Fotó: Pinti Attila
Számos érdekfeszítő tudományos dolgozatot mutattak be a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán az idei Tudományos Diákköri Konferencián, kedden. A plenáris és szekcióülések mellett buli és koncert is szerepel a programban a tudomány sokszínűségének megünneplésére.
2024. május 07., 19:442024. május 07., 19:44
Egy nap. Öt tudományterület. Számtalan kutatás és dolgozat – erről szólt az idei TDK a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. A diákok a mérnöki tudományok, humántudományok, neveléstudományok, gazdaságtudományok, valamint a társadalomtudományok területén mutathatták be kutatásaikat – tájékoztatott az egyetem. A program szerint a megnyitót követően, amelyen felszólalt dr. Lázár Ede egyetemi docens, dékán, Asztalos Nándor, a Hallgatói Önkormányzat elnöke, valamint dr. Máthé István, a Csíkszeredai Tehetséggondozási Bizottság elnöke, előadást tartott Székedi Levente, a Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusa. Az Adatműveltség: az adatvezérelt világ kulcskompetenciája című bemutatójának célja volt, hogy az adatműveltség fontosságát hangsúlyozza, melynek elsajátításával tudatosabb és sikeresebb döntéseket hozhatunk. „Az adatműveltség nem csupán a statisztikai fogalmak megértését jelenti, hanem magában foglalja az adatok kritikus értékelését, értelmezését és másokkal való hatékony kommunikációjának képességét is” – fogalmaztak az előadás kivonatában.
A diákok többek között olyan témákban végeztek kutatásokat, mint Csíkszereda város légszennyezettsége, az ivóvizekből izolált antibiotikum-rezisztens baktériumok jellemzése, játék az oktatásban, a gyimesi nők vallásosságának szerepe a konfliktuskezelésben, a szépvízi Szent László-kultusz fejlődéstörténetének médiadiskurzusa, a Hargita megyei éttermek kínálatának felmérése, valamint a pénzügyi műveltségre irányuló PISA felmérés székelyföldi diákok körében.
A tudományos bemutatók után a napot koncert, díjkiosztó, állófogadás és buli színesíti.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!