Az egyszülős családok esetében is van mód arra, hogy éljenek a gyerekfelügyeleti szabadsággal online oktatás idején. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az elvált szülők esetében elég a válást igazoló végzés, amelyben szerepel, hogy a kiskorú annak a szülőnek a címén lakik, akik igényli a gyerekfelügyeleti támogatást. Korántsem olyan egyszerű azonban annak a szülőnek, akinek nincs válást igazoló okirata, hiszen nem is voltak házasok gyereke apjával (vagy anyjával), aki korábban elhagyta a családot. Szakemberekkel jártunk utána annak, hogy a 147-es kormányrendeletből „kifelejtett” esetekben mi a járható út, ha gyerekfelügyeleti szabadságot igényelne az egyedülálló szülő.
2020. november 29., 09:382020. november 29., 09:38
Romániában a legutóbbi, 2011-es népszámlálási adatok értelmében a családok 18 százaléka határozta meg magát egyszülős családként, azaz több mint 144 ezer ilyen család van az országban.
Az utóbbi mintegy fél évszázadban a válások egyre gyakoribbak Európa-szerte, és az esetek többségében a gyerek az édesanyánál marad. Értelemszerűen egyre több az olyan gyermek, amely apa, illetve férfimodell nélkül nő fel, de van példa arra is, amikor édesanya nélkül maradnak a gyerekek.
Példa erre a nemrég kiadott 147-es számú kormányrendelet, amelynek értelmében
A rendeletből azonban „kifelejtették” azokat az egyedülálló szülőket, akiknek nincs semmiféle válást bizonyító okiratuk, hiszen sosem voltak összeházasodva, és az egyik szülő elhagyta a családot, és nem is lehet elérni őt. Így értelemszerűen nem tudnak igazolást sem szerezni tőle, hogy ő nem kért szabadságot az adott időszakra.
Ebben az esetben ő jogosult a gyerekfelügyeleti szabadságra, ez más esetben nem érvényes, vagyis sürgősségi vagy vészhelyzet idején az említett két állami rendszer alkalmazottai nem vehetnek ki szabadságot – részletezte Csép Éva Andrea, szociális ügyekkel foglalkozó parlamenti képviselő.
A sürgősségi kormányrendelet nem tér ki erre, de ha a szülőnek van válást igazoló végzése vagy egy olyan okirata, amely bizonyítja, hogy egyedülálló szülőként családtámogatási pótlékot kap, vagy szociális ankétja az önkormányzat szociális osztályától, akkor ez elegendő bizonyítékként szolgál a gyerekfelügyeleti szabadsághoz. A szociális ankéthoz a helyi önkormányzat szociális osztályának munkatársa kiszáll, felméri a család helyzetét, és bizonyítja, hogy a szülő egyedül neveli a gyerekeit.
– nézett utána az eljárásnak kérésünkre a parlamenti képviselő.
A 147-es kormányrendelet nem az utolsó ebben a témában, hiszen már meg is született a 182-es kormányrendelet, de ez sem tér ki erre az esetre. Csép Éva Andrea szerint amint bekerül a 182-es rendelet a képviselőházba az elfogadási törvény kapcsán, akkor meglesz a lehetőségük arra, hogy módosítsanak rajta, és akkor
Maga a monoparentális család meghatározása megvan a törvényben, csak a bizonyos procedúrák bizonyítási folyamatában nem nézett utána eléggé a kormány, kiadott egy következő sürgősségi kormányrendelet, és nem figyeltek erre oda – tette hozzá a politikus.
Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója érdeklődésünkre kifejtette, hogy
„Ez azért is lehet, mert a törvény szabályozza, hogy a cég csak akkor kérheti tőlünk vissza a pénzt, ha a személy munkája nem alkalmas otthoni vagy távmunkára. Például egy könyvelő otthonról is végezheti a munkáját, de egy bolti eladó vagy egy kőműves azonban nem” – szögezte le az ügynökség vezetője.
– tette hozzá az intézményvezető. „Ehhez amúgy is készítenek szociális ankétot, a támogatást igazoló irattal pedig kérheti a gyerekfelügyeleti szabadságot is a szülő” – fejtette ki az eljárás gyakorlati oldalát Tiberiu Pănescu.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
1 hozzászólás