Akár húsz éve lejárt sírhelyek is vannak a marosvásárhelyi városi temetőkben, a szerződések megújítására vonatkozó értesítések sorra térnek vissza a feladóhoz. A városvezetésnek megoldást kell találnia a helyhiányra. Ezt két módon próbálják megoldani.
2025. március 06., 07:572025. március 06., 07:57
2025. március 06., 13:232025. március 06., 13:23
A legnagyobb marosvásárhelyi köztemető
Fotó: Haáz Vince
Akár húsz éve lejárt sírhelyek is vannak a marosvásárhelyi városi temetőkben, a szerződések megújítására vonatkozó értesítések sorra térnek vissza a feladóhoz. A városvezetésnek megoldást kell találnia a helyhiányra. Ezt két módon próbálják megoldani.
2025. március 06., 07:572025. március 06., 07:57
2025. március 06., 13:232025. március 06., 13:23
Marosvásárhelyen az egyházi temetők mellett négy városi temető van, összesen 17 ezer hellyel, a legtöbb sír a Jeddi úti temetőben van, de hatezernél több található Marosszentgyörgy határában, ennél kevesebb Remeteszegen és a Nyár utcában.
Jelenleg csak a Jeddi úti temetőben van szabad sírhely. Pásztor Csaba, a köztemetők adminisztrálásával megbízott felelős a Székelyhonnak jelezte, hogy csak a múlt héten 17 új sírhelyet kellett kijelöljenek és megnyissanak, és a nemrég vásárolt 28 árnyi terület is szinte teljesen be van telve.
Vajon hol van egy szabad sírhely?
Fotó: Haáz Vince
A sírok között járkálva próbáltak a felső részben szabadon levő helyeket felfedezni, sikertelenül. Az illetékes elmondta, mind a temető felső, mind pedig az alsó felében talajvízzel küzdenek, ezt a lakók is tudják, ezért akarnak a felső részeken sírhelyeket kapni. De, mint Pásztor Csaba kifejtette: nem tudják teljesíteni a kéréseket,
Megtudtuk, hogy korábban húsz évre kötöttek bérleti szerződést a sírhelyet igénylőkkel, de jó pár éve csak tíz évre lehetséges ez. Ez azt jelenti, hogy
Ezenkívül évi 33 lejes illetéket kell törleszteni a temető karbantartására, a vízhasználatra, a hulladék elszállítására.
Fotó: Haáz Vince
Pásztor Csaba szerint a fő gondot részben az jelenti, hogy több száz szerződést nem újítottak meg, és a sírokat sem gondozzák. A legtöbb elhanyagolt sír a marosszentgyörgyi és a Jeddi úti temetőben van, olyanok is, amelyeknek a szerződése 10-15 éve is lejárt. Korábban lehetőség volt arra is, hogy a még élő személyek sírhelyet igényeljenek előre maguknak, de ez 2011-ben megváltozott, azóta
A kialakított sírhelyek közötti szabad területek a szabályzat előtt lefoglalt helyeket jelzik, de ezekből elég kevés van.
A törvény által erre lehetőség van, pontosan szabályozva van, hogy mit kell tenni. A kiküldött levelekből közel háromszáz postafordulóval visszajött, hiszen a hozzátartozók vagy elhunytak, vagy elköltöztek. Eddig nyolc érintett jelentkezett, hogy megújítsa a szerződést” – magyarázta Pásztor Csaba.
Pásztor Csaba
Fotó: Haáz Vince
Megkérdeztük, hogy mennyire gyakori az elhunyt hozzátartozók hamvasztása. Mint megtudtuk,
Fotó: Haáz Vince
A helyi tanácsosok kezében a döntés
Az illetékes elmondta, jelenleg két megoldás körvonalazódik az akut sírhelyhiányra. Az egyik, hogy
Erre van már példa az egyházi temetőkben, a törvény is szabályozza. Az eljárást azonban le kell fogadnia a városi önkormányzatnak is.
Fotó: Haáz Vince
A másik megoldás, hogy újabb területeket vásárolnak és bővítik a temetőket. A Jeddi és a remeteszegi temetők szomszédságában vannak üres területek, előzetes egyeztetések már voltak. Most az következik, hogy a városvezetés és a kijelölt bizottság találkozót kezdeményez a telkek tulajdonosaival. Ha megállapodás születik területvásárlásra, azt a városi tanács el kell majd fogadja.
Hosszútávon mindkét megoldást életbe kell ültetni ahhoz, hogy a köztemetőkben mindig legyen hely a marosvásárhelyieknek.
Ilyen sírok is vannak
Fotó: Haáz Vince
Javításra van szükség
Fotó: Haáz Vince
A temető gondnoka mutatja az elhanyagolt sírhelyeket
Fotó: Haáz Vince
Itt rég nem járt senki
Fotó: Haáz Vince
Rendezett
Fotó: Haáz Vince
Szorosan egymás mellé
Fotó: Haáz Vince
Van olyan hét, amikor 17 új sírhelyet kell kijelölni
Fotó: Haáz Vince
A Jeddi úti temető
Fotó: Haáz Vince
Két ravatalozó kápolna is van a köztemetőben
Fotó: Haáz Vince
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!