Néhány kórházban továbbra is a kezelőorvos engedélye kell a beteg hozzátartozó meglátogatásához. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Elővigyázatosságra hivatkozva továbbra is csak engedéllyel látogathatják a betegeket hozzátartozóik a csíkszeredai, valamint a marosvásárhelyi kórházakban, az egészségügyi intézmények ugyanis megtartották ezt a megelőző intézkedést a koronavírus-világjárvány lecsengése után is. A székelyudvarhelyi, valamint a gyergyószentmiklósi kórházakban azonban eltörölték a látogatási tilalmat, és bizonyos feltételekkel ugyan (maszk vagy védőruházat viselése), de megengedett a betegek látogatása.
2022. május 23., 08:222022. május 23., 08:22
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház főépületében, a Szász Endre utca 5. szám alatti épületben (fül-orr-gégészeti, fizioterápiás és balneológiai osztályok), a Nicolae Bălcescu utca 1. szám alatti épületben (pszichiátriai, bőr- és nemigyógyászati és szemészeti osztályok), valamint a Szentegyházi Egészségügyi Központban továbbra is fennáll a látogatási tilalom, így
– tudtuk meg Konrád Judittól. A kórházmenedzser hozzátette, a családtagok, törvényes képviselők a kezelőorvosnak jelezhetik látogatási igényüket, a kezelőorvos pedig egy látogatási jegyzékkel engedélyezheti vagy el is utasíthatja ezt a kérést. Kivételt képez a tilalom alól a csíksomlyói kórházépületben a fertőző betegségek osztálya, ahol a kezelőorvos beleegyezése nélkül lehet látogatni a betegeket kedden és csütörtökön 15–17 óra között, és
szombaton 11–13 óra között.
A tüdőgyógyászati osztály szintén nyitva áll, ahol munkanapokon, 12 óra után lehet látogatni a betegeket, a kezelőorvos előzetes engedélye után. Minden esetben
és tilos a három év alatti gyermekek bevitele – hangsúlyozta a kórház vezetője.
Marosvásárhelyen a két legnagyobb kórházban ugyancsak speciális engedéllyel lehet beteget látogatni. Míg
Mint az intézmény sajtószóvivője, Mariana Negoiţă a Székelyhonnak elmondta, a kezelőorvos és az osztályvezető orvos dönt arról, hogy az érintett beteg látogatható-e vagy sem. A hozzátartozónak a kezelőorvostól kell engedélyt kérnie, és ha megkapja, akkor látogathatja a beteget.
„Elsősorban a súlyosabb betegek hozzátartozói kapnak engedélyt, de természetesen mindenki megbeszélheti ezt a kezelőorvossal.
– mondta. Hasonló a helyzet a megyei klinikai kórháznál is, ahol szintén a kezelőorvosok és osztályvezetők döntenek arról, hogy kit és mikor, milyen feltételekkel lehet meglátogatni.
Mindkét intézményben, hasonlóan a csíkszeredai kórháznál bevezetett rendszerhez, a hozzátartozó a kapusszobánál hagyhatja, amit küldeni szeretne a bennfekvő betegnek, és azt eljuttatják neki. Ezt a megoldást a járvány idején kezdték alkalmazni, és azóta is megtartották.
Székelyudvarhelyen szabad a látogatás
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi városi kórházban már március 14-től megszűnt a látogatási tilalom az ott ápolt koronavírusos betegek számának jelentős csökkenése miatt – tájékoztatott Zörgő Noémi, az intézmény szóvivője. Ettől függetlenül vannak korlátozások, hiszen
Zárt terekben kötelező a sebészeti maszk viselése, ugyanakkor a kórház osztályainak függvényében védőköpenyt, hajhálót és lábzsákot is kell használni. Emellett lényeges, hogy fertőző betegségre utaló tünetekkel egyetlen látogató sem léphet be a betegekhez.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban szintén nincsen látogatási tilalom, a bent fekvő betegeket hétfőtől péntekig 14 és 16 óra között, hétvégenként pedig egy órával hosszabb ideig, 14 és 17 óra között látogathatják a hozzátartozóik – tudtuk meg az intézménynél érdeklődve. A látogatók számára azonban kötelező az előírt védőruházat viselése.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!