
Néhány kórházban továbbra is a kezelőorvos engedélye kell a beteg hozzátartozó meglátogatásához. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Elővigyázatosságra hivatkozva továbbra is csak engedéllyel látogathatják a betegeket hozzátartozóik a csíkszeredai, valamint a marosvásárhelyi kórházakban, az egészségügyi intézmények ugyanis megtartották ezt a megelőző intézkedést a koronavírus-világjárvány lecsengése után is. A székelyudvarhelyi, valamint a gyergyószentmiklósi kórházakban azonban eltörölték a látogatási tilalmat, és bizonyos feltételekkel ugyan (maszk vagy védőruházat viselése), de megengedett a betegek látogatása.
2022. május 23., 08:222022. május 23., 08:22
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház főépületében, a Szász Endre utca 5. szám alatti épületben (fül-orr-gégészeti, fizioterápiás és balneológiai osztályok), a Nicolae Bălcescu utca 1. szám alatti épületben (pszichiátriai, bőr- és nemigyógyászati és szemészeti osztályok), valamint a Szentegyházi Egészségügyi Központban továbbra is fennáll a látogatási tilalom, így
– tudtuk meg Konrád Judittól. A kórházmenedzser hozzátette, a családtagok, törvényes képviselők a kezelőorvosnak jelezhetik látogatási igényüket, a kezelőorvos pedig egy látogatási jegyzékkel engedélyezheti vagy el is utasíthatja ezt a kérést. Kivételt képez a tilalom alól a csíksomlyói kórházépületben a fertőző betegségek osztálya, ahol a kezelőorvos beleegyezése nélkül lehet látogatni a betegeket kedden és csütörtökön 15–17 óra között, és
szombaton 11–13 óra között.
A tüdőgyógyászati osztály szintén nyitva áll, ahol munkanapokon, 12 óra után lehet látogatni a betegeket, a kezelőorvos előzetes engedélye után. Minden esetben
és tilos a három év alatti gyermekek bevitele – hangsúlyozta a kórház vezetője.
Marosvásárhelyen a két legnagyobb kórházban ugyancsak speciális engedéllyel lehet beteget látogatni. Míg
Mint az intézmény sajtószóvivője, Mariana Negoiţă a Székelyhonnak elmondta, a kezelőorvos és az osztályvezető orvos dönt arról, hogy az érintett beteg látogatható-e vagy sem. A hozzátartozónak a kezelőorvostól kell engedélyt kérnie, és ha megkapja, akkor látogathatja a beteget.
„Elsősorban a súlyosabb betegek hozzátartozói kapnak engedélyt, de természetesen mindenki megbeszélheti ezt a kezelőorvossal.
– mondta. Hasonló a helyzet a megyei klinikai kórháznál is, ahol szintén a kezelőorvosok és osztályvezetők döntenek arról, hogy kit és mikor, milyen feltételekkel lehet meglátogatni.
Mindkét intézményben, hasonlóan a csíkszeredai kórháznál bevezetett rendszerhez, a hozzátartozó a kapusszobánál hagyhatja, amit küldeni szeretne a bennfekvő betegnek, és azt eljuttatják neki. Ezt a megoldást a járvány idején kezdték alkalmazni, és azóta is megtartották.
Székelyudvarhelyen szabad a látogatás
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi városi kórházban már március 14-től megszűnt a látogatási tilalom az ott ápolt koronavírusos betegek számának jelentős csökkenése miatt – tájékoztatott Zörgő Noémi, az intézmény szóvivője. Ettől függetlenül vannak korlátozások, hiszen
Zárt terekben kötelező a sebészeti maszk viselése, ugyanakkor a kórház osztályainak függvényében védőköpenyt, hajhálót és lábzsákot is kell használni. Emellett lényeges, hogy fertőző betegségre utaló tünetekkel egyetlen látogató sem léphet be a betegekhez.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban szintén nincsen látogatási tilalom, a bent fekvő betegeket hétfőtől péntekig 14 és 16 óra között, hétvégenként pedig egy órával hosszabb ideig, 14 és 17 óra között látogathatják a hozzátartozóik – tudtuk meg az intézménynél érdeklődve. A látogatók számára azonban kötelező az előírt védőruházat viselése.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!