Fotó: Barabás Ákos
Noha az időjárás nem kedvező számukra, kezdenek hazaszállingózni a gólyák. A hétvégén Sáromberkén, a sokak által csak gólyafalunak nevezett településen is láttak egyet, a szakemberek szerint pedig április közepéig megérkezik majd az összes.
2018. március 20., 12:412018. március 20., 12:41
2018. március 20., 12:422018. március 20., 12:42
Hozzánk a gólyák nagy része március közepétől április közepéig érkezik meg, azelőtt is lehet látni már itt-ott madarat, mert vannak gólyák, amelyek jóval északabbra mennek, ők korábban érkeznek, s felettünk éppen csak átrepülnek – tudtuk meg a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnökétől, Papp Tamástól. A szakember hozzátette:
„A nagy testű madarakra amúgy nem jelent olyan nagy veszélyt ez az időjárás, mert általában van annyi tartalékuk, hogy kibírják azt a pár napot, amíg nem találnak élelmet. A hideg és a hó ugyanis főként ebben akadályozza őket. A gólyák ugye egerekkel, pockokkal, békákkal és rovarokkal táplálkoznak. A békák már megjelentek, de most ha be vannak fagyva a vizek, akkor béka megint nincs, a havas szántóföldeken egeret, pockot sem lehet találni, a rovarok még nem is igazán jelentek meg” – magyarázta Papp Tamás.
A madárvédő szakember szerint azonban elkezdtek szállingózni a gólyák, és amint jobb idő lesz,
Szombaton már Sáromberkén is láttak gólyát, amelyik most valószínűleg a mezőn van. Április végén érkeznek meg a fiatal gólyák, akik még nagy valószínűséggel nem költenek idén, ugyanis – amint a biológus fogalmaz – a gólyáknak is van egy kamaszkoruk, csak hároméves koruk körül érik el az ivarérettséget, akkor szoktak költeni. A tapasztalt, öreg gólyák azért is érkeznek hamarabb, mert tudják, hogy
A párbaállás, tojásrakás eltart 8–10 napig, a költés több mint 30 napig, a kikelt fiókának pedig még úgy meg kell erősödnie a nyár folyamán, hogy majd kibírja az utat egészen Afrikáig.
Maros megyében is egészen szép gólyaállomány van, 300–500 között mozog a számuk. Az országban legtöbb Szatmár, Temes, Hargita, Brassó megyében van, de Maros megye sem áll rosszul gólyák tekintetében. „A megyében legtöbb gólya Sáromberkén és Görgényszentimrén van. Sáromberkén 12 pár szokott lenni, ez persze jóval kevesebb, mint a 70-es években, amikor 28 pár gólya volt ott” – mutatott rá Papp Tamás. Hozzátette, amúgy Romániában az utóbbi tíz évben nem változott a gólyaállomány, kétszer is meg lettek számolva:
de van olyan megye, ahol nőtt a számuk, máshol meg csökkent. Alapvetően az eltünedező szántóföldek, mocsaras vidékek befolyásolják a gólyák számát, ugyanis ott keresik a táplálékukat. Emellett persze a hosszan vonuló madarakra az úton is leselkednek különböző veszélyek, át kell repülniük például a Szaharát, ami nem könnyű minden madárnak, így az úton is megcsappanhat a számuk.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
szóljon hozzá!