
Huszonnégy hegyimentő szerzett új tapasztalatokat a gyakorlat során
Fotó: Dancurás hegyimentő csapat
Közös mentési gyakorlaton vett részt a hétvégén a gyergyószentmiklósi Dancurás és a székelyudvarhelyi Harmont hegyimentő csapat. A forgatókönyv szerint a sziklafalról kellett biztonságban lejuttatniuk egy bajba jutott turistát, és gyakorolták az elsősegélynyújtásnál szükséges teendőket is.
2021. november 22., 15:472021. november 22., 15:47
Egy személy a nem megfelelő felszerelés miatt visszazuhant a Wild Ferencről elnevezett via ferrata mászóúton, fennakadt a kábelen és feltehetőleg gerincsérülést szenvedett, ezért riasztották a hegyimentőket.
Fotó: Dancurás hegyimentő csapat
Amint Kastal Gergő, a Dancurás hegyimentő csapat vezetője elmondta, a szombati bevetés szimulálást követően másnap az elsősegélynyújtás alapjait ismételték el közösen, amire mindig nagy szükség van, hogy az ismereteik frissek maradjanak.
A gyergyói és udvarhelyi csapat között közel 30 éves szakmai és baráti kapcsolat létezik, ezt erősítette a közös akció. Amint a Harmont Hegyimentő Egyesület vezetője, Buti László elmondta:
Fotó: Dancurás hegyimentő csapat
A Bethlen Gábor Alap hozzájárulásával megszervezett közös gyakorlaton huszonnégy hegyimentő vett részt, és ennek folytatást is terveznek télen, egy a Hargitán tervezett újabb hasonló program révén.
Kastal Gergő felhívja a turisták figyelmét, hogy a gyilkostói via ferrata használata a késő őszi, téli időszakban veszélyes, mindenkinek azt tanácsolják, hogy saját biztonságuk érdekében ne vágjanak neki ennek.
Fotó: Dancurás hegyimentő csapat
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!