Sokszor már a gyógyszer sem enyhíti a fájdalmat. Nagy szükség van a fájdalomterápiás központokra térségünkben is. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A lakosság húsz százalékának volt az elmúlt fél évben nagyobb és tartósabb fájdalma, és sokan szenvednek a krónikus, onkológiai betegségek szövődményeitől – számolt be egy egészségügyi találkozón Lucian Băilă marosvásárhelyi aneszteziológus-intenzív terápiás főorvos, aki szerint minden egyetemi központban létre kellene hozni fájdalomterápiás központot.
2024. április 18., 18:482024. április 18., 18:48
Az egészségügyi intézmények vezetőivel és háziorvosokkal tartott találkozón számolt be Lucian Băilă arról, hogy szükség lenne egy fájdalomterápiás központ létrehozása.
A szakorvos arról beszélt, hogy
„Élnek mellettünk, közöttünk, olyan onkológiai, mozgásszervi és ideggyógyászati betegségekkel küzdő személyek, akik hónapokig szenvednek és az orvosok, hozzátartozók nem tudnak segíteni nekik” – fogalmazott. Mint kifejtette:
Szerinte életünk egy-egy szakaszában mindnyájunknak lehet fájdalma, de nem mindegy, hogy milyen erős és mennyi ideig tart. Krónikus fájdalomról akkor beszélünk, ha már hat hónapja tart.
A szakember elmondta, hogy sok esetben kisebb műtéti beavatkozással meg lehet szüntetni a fájdalmat és az országban nyolc olyan szakorvos van (közöttük ő is), aki ezzel is foglalkozik.
Elhangzott: fontos lenne, hogy a fájdalom megszüntetésének eljárását megtanulhassák a intenzív-terápiás rezidens orvosok is, de jelenleg a gyakorlati oktatásukra nincs lehetőség. Băilă szerint épp ezért
A találkozón részt vett Valeria Herdea, az országos egészségbiztosítási pénztár vezetője is, aki arra biztatta a szakorvost, hogy írjon egy hivatalos levelet mindarról, amit elmondott, és juttassa el hozzá, mert ő képviseli fogja ezt az ügyet az egészségügyi minisztériumban.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
szóljon hozzá!