Minél természetesebb módszerrel zajlik a fakitermelés, annál ellenállóbb marad az erdő – hangzott el a konferencián
Fotó: Barabás Ákos
A szálalásos, illetve a nálunk is alkalmazott lékeléses fakitermelés a legjobb módszer erdeink megóvására – hangzott el a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal, a Nagy-Küküllő Közbirtokossági Unió, valamint az Agora Fenntartható Fejlesztési Munkacsoport által, a környezetvédelem világnapja alkalmából szervezett szerdai székelyudvarhelyi előadáson, amelyen a WWF Magyarország erdővédelmi programjának munkatársai is részt vettek.
2018. június 06., 18:402018. június 06., 18:40
2018. június 06., 19:172018. június 06., 19:17
Jelenleg 6,9 millió hektár erdő van Románia területén, amelyből 264 ezer hektár Hargita megyében található – fejtette ki bevezetőjében Tamás Sándor, a Nagy-Küküllő Közbirtokossági Unió elnöke. Mint mondta,
Az előadásokon kiderült, hogy a lehetőségek közül nálunk inkább a profitorientált fakitermelést igénylik a tulajdonosok, ám a társulás fontosnak tartja az erdők lehető legtermészetesebb megújítását is – ezért szervezték a témához kapcsolódó eseményt, a Mol Románia és a Polgár-Társ Alapítvány támogatásával.
ahol jelentősen visszaszorultak az erdős területek, valamint a fafajok változatossága is csökkent – jelentette ki Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programjának vezetője, aki korábban a szervezőkkel közösen barangolta be a helyi erdőket. Előadása konkrét témájára térve elmondta, a szálalásos fakitermelés áll legközelebb az erdők természetes megújulásához. Ezt rendszeresen alkalmazzák az anyaországi területeken, és Romániában is hasznos lehet. A módszer lényege, hogy
A szakember szerint megfelelően alkalmazva ez a módszer is gazdaságos lehet a tulajdonosok számára, amire már van is példa Magyarországon. Munkatársával, Bódis Pállal egyetértettek abban, hogy a természetbarát kitermelésnek köszönhetően változatosabbak lesznek a fafajok, így az egész erdő ellenállóbbá válik a betegségekkel és egyéb negatív hatásokkal szemben. Arra is kitértek, hogy érdemes elpusztult fákat hagyni a sűrűben, hiszen azok számos állatfajnak otthont jelentenek, ennek köszönhetően szintén egészségesebb lesz az erdő.
Kádár Tibor Sándor, a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal munkatársa rámutatott, nálunk a törvények nem írják elő az említett technika használatát, ám hasonló eljárással dolgoznak itt is az idősebb erdőkben. A különbség annyi, hogy valamivel nagyobb, körülbelül egy fa hossznyi átmérőjű lékeket vágnak. Az előadás végén Siffer Sándor erdőgazdálkodó mutatta be, miként alkalmazza hatásosan a szálalásos fakitermelést.
Huszonöt százalékkal emelték a fuvardíj árát a csíkszeredai taxitársaságok november közepétől: a korábbi, kilométerenkénti 3,99 lej nappali fuvardíj helyett egy lejjel többet, 4,99 lejt kell fizetniük a szolgáltatást igénybe vevőknek.
„Az erdélyi magyar közösségnek olyan képviseletre van szüksége, amely érti és képviseli igényeit és problémáit” – hangsúlyozza Hajdu Gábor, az RMDSZ csíkszéki parlamenti képviselőjelöltje.
Idén is lesz Katalin-bál Csíkszeredában, a jótékonysági rendezvény fókuszában ez alkalommal a gyermekmentő szolgálat, a művészetis diákok és a kritikus állapotú betegek állnak – derül ki a szervezők szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményéből.
Noha tegnap még arról írtunk, hogy Székelyföld-szerte Csíkban volt legenyhébb a hajnal, ma már helyreállt a világ rendje: nemcsak Székelyföldön, hanem az egész országban Csíkszeredában volt a leghidegebb szerdára virradóan.
Az örmények Erdélybe településére emlékeztető információs táblákat helyez ki az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége november 28-án Gyimesbükkön. Az ünnepélyes táblaavatást egy kulturális műsor is kíséri majd.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
szóljon hozzá!