
Megüresedett helyek: nyolcadik után morzsolódnak le a legtöbben
Fotó: Veres Nándor
Tanév végén azokról a diákokról beszélünk főleg, akik szépen kiöltözve átveszik az oklevelet a pedagógusoktól. Azokról már kevesebb szó esik ilyenkor, akik nem járnak iskolába, mert nem kapják meg otthonról a kellő anyagi és érzelmi támogatást ehhez, ezért egy idő után hiányzókból iskolaelhagyókká válnak. Az országos felzárkóztató programok azonban jelzik, van remény.
2024. június 24., 08:022024. június 24., 08:02
Az iskolaelhagyási arány a tanév elején beiratkozott diákok és a tanév végén nyilvántartásban lévő diákok száma közötti különbséget jelenti az Országos Statisztikai Intézet (INS) meghatározása szerint. Az iskolai lemorzsolódási arány 2021–2022-ben érte el az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjét Romániában, de vidéken még mindig majdnem háromszor magasabb mint a városi környezetben – derül ki az oktatási minisztérium által közzétett jelentésből, amelyben a közoktatás helyzetét tárgyalják.
Őket automatikusan törlik az oktatási nyilvántartásból. Az iskolából való lemorzsolódás veszélyének azok a tanulók vannak kitéve, akik az egy tanévre tervezett órák legalább 75 százalékáról igazolatlanul hiányoztak.
Maros megyében is fontos beszélni az iskolaelhagyásról, hiszen itt is magas ennek az aránya országos szinten. Antal Levente Mihály, a megye helyettes főtanfelügyelője osztotta meg velünk az adatokat, amelyből kiderül, elég nagy lemorzsolódás történt itt is az elmúlt években.
Az a gyerek, aki otthonról nem kap megfelelő érzelmi biztatást, anyagi támogatást, esetleg közösségének szokásvilága gátolja meg a továbbtanulásban, nem tudja befejezni tanulmányait. A középiskolai lemorzsolódásban érintettek kevesebb eséllyel indulnak a munkaerőpiacon, mint képzettebb társaik, ez pedig az ország gazdaságát is befolyásolja.
Antal Levente Mihálytól megtudtuk, négy éve még 1845 első osztályos volt Maros megyében, ebből a generációból idén 1793 lett ötödikes. Ugyancsak négy éve 1932 negyedikes volt, idén ebből 1616 lett nyolcadikos. Szintén négy éve 1732 nyolcadikost jegyeztek, idén pedig 1097 tizenkettedikes és 202 szakiskolás szerepel a nyilvántartásban.
Négy éve még 1845 első osztályos volt Maros megyében, ebből a generációból idén 1793 lett ötödikes
Fotó: Haáz Vince
Amint a számok is igazolják,
Ezután következik az általános iskola, ahonnan 316 diák maradt ki nyolcadikra, és a legkevesebben elemiben maradnak ki, ötvenkettővel kevesebben kezdték meg az ötödik osztályt idén.
„Fontos azonban megemlíteni, hogy az elmúlt másfél évben jelentős javulást tapasztaltuk ezen a téren a különféle felzárkóztató programoknak köszönhetően, ilyen az egészséges ebéd-program, illetve a PNRAS-programok, vagyis az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó országos program. Ez utóbbi azt jelenti, hogy
Ez már második éve fut, és Maros megyében szinte az összes általános iskola benne van ebben ebben a pályázati rendszerben” – fejtette ki a főtanfelügyelő-helyettes.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!