Újabb mérföldkőhöz érkezett az erdővidéki közösség egyik legfontosabb eseménysorozata. A Tortoma Önképzőkör negyedévszázados születésnapját a 600. találkozón ünnepelték a baróti művelődési házban.
2025. február 05., 20:392025. február 05., 20:39
Demeter Zoltán, a Tortoma Önképzőkör szervezője és házigazdája mesélt az elmúlt 25 évről
Fotó: Tuchiluș Alex
Újabb mérföldkőhöz érkezett az erdővidéki közösség egyik legfontosabb eseménysorozata. A Tortoma Önképzőkör negyedévszázados születésnapját a 600. találkozón ünnepelték a baróti művelődési házban.
2025. február 05., 20:392025. február 05., 20:39
Az első találkozót 2000. február 2-án szervezték meg, akkor még Fókusz Klub néven. Ma már Tortoma Önképzőkörnek hívják, de az előadás-sorozat azóta is megszakítások nélkül működik.
Csaknem hatvanan gyűltek össze a baróti művelődési ház Bodosi Dániel-termében kedden este, ahol az évforduló alkalmából rendhagyó módon a házigazda Szakács-Kádár Julianna rádiós műsorvezető volt.
Zsúfolásig telt a baróti művelődési ház Bodosi Dániel-terme
Fotó: Tuchiluș Alex
Az előadás-sorozat létrejöttében sokaknak jutott kiemelt szerep, Demeter Zoltán mellett többek között Hoffmann Editnek és Kós Katalinnak is. A Fókusz Klub ötlete az ezredforduló környékén született meg, rövidesen sort kerítettek az első előadásra, amelyet Dénes István geológus-barlangkutató tartott a földrengésekről. 2004-ben politikai váltás történt a városban, ezután a találkozókat átköltöztették a művelődési házból Erdővidék Múzeumába. Ebben az időben született meg az új név is, a Tortoma Önképzőkör.
Négy éve, hogy az előadásoknak ismét a művelődési ház ad otthont. Mára rengeteg témát sikerült körbejárni több száz előadó segítségével.
A nehézségek, mint amilyen a költözés is volt, nem gátolták meg a szervezőket abban, hogy életben tartsák az eseményt.
Szakács-Kádár Julianna beszélgetett a szervezővel
Fotó: Tuchiluș Alex
Bár az évek változásokat is hoztak magukkal, a lendület és az elhivatottság töretlen maradt.
– fogalmazott Demeter Zoltán. Mint mondta, a meghívottakkal folyamatos egyeztetésre, szervezésre van szükség, de attól soha nem kellett tartania, hogy esetleg kifogy az ötletekből.
A művelődésszervező úgy tapasztalta, a természetvédelmi, utazós témák, élménybeszámolók a legnépszerűbbek, de sok esetben az előadó vonzza a hallgatóságot.
A szervező szerint akkor, ha egy szóban kellene jellemezni Tortomát, a válasz így hangzana: minden.
Sokan idéztek fel egy-egy kedves emléket a Tortoma Önképzőkörhöz kapcsolódva
Fotó: Tuchiluș Alex
A közönség soraiban kedd este rendszeres résztvevők, előadók, támogatók is ültek, akik felidéztek néhány kedves emléket, és köszönetet mondtak a szervezőnek. A beszélgetéshez többek között Bodosi Imre is csatlakozott, aki szerint
Benedek Huszár János polgármester elismerését fejezte ki Demeter Zoltán munkája iránt, és az elkötelezettségért, amit az erdővidéki közösséggel szemben tanúsít.
A beszélgetés végén a Bujka énekegyüttes előadását hallhatta a közönség, zárómozzanatként Kolumbán Sándor énekelte el a születésnapi dalt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
szóljon hozzá!