Hirdetés
Hirdetés

„Maroknyi székely őrt áll, mint a szikla”

2012 óta március 10-én ünnepeljük a Székely Szabadság Napját, így emlékezve a marosvásárhelyi székely vértanúkra. Ennek tiszteletére tartott megemlékezést Csíkszék Székely Tanácsa a csíksomlyói Székely Hadosztály emlékműnél.

Nagy Lilla

2024. március 10., 16:502024. március 10., 16:50

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

2012 óta március 10-én ünnepeljük a Székely Szabadság Napját, így emlékezve a marosvásárhelyi székely vértanúkra. Ennek tiszteletére tartott megemlékezést Csíkszék Székely Tanácsa a csíksomlyói Székely Hadosztály emlékműnél.

Nagy Lilla

2024. március 10., 16:502024. március 10., 16:50

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Meghittséggel és a nemzeti összetartozás érzésével távozhattak a jelenlévők a vasárnapi megemlékezésről, ahol a székely szabadság lángját gyújthattuk meg szívünkben. A megemlékezésen Veress Dávid és Molnár Gyöngyvér mondtak beszédet. Székelynek lenni mottójú esemény felszólalói szerint

székelynek születni egy küldetés, ami nem kicsi felelősséggel jár, ugyanis a mi dolgunk megvédeni közösségünk identitását, és félő, hogy ezt a terhet egyre kevesebben veszik magukra.

Az esemény során a nemzeti összetartozásra buzdította Veress Dávid a megemlékezőket, vagyis arra, hogy ne az én, hanem a mi szerepét helyezzük előtérbe.

Hirdetés
•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Molnár Gyöngyvér a Székely Nemzeti Tanács csíkszentléleki képviselőjeként szólalt fel az eseményen. Emlékeztetett, hogy

márciusban nem csak a magyar zászló és címer ünnepét tartjuk, hanem a székely szabadságét is, továbbá március 15-én emlékezünk az 1848-1849-es szabadságharc hőseire, ami minden magyar számára szent ünnep.

„Szent ünnep volt akkor is, mikor tilos volt azt ünnepelni. Volt ugyanis olyan időszak, mikor hallgatni kellett a harcokról, hősökről, hazáról, hazaszeretetről. Akkor titokban ünnepeltünk, de sosem feledkeztünk meg róla” – fogalmazott, hozzátéve, hogy

az 1848–49-es szabadságharccal nemzetünk kiváltotta nemcsak Európa, hanem a világ csodálatát.

„Van amire büszkék legyünk, van mit a múltból merítenünk, van akikre felnézzünk” – mondta el zárszóként.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Molnár Gyöngyvér beszédét Veress Dávid történelmi kitekintője követte. Azokat az eseményeket ismertette a jelenlevőkkel, amelyeket minden székely tudomásul kellene, hogy vegyen, azt az eseménysorozatot idézte fel, ami során a székelyek a szabadságért harcoltak. Elmondása szerint

a szabadságharc leverése után a magyar társadalomban tovább élt a remény, és ez a remény adott bátorságot az erdélyi felkelésre. A felkelést elárulták, a hazafi szervezőket pedig halálra ítélték, és koporsó nélkül eltemették.
•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A marosvásárhelyieket mélyen érintette ez, így már 1854-től virágokkal tisztelegtek a vértanúk sírjánál. Az ezt követő években ez a tiszteletadás hagyománnyá vált, majd 1873-ban emlékművet is állítottak az elhunyt hazafiknak, amit egy ünnepi felvonulással koronáztak. Az 1880-as években már nagyszabású eseménnyé nőtte ki magát a megemlékezés, amikor már civilek is részt vettek az ünnepi felvonuláson.

A román hatalomátvételt követő szoborrombolás során a korábban említett obeliszk az egyetlen magyar szobor, ami Marosvásárhelyen fennmaradt. Ez az emlékmű, amely 2012 óta helyszínéül szolgál a március 10-i, felvonulással egybekötött megemlékezésnek.
•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Az esemény zárásaként a résztvevők elénekelték a székely és a magyar himnuszt, majd koszorúkat helyeztek el a Fodor Ház kertjében felállított emlékműnél.

Molnár Gyöngyvér buzdítására a közönség a székely himnusz „Maroknyi székely porlik, mint a szikla” sorát „Maroknyi székely őrt áll, mint a szikla”-ra cserélte, ekképp erősítve meg az esemény tárgyát, a székely erőt és összefogást.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Hirdetés
8 hozzászólás Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Az ország számos pontján károkat okozott a vihar

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.

Az ország számos pontján károkat okozott a vihar
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció májusban az országban

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció májusban az országban
2026. június 12., péntek

Miközben az árak kilőttek, az átlagnyugdíj és az átlagbér is csökkent Romániában

Az idei első negyedévben enyhén csökkent az átlagnyugdíj Romániában, miközben az infláció továbbra is magas maradt, és számos alapvető termék, valamint szolgáltatás ára jelentősen emelkedett – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból

Miközben az árak kilőttek, az átlagnyugdíj és az átlagbér is csökkent Romániában
2026. június 12., péntek

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni

Újra vannak körzeti állatorvosai Hargita megyének, akik a szerződéskötést követően a héten kezdtek el dolgozni. Egy körzetben azonban nem sikerült betölteni a megüresedett helyet, ott egyelőre átmeneti megoldást kell alkalmaznia a szakhatóságnak.

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok

Valamennyi, a belfasti tüntetéseket kísérő incidensekben érintett román állampolgár segítséget kapott a helyi hatóságoktól vagy hozzátartozóitól, és ideiglenesen biztonságos helyre költöztették őket – közölte csütörtök este a román külügyminisztérium.

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok
2026. június 12., péntek

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon

Elkezdődött Csíkszentkirályon az E578-as jelzésű út és a 123A jelzésű megyei út kereszteződésénél kialakított ideiglenes körforgalom végleges formájának kialakítása. Pár nap alatt végeznek a munkával, de nem árt figyelni az arra autózóknak.

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon
2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés