Szükség van a fiatalításra. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyében dolgozó háziorvosok egyharmada elérte a nyugdíjkorhatárt és az elkövetkező években további több tucatnyain töltik be a 65. életévüket. A meghirdetett háziorvosi rezidens helyekre nem kerülnek pályakezdő jelentkezők.
2024. október 02., 10:192024. október 02., 10:19
Bár az elmúlt években több alkalommal emelték az alapellátásra biztosított összeget, több pénzt biztosítva a háziorvosi rendelőknek (is), a fiatalokat mégsem vonzza a háziorvosi hivatás. Jelenleg Maros megyében több mint száz, hatvankét évnél idősebb háziorvos dolgozik, eközben a fiatalok a rezidensvizsgán meghirdetett helyek felét sem foglalták el.
A Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár kimutatásai szerint a megyében 278 háziorvos dolgozik, 266-nak van szerződése a pénztárral, és vannak olyan rendelők is, ahol több orvos praktizál.
Az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint jelenleg a megyében négy községben nincs háziorvos, háziorvosi rendelő, sőt munkapont sem: Magyarbükkösön, Alsóköhéren, Kutyfalván és Székelyhodoson.
Az illetékesek szerint az egyik megoldás a háziorvosok hiányára az lenne, ha az orvosi egyetem hallgatói körében jobban népszerűsítenék ezt a hivatást, kiemelve, hogy ma már elegendő pénzalapot biztosítanak a háziorvosi rendelők számára.
A tavaly novemberi rezidensvizsgán országos szinten 649 háziorvosi helyet hirdettek meg, ebből 342-t foglaltak el.
A Székelyhon megkeresésére egyik rezidens háziorvos elmondta, hogy azt tapasztalta, az elmúlt két-három évben egyre többen választják ezt a pályát. Van, aki eleve háziorvosi rezidens lesz, de sokan vannak, akik menet közben váltanak, vagy a belgyógyász, gyermekgyógyász szakvizsga után vesznek részt újabb rezidensvizsgán, és másodikként választják a háziorvosi szakképzést.
Beszélgetőtársunk azt is elmondta, hogy egy fiatal háziorvosnak komoly nehézséget jelent az elhelyezkedés. Ugyanis meg kell vásárolnia a praxist, ami jelentős anyagi terhet jelent:
Ez kétezerrel beszorozva – átlagosan ennyi páciens tartozik egy rendelőhöz – már tetemes összegre rúg. Van, aki kiegyezik, és részletekben, évekig törleszti az összeget és úgy jut praxishoz. De vannak olyanok is, akik alkalmazottként dolgoznak egy praxist megvásároló cégnél és így gyűjtenek alaptőkét, hogy ki tudják fizetni a nyugdíjba vonuló háziorvos praxisát.
Fotó: Haáz Vince
A fiatal rezidens szerint valahol érthető, hogy a nyugdíjba készülő idős orvosok be akarják biztosítani magukat idős korukra, és ezért próbálják minél nagyobb összegért eladni a praxist. Véleménye szerint nem szabad elfelejteni, hogy amikor átalakult a rendszer, nekik pedig pácienseket kellett gyűjteniük, akkor évekig alulfizetettek voltak, kevés volt a jövedelmük, sok nehézséggel kellett szembenézniük, és most nem számíthatnak túl nagy nyugdíjra sem.
Az általunk megkérdezett rezidens háziorvos szerint elsősorban a férfiak vállalják, hogy falura mennek dolgozni. Ott könnyebben el lehet helyezkedni, de nehezebb gyógyítani. A város mellett döntők azt is mérlegelik, hogy ha gyermekük van, akkor városon könnyebben tudják óvodába, iskolába járatni. Az is szempont, hogy ha sürgősségi eset adódik, olyan vészhelyzet, amit egy háziorvos nem tud megoldani, akkor a városokban sokkal gyorsabban kapnak segítséget, mentőt és kórházat, mint vidéki, eldugottabb településeken.
– összegzett a rezidens.
Visszavárja állásukból felfüggesztett kollégáit Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, ám minden eshetőségre fel kell készüljenek. A jelenlegi munkamegosztásról, az átszervezésről és a munkatársakban megingott bizalomról kérdeztük a polgármestert.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
Különleges hangulatú tavaszi vásárra várják a helybélieket és látogatókat Gyergyóújfaluban csütörtökön. A Tavaszi Forgatag igazi közösségi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A helyi viseletre külön figyelmet fordítanak.
Személygépkocsi és vonat ütközött össze szerda délután Galócásnál – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát.
szóljon hozzá!