
Hétfőtől már nem oltanak az oltóközpontokban. A negyedik oltást a háziorvosok egy részénél lehet beadatni
Fotó: Vasvári Tamás/MTI
Meglehetősen rosszul, gyakorlatilag a koronavírus elleni negyedik oltás igénylésének a kezdetére időzítették a központi hatóságok az ország összes oltóközpontjának a bezárását. Július elsejétől az oltások beadása átkerül ugyan a háziorvosok hatáskörébe, a köztes időszakban azonban éppen a nagy lélekszámú településeken, tehát a városokban csökken leginkább az oltási kapacitás.
2022. május 14., 21:252022. május 14., 21:25
2022. május 14., 21:282022. május 14., 21:28
Hétfőtől igényelhetik a koronavírus elleni negyedik oltást azok, akik már legalább négy hónapja megkapták a harmadik dózist – erről döntött szerdán az egészségügyi minisztérium. Ezzel párhuzamosan azonban bezárják az ország összes oltóközpontját, ugyanis erre vonatkozóan már korábban sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány.
Noha az oltóközpontok teljes felszámolása július elsején ér véget, ez csak az adminisztratív, illetve pénzügyi teendőkre – például az iratok átadására, a bérek kifizetésére – vonatkozik, az oltóközpontokat már május közepén be kell zárni, ezt írja elő a 44-es számú, április közepén megjelent sürgősségi kormányrendelet, amely 30 nap határidőt szab meg a központok bezárására – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, miután tüzetesen megnézte a vonatkozó szabályozásokat, keresve annak a lehetőségét, hogy június végéig nyitva tarthatnák-e az oltakozási helyiségeket a megyében. Ugyanis – egy másik rendelkezés értelmében – az oltások beadása csak július elsejétől kerül át a háziorvosok hatáskörébe.
Kicsit visszásnak tűnik, hogy 15-én bezárnak a központok és 16-án kezdődik a negyedik oltások beadása, de Tar Gyöngyi úgy gondolja, hogy ezúttal nem nő meg jelentősen az igénylések száma, tehát a negyedik oltást nem fogják tömegesen igényelni már az első napokban, így a hozzáférésben nem lesznek fennakadások.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a 123 Hargita megyei háziorvosi rendelő közül 42-ben vállalták a védőoltás beadását. A lista megtalálható a megyei egészségbiztosítási pénztár honalapján. Ezeknek a rendelőknek a jó része azonban vidéken található, korábban ugyanis ott volt a legnagyobb szükség az oltáskapacitás bővítésére, tekintve, hogy az oltóközpontok többségét a városokban nyitották meg. Ezeket azonban most bezárják, így
Azok, akik beadatnák a negyedik oltást, a május 16-tól július 1-ig tartó időszakban azoknál a háziorvosoknál jelentkezhetnek, akik szerződést kötöttek a koronavírus elleni vakcinák beadására – mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi. A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője július elsejétől az oltáskapacitás bővülésére számít, hiszen, mint mondta, akkortól adminisztratív szempontból a koronavírus elleni oltás is bekerül a többi védőoltás közé.
A háziorvosok által végzett oltási tevékenység – amelynek része lesz a koronavírus elleni védőoltás beadása is, akárcsak az influenza elleni, illetve más védőoltások beadása – egy egységes szerződés része lesz, amelyet az egészségügyi igazgatósággal kötnek majd meg a háziorvosok, mint ahogyan – a koronavírus elleni immunizálást leszámítva – ez korábban is történt – magyarázta Tar Gyöngyi.
– mondta Tar Gyöngyi. Ezt tehetik azok is, akik a közelmúltban, valamelyik oltóközpontban adatták be a vakcina első adagját, hiszen az emlékeztető, második oltás idején már nem lesznek nyitva a központok.
A negyedik oltást egyébként azok a 18-ik életévüket betöltött személyek igényelhetik, akik már legalább négy hónapja megkapták a harmadik oltást, a vakcina beadatása főként a veszélyeztetett csoportokba tartozók számára ajánlott, főként az időseknek (60 éven felüli), illetve krónikus betegségben szenvedőknek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!