
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A hamis oltási igazolásokkal való üzérkedés nem új keletű, és minél több rendezvényt vagy határátlépést kötnek a koronavírus elleni védettség felmutatásához, annál nagyobb lesz a vakcinaigazolás feketepiaca is. Bár országos szinten több száz fiktív oltást „füleltek le”, Maros és Hargita megyében eddig nem jelentettek hamisított vakcinaigazolással kapcsolatos bűncselekményeket a rendőrségen.
2021. szeptember 20., 08:532021. szeptember 20., 08:53
2021. szeptember 20., 09:412021. szeptember 20., 09:41
Az Egészségügyi Világszervezetben (WHO) Romániát képviselő Alexandru Rafila mikrobiológus a Romania TV adásában úgy nyilatkozott nemrég, hogy nem új jelenség a mosdókagylóba öntött, „golyóstollal” végzett oltás, már a koronavírus előtt is előfordult, de nem volt rendszerszintű probléma. Ez – amellett, hogy a törvényt számos ponton sértő bűncselekmény – közegészségügyi kockázat és aláássa az oltási kampány hitelességét.
A fiktív oltással rendelkezőknél bekövetkező súlyos megbetegedések és halálesetek is bekerülnek a statisztikába, lerontják a vakcina hatékonyságának adatait, és az ilyen esetekre „perverz módon” éppen az oltásellenesek fognak hivatkozni, hogy bizonyítsák, a vakcina nem is ér semmit – magyarázta a mikrobiológus. Rafila itt arra a hamisítási módszerre utalt, amelyre a temesvári Victor Babeș járványkórházban jöttek rá, miután több – általában egydózisú vakcinára kiadott – oltási igazolással rendelkező páciensüknél a megszokottnál sokkal súlyosabb következményeket okozott a fertőzés. Egyikük, egy intenzív osztályra került, Argeș megyei férfi elismerte, hogy a háziorvostól „sikerült beszereznie” az oltási bizonylatot anélkül, hogy a szert beadták volna neki.
Alexandru Rafila
Fotó: Haáz Vince
Csalási módszerek tucatjai ismertek a fekete piacon, viszont a busás összeget kiadó vakcinaigazolást „vásárlók” nem mindig tudják, hogy a hamisított dokumentumok tudatos felhasználása bűncselekménynek minősül, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Valeriu Gheorghiţă, az oltáskampányt koordináló országos bizottság vezetője szerint a lehető legszigorúbban kell büntetni a fiktív immunizálást, azaz a vakcinaigazolvány kiállítását olyan személyek részére, akik nem kapták meg a koronavírus elleni oltást.
– hangsúlyozta az oltáskampány koordinátora az Agerpres hírügynökség tájékoztatása alapján.
Nem érkezett még feljelentés a Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz hamis oltásigazolással kapcsolatban, nem állítottak ki eddig még bűnügyi dossziét sem emiatt – tudtuk meg az intézmény sajtófelelősétől, Gheorghe Filiptől, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ha bárki ilyen jellegű csalást észlel, akkor forduljon a rendőrséghez bizalommal, vagy akár a megyei közegészségügyi igazgatósághoz, esetleg egyenesen az ügyészséghez.
Emanuela Fărcaș, a Maros megyei rendőrség sajtófelelőse megkeresésünkre közölte, a Maros megyei rendőrséghez sem érkezett még feljelentés hamisított oltásigazolással kapcsolatban. Az intézmény képviselője is megerősítette, amennyiben valakinek hamis oltásigazolással kapcsolatos csalásról van tudomása, jelentse a rendőrségnek, hiszen az oltottságot vagy a COVID-19-ből való felgyógyulást igazoló iratok hamisítása nem kihágásnak minősül, hanem egyenesen bűncselekménynek.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás