A költségmegszorító intézkedés az idénre beütemezett, évekkel korábban elrendelt béremelésekre is hatással van
Fotó: Gecse Noémi
A költségvetési alkalmazottak béreinek a befagyasztását előíró sürgősségi kormányrendelet miatt tiltakozó akciók sorát indítja el az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezet. A szabályozás az egészségügyi rendszerben a kisegítőszemélyzetet érinti legérzékenyebben – közölte lapunkkal az érdekvédelmi tömörülés Hargita megyei vezetője.
2021. január 12., 09:452021. január 12., 09:45
Kedd délben országszerte sztrájkőrséget állnak a Sanitas szakszervezet képviselői a megyei prefektusi hivatalok épületei előtt, tiltakozásképpen a december 31-én megjelent 226-os sürgősségi kormányrendelet előírásai ellen, amelyben a döntéshozók a közszférában dolgozók bérének a befagyasztását rendelik el.
– fogalmazott lapunknak Nyulas Emma. A Sanitas szakszervezet Hargita megyei elnöke magyarázatképpen elmondta, az egészségügyi rendszerben 2018-ban elrendelt béremelést a kisegítő-, illetve irodai személyzet számára negyedrészenként évekre felosztva hagyta jóvá a kormány, tehát nem kapták meg akkor a teljes béremelést, ahogyan az az orvosok és asszisztensek esetében megtörtént. Az egészségügyi rendszerben dolgozó kisegítő- és irodai személyzet bére így idén kellett volna emelkedjen, ám ezt a bérek befagyasztását előíró sürgősségi kormányrendelet ellehetetleníti. A szabályozás ugyanakkor a szociális ellátórendszerben dolgozókat is érzékenyen érinti, hiszen ők még a veszélyességi pótlékokat sem kapták meg tavaly.
„Nem lesz lehetőség sem fizetésemelésre, sem a bérpótlékok kiegészítésére. Minden úgy marad, mint ahogyan 2020-ban volt, minden költségvetési intézményben. Ez nem csak az egészségügyet érinti” – foglalta össze a sürgősségi rendelet következményeit Nyulas Emma. A szakszervezet Hargita megyei elnöke elmondta,
A szakszervezet vezetőtanácsának a döntése értelmében az érdekvédelmi tömörülés online petíciót indít a közpénzből fizetett alkalmazottak javadalmazásáról szóló kerettörvény betartását követelve, illetve azt, hogy az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben dolgozók mentesüljenek az említett sürgősségi rendelet előírásai alól. Az érdekvédelmi tömörülés nyílt levélben kívánja felhívni az államelnöki hivatal, a hazai és európai parlamenti képviselők figyelmét arra,
A Sanitas a nemzetközi szakszervezeteket is tájékoztatni kívánja az említett kormányrendelet által okozott helyzetről. Ugyanakkor megbeszélésre hívják a helyzet megoldásában illetékes minisztériumok képviselőit. A keddi sztrájkőrség megtartása mellett kérik a szociális párbeszédért felelős szakbizottságok megyei prefektúrák szintjén történő összehívását, továbbá kilátásba helyezte, hogy a szakszervezet képviselői tiltakozni fognak az egészségügyi, a munkaügyi, illetve a pénzügyi tárca, valamint a kormány és a parlament épülete előtt az állami költségvetésről szóló törvény megvitatása idején.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!