Fotó: Kristó Róbert
Egyre többen igénylik a kaptárszámokat a csíki és gyergyói zónában, eddig 165 gazda kért közel 7000 méhcsalád számára sorszámmal ellátott táblát. Ugyanakkor a méhesekben nagy gondot okoz a tömeges pusztulás, ami drasztikusan lecsökkentheti az egyedállományt tavaszra.
2012. március 08., 15:462012. március 08., 15:46
2012. március 09., 12:022012. március 09., 12:02
A méhkaptárok számozása – amit a 2011/119-es kormányhatározat szabályoz – az elmúlt esztendő végén vált országszerte kötelezővé. A rendelkezés értelmében a méhészet bejáratánál fel kell állítani egy azonosító táblát – minimum 100x50 cm méretben –, amin fel kell tüntetni a méhész nevét, a méhészet állandó címét, az állat-egészségügyi bejegyzés, valamint a méhcsaládok számát. A méhkaptárokra egy kisebb méretű – 15x5 cm – tájékoztató jellegű táblácskát kell felszerelni, amelyen szerepel a megye és az egyesület kódja, valamint a kaptár sorszáma is. A csíki, gyergyói és maroshévízi körzetben mindeddig 165 gazda igényelt sorszámmal ellátott táblácskát közel 7000 méhcsalád számára – tudtuk meg Lázár Tibor méhésztől, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnökétől. Hozzáfűzte, a kaptárak számozására az ellenőrzések miatt van szükség, hogy tudni lehessen, kinek hány család méhe van. A táblácskák folyamatosan igényelhetők. Az említett zónában körülbelül 300 méhész, 11.286 méhcsaládnak kell igényeljen sorszámot.
Hasmenés pusztítja a méheket
A látható jelek alapján a télen tömeges méhpusztulás ment végbe, melynek két nyomós oka van – mondta a méhészegyesület elnöke. Kifejtette, az őszi harmatmézhordás nem a megfelelő telelőanyag a méhek számára, ugyanakkor a hosszan tartó tél is gondot jelent. A harmatméz nem való teleltetésre, így a méheknél hasmenés lépett fel, amit a nozéma spórák okoztak. A fertőzés ellen a protofiles lepényt vagy szörpöt ajánlja a szakember, ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy tanácsért a méhészek forduljanak a méhészegyesülethez. A drasztikus méhpusztulás miatt a méhcsaládok értéke megnő. A tavalyi 350 lejes ár a duplájára emelkedhet tavaszra. A méhcsaládok iránti keresletet növeli, hogy a támogatásokat igényelt gazdák az állományt fel kell szaporítaniuk, ezért a méhcsaládok beszerzésénél lesznek gondok.
Keresett az erdélyi bioméz
Lázár Tibor beszámolt két, a méhészek számára fontos eseményről is, ami az elmúlt időszakban zajlott. Február 18-án méhésztalálkozót rendeztek Csíkszeredában, amelyen jelen volt a Magyar Országos Méhészegyesület elnöke Bross Péter, aki felvázolta a jelenlegi mézvilágpiaci helyzetet. Kifejtette, még mindig Argentína, Brazília és Kína van vezető szerepben, és a mézárakat is ők határozzák meg, ugyanakkor Európában nagyon keresett az erdélyi bioméz. A másik jelentős esemény a székesfehérvári méhészfelszerelési vásár, ami február utolsó hétvégéjén tartottak. A rendezvényen Hargita megyéből tizenkét méhész vett részt.
Jó hír a gyergyószentmiklósi páciensek számára: elindult a nefrológiai, azaz vesebetegségekkel foglalkozó szakrendelés a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórházban.
Egy különleges könyv bemutatására kerül sor pénteken, amely a gyergyószéki érlelt sajtok 140 éves hagyományát és a sajtkultúra modern kori fejlődését tárja az olvasók elé.
Gyergyószentmiklóson csütörtökön kezdődik a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál. A fesztivál tizenhárom koncerttel, lelki és családi programokkal, előadásokkal, különleges közösségi pillanatokkal várja az érdeklődőket.
A közelmúltban több székelyföldi polgármesteri hivatalban történt incidens kapcsán tartott sajtótájékoztatót Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője. Jogászokkal folytatott egyeztetés után tájékoztatja az érintetteket, ilyen esetekben mi a teendő.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) hétfőn kiadta a megbízást az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as sztráda Gyergyóditró és Grințieș közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Petíciót indítottak Gyergyószentmiklóson a Salamon Ernő Gimnázium és az örmény templom közötti fák tervezett kivágása ellen. A polgármester szerint ez alaptalan: lesznek ugyan fák kivágva, de nem ott, és közel tízszer többet ültetnek a kivágottak helyett.
Ingyen látogatható lesz a próbaüzem alatt a gyergyóremetei tanuszoda az úszni tudók számára csütörtökön és pénteken.
Fel nem robbant gránátot találtak az Oklánd községi Újfaluban kedd este. A biztonságos elszállítást a Hargita megyei tűzszerészek végezték.
Betelt a pohár a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Plébánián. Miután egy éven át rendszeresen azt tapasztalták, hogy valakik kitépik, elviszik a templom előtti téren kiültetett virágokat, most a nyilvánossághoz fordultak. Hátha hatásos lesz.
Több tömbházban is szünetelni fog a melegvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklóson csütörtökön.
szóljon hozzá!