Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A hamis oltási igazolásokkal való üzérkedés nem új keletű, és minél több rendezvényt vagy határátlépést kötnek a koronavírus elleni védettség felmutatásához, annál nagyobb lesz a vakcinaigazolás feketepiaca is. Bár országos szinten több száz fiktív oltást „füleltek le”, Maros és Hargita megyében eddig nem jelentettek hamisított vakcinaigazolással kapcsolatos bűncselekményeket a rendőrségen.
2021. szeptember 20., 08:532021. szeptember 20., 08:53
2021. szeptember 20., 09:412021. szeptember 20., 09:41
Az Egészségügyi Világszervezetben (WHO) Romániát képviselő Alexandru Rafila mikrobiológus a Romania TV adásában úgy nyilatkozott nemrég, hogy nem új jelenség a mosdókagylóba öntött, „golyóstollal” végzett oltás, már a koronavírus előtt is előfordult, de nem volt rendszerszintű probléma. Ez – amellett, hogy a törvényt számos ponton sértő bűncselekmény – közegészségügyi kockázat és aláássa az oltási kampány hitelességét.
A fiktív oltással rendelkezőknél bekövetkező súlyos megbetegedések és halálesetek is bekerülnek a statisztikába, lerontják a vakcina hatékonyságának adatait, és az ilyen esetekre „perverz módon” éppen az oltásellenesek fognak hivatkozni, hogy bizonyítsák, a vakcina nem is ér semmit – magyarázta a mikrobiológus. Rafila itt arra a hamisítási módszerre utalt, amelyre a temesvári Victor Babeș járványkórházban jöttek rá, miután több – általában egydózisú vakcinára kiadott – oltási igazolással rendelkező páciensüknél a megszokottnál sokkal súlyosabb következményeket okozott a fertőzés. Egyikük, egy intenzív osztályra került, Argeș megyei férfi elismerte, hogy a háziorvostól „sikerült beszereznie” az oltási bizonylatot anélkül, hogy a szert beadták volna neki.
Alexandru Rafila
Fotó: Haáz Vince
Csalási módszerek tucatjai ismertek a fekete piacon, viszont a busás összeget kiadó vakcinaigazolást „vásárlók” nem mindig tudják, hogy a hamisított dokumentumok tudatos felhasználása bűncselekménynek minősül, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Valeriu Gheorghiţă, az oltáskampányt koordináló országos bizottság vezetője szerint a lehető legszigorúbban kell büntetni a fiktív immunizálást, azaz a vakcinaigazolvány kiállítását olyan személyek részére, akik nem kapták meg a koronavírus elleni oltást.
– hangsúlyozta az oltáskampány koordinátora az Agerpres hírügynökség tájékoztatása alapján.
Nem érkezett még feljelentés a Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz hamis oltásigazolással kapcsolatban, nem állítottak ki eddig még bűnügyi dossziét sem emiatt – tudtuk meg az intézmény sajtófelelősétől, Gheorghe Filiptől, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ha bárki ilyen jellegű csalást észlel, akkor forduljon a rendőrséghez bizalommal, vagy akár a megyei közegészségügyi igazgatósághoz, esetleg egyenesen az ügyészséghez.
Emanuela Fărcaș, a Maros megyei rendőrség sajtófelelőse megkeresésünkre közölte, a Maros megyei rendőrséghez sem érkezett még feljelentés hamisított oltásigazolással kapcsolatban. Az intézmény képviselője is megerősítette, amennyiben valakinek hamis oltásigazolással kapcsolatos csalásról van tudomása, jelentse a rendőrségnek, hiszen az oltottságot vagy a COVID-19-ből való felgyógyulást igazoló iratok hamisítása nem kihágásnak minősül, hanem egyenesen bűncselekménynek.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás