Hétfőtől már nem oltanak az oltóközpontokban. A negyedik oltást a háziorvosok egy részénél lehet beadatni
Fotó: Vasvári Tamás/MTI
Meglehetősen rosszul, gyakorlatilag a koronavírus elleni negyedik oltás igénylésének a kezdetére időzítették a központi hatóságok az ország összes oltóközpontjának a bezárását. Július elsejétől az oltások beadása átkerül ugyan a háziorvosok hatáskörébe, a köztes időszakban azonban éppen a nagy lélekszámú településeken, tehát a városokban csökken leginkább az oltási kapacitás.
2022. május 14., 21:252022. május 14., 21:25
2022. május 14., 21:282022. május 14., 21:28
Hétfőtől igényelhetik a koronavírus elleni negyedik oltást azok, akik már legalább négy hónapja megkapták a harmadik dózist – erről döntött szerdán az egészségügyi minisztérium. Ezzel párhuzamosan azonban bezárják az ország összes oltóközpontját, ugyanis erre vonatkozóan már korábban sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány.
Noha az oltóközpontok teljes felszámolása július elsején ér véget, ez csak az adminisztratív, illetve pénzügyi teendőkre – például az iratok átadására, a bérek kifizetésére – vonatkozik, az oltóközpontokat már május közepén be kell zárni, ezt írja elő a 44-es számú, április közepén megjelent sürgősségi kormányrendelet, amely 30 nap határidőt szab meg a központok bezárására – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, miután tüzetesen megnézte a vonatkozó szabályozásokat, keresve annak a lehetőségét, hogy június végéig nyitva tarthatnák-e az oltakozási helyiségeket a megyében. Ugyanis – egy másik rendelkezés értelmében – az oltások beadása csak július elsejétől kerül át a háziorvosok hatáskörébe.
Kicsit visszásnak tűnik, hogy 15-én bezárnak a központok és 16-án kezdődik a negyedik oltások beadása, de Tar Gyöngyi úgy gondolja, hogy ezúttal nem nő meg jelentősen az igénylések száma, tehát a negyedik oltást nem fogják tömegesen igényelni már az első napokban, így a hozzáférésben nem lesznek fennakadások.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a 123 Hargita megyei háziorvosi rendelő közül 42-ben vállalták a védőoltás beadását. A lista megtalálható a megyei egészségbiztosítási pénztár honalapján. Ezeknek a rendelőknek a jó része azonban vidéken található, korábban ugyanis ott volt a legnagyobb szükség az oltáskapacitás bővítésére, tekintve, hogy az oltóközpontok többségét a városokban nyitották meg. Ezeket azonban most bezárják, így
Azok, akik beadatnák a negyedik oltást, a május 16-tól július 1-ig tartó időszakban azoknál a háziorvosoknál jelentkezhetnek, akik szerződést kötöttek a koronavírus elleni vakcinák beadására – mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi. A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője július elsejétől az oltáskapacitás bővülésére számít, hiszen, mint mondta, akkortól adminisztratív szempontból a koronavírus elleni oltás is bekerül a többi védőoltás közé.
A háziorvosok által végzett oltási tevékenység – amelynek része lesz a koronavírus elleni védőoltás beadása is, akárcsak az influenza elleni, illetve más védőoltások beadása – egy egységes szerződés része lesz, amelyet az egészségügyi igazgatósággal kötnek majd meg a háziorvosok, mint ahogyan – a koronavírus elleni immunizálást leszámítva – ez korábban is történt – magyarázta Tar Gyöngyi.
– mondta Tar Gyöngyi. Ezt tehetik azok is, akik a közelmúltban, valamelyik oltóközpontban adatták be a vakcina első adagját, hiszen az emlékeztető, második oltás idején már nem lesznek nyitva a központok.
A negyedik oltást egyébként azok a 18-ik életévüket betöltött személyek igényelhetik, akik már legalább négy hónapja megkapták a harmadik oltást, a vakcina beadatása főként a veszélyeztetett csoportokba tartozók számára ajánlott, főként az időseknek (60 éven felüli), illetve krónikus betegségben szenvedőknek.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
szóljon hozzá!