarabok vásárlására kerül sor – folyatta –, ebben az évben a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Múzeumi kollégiumához benyújtott sikeres pályázat révén tudtak több jelentős tárgyat is megvásárolni. Érdemes kiemelni ezek közül, hogy
Fotó: Beliczay László
„Utóbbiak azért is különlegesek, mert Kováts István működését megelőző Ferenczy Lukács fényképész fotóival is szép számban gazdagodott a közgyűjtemény.
– sorolta a múzeum igazgatója. Ezek mellett több olyan berendezési és használati tárgyat is sikerült megvásárolnunk, amelyek Haberstumpf Károlyné Szabó Anna családjának tulajdonát és hagyatékát képezik. Ugyancsak ehhez a hagyatékhoz tartozik Zetelaka utolsó királybírójának, Szabó Gergelynek néhány hivatalos irata és levele.
Fotó: Beliczay László
A történelmi gyűjtemény adomány útján is gyarapodott – jegyezte meg Miklós –, hiszen idén került a múzeumba a szombatfalvi Temetkezési Társulat anyaga jegyzőkönyvekkel, tagkönyvecskékkel, számadásokkal, melyet Fazakas Szabolcsnak köszönhetnek, valamint egy igen jelentős régiségkönyv-együttessel is bővült a gyűjteményük. „A néprajzi gyűjtemény idén kis mértékben növekedett – nincs a területnek nálunk muzeológusa.
– sorolta még az igazgató.
Fotó: Beliczay László
Miklós a PULZUS művésztelepen készült alkotásokról is beszámolt, megjegyezte: a művésztelepnek köszönhetően a városi képtár képzőművészeti gyűjteménye értékes kortárs műalkotásokkal gyarapodik, melyek korunkat foglalkoztató kérdéseket fogalmaznak meg.
Az igazgató állítása szerint régészeti gyűjtemény minden évben többezres tétellel szokott gyarapodni, és ez idén sincs másként.
– fejtette ki. Idén a régészeti ásatások két jelentős helyszínen zajlottak:
Fotó: Beliczay László
Mint részletezte, bár az energiák nagy része az előbbiekre koncentrálódott, feltárás zajlott Patakfalván is, amely ugyancsak a tervszerű ásatások sorában említhető, és a kanadai régészeti antropológiai kutatási projekt újabb fejezete volt.
– részletezte. Az igazgató hozzátette, reméli a felajánlások más embereket is motiválni fognak arra, hogy megosszák örökségüket a múzeummal.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!