Szükség van a fiatalításra. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyében dolgozó háziorvosok egyharmada elérte a nyugdíjkorhatárt és az elkövetkező években további több tucatnyain töltik be a 65. életévüket. A meghirdetett háziorvosi rezidens helyekre nem kerülnek pályakezdő jelentkezők.
2024. október 02., 10:192024. október 02., 10:19
Bár az elmúlt években több alkalommal emelték az alapellátásra biztosított összeget, több pénzt biztosítva a háziorvosi rendelőknek (is), a fiatalokat mégsem vonzza a háziorvosi hivatás. Jelenleg Maros megyében több mint száz, hatvankét évnél idősebb háziorvos dolgozik, eközben a fiatalok a rezidensvizsgán meghirdetett helyek felét sem foglalták el.
A Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár kimutatásai szerint a megyében 278 háziorvos dolgozik, 266-nak van szerződése a pénztárral, és vannak olyan rendelők is, ahol több orvos praktizál.
Az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint jelenleg a megyében négy községben nincs háziorvos, háziorvosi rendelő, sőt munkapont sem: Magyarbükkösön, Alsóköhéren, Kutyfalván és Székelyhodoson.
Az illetékesek szerint az egyik megoldás a háziorvosok hiányára az lenne, ha az orvosi egyetem hallgatói körében jobban népszerűsítenék ezt a hivatást, kiemelve, hogy ma már elegendő pénzalapot biztosítanak a háziorvosi rendelők számára.
A tavaly novemberi rezidensvizsgán országos szinten 649 háziorvosi helyet hirdettek meg, ebből 342-t foglaltak el.
A Székelyhon megkeresésére egyik rezidens háziorvos elmondta, hogy azt tapasztalta, az elmúlt két-három évben egyre többen választják ezt a pályát. Van, aki eleve háziorvosi rezidens lesz, de sokan vannak, akik menet közben váltanak, vagy a belgyógyász, gyermekgyógyász szakvizsga után vesznek részt újabb rezidensvizsgán, és másodikként választják a háziorvosi szakképzést.
Beszélgetőtársunk azt is elmondta, hogy egy fiatal háziorvosnak komoly nehézséget jelent az elhelyezkedés. Ugyanis meg kell vásárolnia a praxist, ami jelentős anyagi terhet jelent:
Ez kétezerrel beszorozva – átlagosan ennyi páciens tartozik egy rendelőhöz – már tetemes összegre rúg. Van, aki kiegyezik, és részletekben, évekig törleszti az összeget és úgy jut praxishoz. De vannak olyanok is, akik alkalmazottként dolgoznak egy praxist megvásároló cégnél és így gyűjtenek alaptőkét, hogy ki tudják fizetni a nyugdíjba vonuló háziorvos praxisát.
Fotó: Haáz Vince
A fiatal rezidens szerint valahol érthető, hogy a nyugdíjba készülő idős orvosok be akarják biztosítani magukat idős korukra, és ezért próbálják minél nagyobb összegért eladni a praxist. Véleménye szerint nem szabad elfelejteni, hogy amikor átalakult a rendszer, nekik pedig pácienseket kellett gyűjteniük, akkor évekig alulfizetettek voltak, kevés volt a jövedelmük, sok nehézséggel kellett szembenézniük, és most nem számíthatnak túl nagy nyugdíjra sem.
Az általunk megkérdezett rezidens háziorvos szerint elsősorban a férfiak vállalják, hogy falura mennek dolgozni. Ott könnyebben el lehet helyezkedni, de nehezebb gyógyítani. A város mellett döntők azt is mérlegelik, hogy ha gyermekük van, akkor városon könnyebben tudják óvodába, iskolába járatni. Az is szempont, hogy ha sürgősségi eset adódik, olyan vészhelyzet, amit egy háziorvos nem tud megoldani, akkor a városokban sokkal gyorsabban kapnak segítséget, mentőt és kórházat, mint vidéki, eldugottabb településeken.
– összegzett a rezidens.
Bemutatják Szőke András Brigádnapló című 2024-ben megjelent vígjátékát székelyudvarhelyen, a városi könyvtárban, a filmvetítés végén pedig lehetőség nyílik beszélgetni a rendezővel.
Ingyenes előadással kedveskedik a szépkorúaknak a Hargita Szákely Néptáncszínház, akik a kÚtjaink című előadást mutatják be csütörtökön.
A rendszerváltozás előtt Romániában hivatalosan nem léteztek sem fizikailag sem mentálisan sérültek. Az idő múlásával azonban egyre több különleges bánásmódot igénylő emberről lehetett tudomást szerezni, így 1996-ban életre hívták az Esély Alapítványt.
Több Hargita megyei tűzoltó vesz részt a segítségnyújtásban az árvízzel sújtott Galac megyei településeken. Kedden két mikrobusszal és egy esetkocsival indultak útnak a tűzoltók.
Egy csűr felújítása során találtak rá Gyimesközéplokon több világháborús lőszerre, amelyeket kedden szállítottak el a Hargita megyei tűzszerészek, hogy majd szakszerűen megsemmisíthessék.
Sok éve küzd a Székely Figyelő Alapítvány és ennek vezetője, Árus Zsolt azért, hogy a közintézmények magyarul is fogadják és válaszolják meg a hozzájuk fordulók leveleit. Sokszor hiába. Most pozitív kivételként említi a fogyasztóvédelmi hatóságot.
Méltóságteljes és aktív időskor mindenkinek jár – ezt vallják a marosvásárhelyi Teréz Anya idősek nappali foglalkoztatóközpontjában, és erről beszélgettünk Kiss Gyöngyivel, a központ programvezetőjével az idősek világnapja alkalmából.
Keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán Mugur Isărescu kijelentette, hogy Román Nemzeti Bank (BNR) jelenleg nem tartja megvalósíthatónak az euró bevezetését.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.
Új igazgatóval, több új oktatóval és közel 120 diákkal kezdte el az egyetemi tanévet kedden Gyergyószentmiklóson a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozata.
szóljon hozzá!