A levédett logó. A kék kör és Diabetic jel életet menthet
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Márton István, az életmentő tetoválás megalkotója hálózatot hozott létre a tetoválóművészek körében, hogy a cukorbetegeknek ingyenesen varrják rá a csuklójukra azt az életmentő jelet, melynek láttán bárki felismerheti, hogy ájulás, rosszullét, eszméletvesztés esetén mivel kell számolni, mi lehet a háttérben. Több országban több száz cukorbetegnek van már tetoválása, gyergyószentmiklósi cukorbeteggel és a kezdeményezővel beszélgettünk az életmentő tetoválásról.
2018. április 21., 15:112018. április 21., 15:11
„Másfél évvel ezelőtt keresett fel egy édesanya, hogy cukorbeteg kisfiának lenne szüksége egy bárki számára felismerhető logóra, és az ő kérésére terveztem meg, majd védettem le ezt az Életmentő Tetoválást. Ugyanakkor megfogalmazódott, hogy ezzel milyen jó lenne segíteni az embereknek” – mondta a pécsi származású, Németországban élő Márton István tetoválóművész.
Az Életmentő Tetoválás mozgalommá nőtte ki magát, és példaértékű összefogás alakult ki, rengetegen csatlakoztak, nemcsak Magyarországon és Németországban, hanem többek között Angliában, Dániában, Svédországban, illetve Romániában is e mozgalomhoz. Erdélyben Székelyudvarhelyen végezték el az első életmentő logó ingyenes tetoválását. A gyergyószentmiklósi Szőcs Gábor az elsők között tetováltatta bal csuklójára a cukorbetegség jelét.
Mint megtudtuk, a Hargita Megyei Ifjúsági és Gyermek Cukorbetegek Egyesületének alelnöke, Bözödi Emese vette fel a kapcsolatot, és a Magyarországról, Kiskunfélegyházáról Székelyudvarhelyre érkező Kertész-Farkas János tetoválómester három személynek varrta fel ingyenesen a „cukorbeteg vagyok” jelet a csuklójára.
„Nagyon fontosnak tartom e jelnek a jelenlétét, ugyanis eszméletveszéskor, az úton való rosszullét, ájulás esetén nagyon sokat segít abban, hogy akár a járókelők, akár az elsősegélynyújtók, a mentősök információt kapjanak a személy betegségéről.
– ismertette Szőcs Gábor. Hozzátette, több olyan esetről van tudomása, hogy a tetoválás életet mentett.
„A karkötőnél célszerűbbnek tartom, ugyanis ezt nem lehet elejteni, elveszíteni, nem lophatják el, nem színeződik el.
de ha valaki cukorbeteg, az tudja, miről beszélek” – mondta Szőcs kitérve arra is, hogy egyáltalán nem fájdalmas beavatkozásról van szó.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
Gyergyócsomafalván egy égő csűrhöz, Balánbányán nagy felületen égő száraz növényzethez riasztották a Hargita megyei tűzoltókat csütörtök délután.
szóljon hozzá!