Hirdetés
Hirdetés

A bérdiszkrimináció megszüntetéséért vonultak utcára a személyi asszisztensek

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi prefektusi hivatal előtt tiltakozott mintegy negyven személyi asszisztens kedden délelőtt, néhányan a fogyatékkal élő gyerekeiket, gondozott személyeket is magukkal vitték. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályához tartozó személyi asszisztensek képviselője, Chiorean Mirela elmondta,

tiltakozásuk célja felhívni az állami és önkormányzati szervek képviselőinek figyelmét arra a bérdiszkriminációra, amely velük történt.

Idén januárban megjelent egy sürgősségi kormányrendelet, amely az egészségügyi és szociális asszisztensek alapbérének emelésére vonatkozik, de ebből a kategóriából kimaradtak a személyi asszisztensek. Ők azok, akik a fogyatékkal élőket otthon gondozzák, legtöbb esetben szülők vagy közeli családtagok. Ugyanakkor helytelenül számították ki a besorolásukat, és így

Hirdetés
minden személyi asszisztensnek azonos a fizetése munkahelyi régiségre való tekintet nélkül.

Továbbá a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék döntésének következményeként megszüntették a megítélt 15 százalékos veszélyességi pótlékukat is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„A munkáltató kötelessége, hogy meghatározza azt a juttatási kategóriát, amelybe intézménye minden egyes munkavállalója tartozik, és mi arra kérjük a munkáltatót, hogy ennek a kötelezettségének tegyen eleget” – jelentette ki a tiltakozók képviselője. Ugyanakkor

követelik a fogyatékkal élők juttatásainak emelését, valamint valódi szociális szolgáltatásokat kérnek gondozottjaik számára – fizetett terápiák, pihenőközpontok, nappali központok.

„A személyi asszisztensnek nem az a dolga, hogy főzzön és megmosdassa a fogyatékkal élőt, hanem az, hogy felügyelje, támogassa őt, és hogy fejlődése, rehabilitációs terve megvalósuljon. Senki nem kérdi meg, hogy van-e pénzünk terápiára vagy hogy bírjuk-e még. Minket

Idézet
nyolc órában fizetnek személyi asszisztensként, utána szülőkké, családtagokká válunk, de senki nem fizeti meg az éjszakázásokat, nincsenek hivatalos szabadnapjaink”

– tette hozzá Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Ők mivel tesznek többet, mint mi?”

„A szociális gondozóknak, akik a különböző központokban dolgoznak napi nyolc órát, több mint négyezer lej a fizetésük. Ők mivel tesznek többet, mint mi, otthon, hiszen ők leteszik nyolc óra után a munkát, mi nem, mi 24 órából 24 órát dolgozunk” – fejtette ki felháborodásuk okát egy tiltakozó édesanya, aki szociális asszisztensként harminc éve gondozza saját gyerekét.

Mint elmondta, a 15 százalékos pótlékkal 2500 lej volt a fizetésük, de pár hónapja megszüntették azt a juttatást is, amit a veszélyes munkakörülmények miatt kaptak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Elértem az ötös besorolást – felkészítők voltak és a tapasztalat is számított a munka terén –, de most azt is visszavonták, mert függetlenül attól, hogy harminc éve dolgozik vagy most kezdte a munkát valaki személyi asszisztensként, ugyanannyi a fizetése. Nem értjük, miért van ez a diszkrimináció a személyi asszisztensek és a szociális gondozók között, holott a mi munkánk sokkal nehezebb, mint egy otthonban dolgozó személyé” – tette hozzá a tiltakozó édesanya.

Mi lesz a fogyatékkal élőkkel, ha nem lesz, aki gondozza őket?

Nincs országos statisztika arra vonatkozóan, hogy tíz éven belül hány fogyatékkal élő felnőtt lesz Romániában, és kik fogják rendezni őket, ha már nem lesznek körülöttük a szülők, családtagok, akik most személyi asszisztensként látják el sérült gyerekeik gondozását. Legtöbben

egyetemet végeztek, jó állásuk volt, de kénytelelenek voltak feladni gyerekeik gondozásáért, mert az állami szociális háló képtelen erre.

A speciális központokban Maros megyében már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem. Jelenleg 295 szociális asszisztens van Marosvásárhelyen – részletezte kérésünkre Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, jogosak a tiltakozók követelései, hiszen őket érintő országos döntés miatt tiltakoznak.

„A marosvásárhelyi szociális osztály szintjén csak úgy lehetséges a 2017-ben megjelent 153-as számú törvényben előírt újabb pótlék nyújtása a személyi asszisztensek számára, ha a súlyos fogyatékkal élők személyi asszisztenseinek tevékenységét szociális szolgáltatásként engedélyezik, amely kezdeményezés reményeink szerint gyorsan megvalósul. Jelenleg a marosvásárhelyi szociális osztályon személyi asszisztensként foglalkoztatottak a hatályos törvények szerint kiszámított munkabért, étkezési hozzájárulást, üdülési csekket, valamint ingyenes képzéseken való részvételt kapnak az elvégzett munkáért” – fejtette ki időközben megjelent közleményében a szociális osztály vezetősége.

A marosvásárhelyi tiltakozással egyidőben Bukarestben és Bákóban is megszervezték a bérdiszkrimináció elleni akciót.

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője •  Fotó: Haáz Vince

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés