A levédett logó. A kék kör és Diabetic jel életet menthet
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Márton István, az életmentő tetoválás megalkotója hálózatot hozott létre a tetoválóművészek körében, hogy a cukorbetegeknek ingyenesen varrják rá a csuklójukra azt az életmentő jelet, melynek láttán bárki felismerheti, hogy ájulás, rosszullét, eszméletvesztés esetén mivel kell számolni, mi lehet a háttérben. Több országban több száz cukorbetegnek van már tetoválása, gyergyószentmiklósi cukorbeteggel és a kezdeményezővel beszélgettünk az életmentő tetoválásról.
2018. április 21., 15:112018. április 21., 15:11
„Másfél évvel ezelőtt keresett fel egy édesanya, hogy cukorbeteg kisfiának lenne szüksége egy bárki számára felismerhető logóra, és az ő kérésére terveztem meg, majd védettem le ezt az Életmentő Tetoválást. Ugyanakkor megfogalmazódott, hogy ezzel milyen jó lenne segíteni az embereknek” – mondta a pécsi származású, Németországban élő Márton István tetoválóművész.
Az Életmentő Tetoválás mozgalommá nőtte ki magát, és példaértékű összefogás alakult ki, rengetegen csatlakoztak, nemcsak Magyarországon és Németországban, hanem többek között Angliában, Dániában, Svédországban, illetve Romániában is e mozgalomhoz. Erdélyben Székelyudvarhelyen végezték el az első életmentő logó ingyenes tetoválását. A gyergyószentmiklósi Szőcs Gábor az elsők között tetováltatta bal csuklójára a cukorbetegség jelét.
Mint megtudtuk, a Hargita Megyei Ifjúsági és Gyermek Cukorbetegek Egyesületének alelnöke, Bözödi Emese vette fel a kapcsolatot, és a Magyarországról, Kiskunfélegyházáról Székelyudvarhelyre érkező Kertész-Farkas János tetoválómester három személynek varrta fel ingyenesen a „cukorbeteg vagyok” jelet a csuklójára.
„Nagyon fontosnak tartom e jelnek a jelenlétét, ugyanis eszméletveszéskor, az úton való rosszullét, ájulás esetén nagyon sokat segít abban, hogy akár a járókelők, akár az elsősegélynyújtók, a mentősök információt kapjanak a személy betegségéről.
– ismertette Szőcs Gábor. Hozzátette, több olyan esetről van tudomása, hogy a tetoválás életet mentett.
„A karkötőnél célszerűbbnek tartom, ugyanis ezt nem lehet elejteni, elveszíteni, nem lophatják el, nem színeződik el.
de ha valaki cukorbeteg, az tudja, miről beszélek” – mondta Szőcs kitérve arra is, hogy egyáltalán nem fájdalmas beavatkozásról van szó.
A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.
Ha egyáltalán van olyan ország, ahová most nem vágyom vissza, az Marokkó lehet. Persze, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy megbántam volna a belekóstolást, csak mindent egybevetve maradt bennem némi hiányérzet. És nem föltétlenül a sörre gondolok.
Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Rangos egyházi eseménynek volt házigazdája Gyimesbükk szombaton. Székelyföld legkeletibb községében tartották a 28. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A római katolikus kórusok seregszemléjén több mint 600 kórustag lépett fel.
Gyergyószentmiklósra szólít az Egyfeszt július 31. és augusztus 3. között. Az összművészeti fesztivál idei kiadása is színvonalas, minőségi kulturális és zenei programokat kínál – jelentették be a szervezők.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – számolt be a Román Rendőrség szombati tájékoztatása alapján az Agerpres.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
szóljon hozzá!