A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.
2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58
Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.
2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58
A marosvásárhelyi prefektusi hivatal előtt tiltakozott mintegy negyven személyi asszisztens kedden délelőtt, néhányan a fogyatékkal élő gyerekeiket, gondozott személyeket is magukkal vitték. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályához tartozó személyi asszisztensek képviselője, Chiorean Mirela elmondta,
Idén januárban megjelent egy sürgősségi kormányrendelet, amely az egészségügyi és szociális asszisztensek alapbérének emelésére vonatkozik, de ebből a kategóriából kimaradtak a személyi asszisztensek. Ők azok, akik a fogyatékkal élőket otthon gondozzák, legtöbb esetben szülők vagy közeli családtagok. Ugyanakkor helytelenül számították ki a besorolásukat, és így
Továbbá a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék döntésének következményeként megszüntették a megítélt 15 százalékos veszélyességi pótlékukat is.
Fotó: Haáz Vince
„A munkáltató kötelessége, hogy meghatározza azt a juttatási kategóriát, amelybe intézménye minden egyes munkavállalója tartozik, és mi arra kérjük a munkáltatót, hogy ennek a kötelezettségének tegyen eleget” – jelentette ki a tiltakozók képviselője. Ugyanakkor
„A személyi asszisztensnek nem az a dolga, hogy főzzön és megmosdassa a fogyatékkal élőt, hanem az, hogy felügyelje, támogassa őt, és hogy fejlődése, rehabilitációs terve megvalósuljon. Senki nem kérdi meg, hogy van-e pénzünk terápiára vagy hogy bírjuk-e még. Minket
– tette hozzá Chiorean Mirela.
Fotó: Haáz Vince
„A szociális gondozóknak, akik a különböző központokban dolgoznak napi nyolc órát, több mint négyezer lej a fizetésük. Ők mivel tesznek többet, mint mi, otthon, hiszen ők leteszik nyolc óra után a munkát, mi nem, mi 24 órából 24 órát dolgozunk” – fejtette ki felháborodásuk okát egy tiltakozó édesanya, aki szociális asszisztensként harminc éve gondozza saját gyerekét.
Mint elmondta, a 15 százalékos pótlékkal 2500 lej volt a fizetésük, de pár hónapja megszüntették azt a juttatást is, amit a veszélyes munkakörülmények miatt kaptak.
Fotó: Haáz Vince
„Elértem az ötös besorolást – felkészítők voltak és a tapasztalat is számított a munka terén –, de most azt is visszavonták, mert függetlenül attól, hogy harminc éve dolgozik vagy most kezdte a munkát valaki személyi asszisztensként, ugyanannyi a fizetése. Nem értjük, miért van ez a diszkrimináció a személyi asszisztensek és a szociális gondozók között, holott a mi munkánk sokkal nehezebb, mint egy otthonban dolgozó személyé” – tette hozzá a tiltakozó édesanya.
Nincs országos statisztika arra vonatkozóan, hogy tíz éven belül hány fogyatékkal élő felnőtt lesz Romániában, és kik fogják rendezni őket, ha már nem lesznek körülöttük a szülők, családtagok, akik most személyi asszisztensként látják el sérült gyerekeik gondozását. Legtöbben
A speciális központokban Maros megyében már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem. Jelenleg 295 szociális asszisztens van Marosvásárhelyen – részletezte kérésünkre Chiorean Mirela.
Fotó: Haáz Vince
Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, jogosak a tiltakozók követelései, hiszen őket érintő országos döntés miatt tiltakoznak.
„A marosvásárhelyi szociális osztály szintjén csak úgy lehetséges a 2017-ben megjelent 153-as számú törvényben előírt újabb pótlék nyújtása a személyi asszisztensek számára, ha a súlyos fogyatékkal élők személyi asszisztenseinek tevékenységét szociális szolgáltatásként engedélyezik, amely kezdeményezés reményeink szerint gyorsan megvalósul. Jelenleg a marosvásárhelyi szociális osztályon személyi asszisztensként foglalkoztatottak a hatályos törvények szerint kiszámított munkabért, étkezési hozzájárulást, üdülési csekket, valamint ingyenes képzéseken való részvételt kapnak az elvégzett munkáért” – fejtette ki időközben megjelent közleményében a szociális osztály vezetősége.
A marosvásárhelyi tiltakozással egyidőben Bukarestben és Bákóban is megszervezték a bérdiszkrimináció elleni akciót.
Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Több változás történt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a sürgősségi osztály megközelíthetőségét illetően az ott zajló bővítési munkálatok miatt – olvasható a szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.
Megvan a következő két hétre szóló időjárás-előrejelzés, az Országos Meteorológiai Szolgálat közzétette a szeptember 16–29. közötti időszakra vonatkozó prognózisát.
369 elsőéves egyetemi hallgató tette le az esküt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának tanévnyitóján hétfőn. Újdonság, hogy a testnevelés tanárképző szak is elkezdte működését.
Inspiráló előadások, motiváló élettörténetek, kapaszkodók a mindennapokra – röviden így lehet összefoglalni a negyedik TEDxUdvarhely konferencia előadássorozatát. Az előadók hangsúlyozták: a sikerig nem egyenes út vezet.
Két hónap alatt adományokból és támogatásokból sikerült felépíteni az öt testvér házát, és pár héten belül be is költözhetnek. Júliusban maradtak árván a szovátai gyerekek, akikért példaértékűen összefogott egész Székelyföld.
Egy személyt továbbra is keresnek a hatóságok az árvíz sújtotta Galac megyei Costache Negri településen – közölte hétfőn a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Követhető, megvalósítható pályakép kialakításában kíván segíteni a sepsiszentgyörgyi fiataloknak a város önkormányzata, partnerségben a PONT csoporttal, ezért szervezi meg az iSEPSI 2030 Youth Lab – Karrier és jövő elnevezésű kétnapos eseménysorozatot.
Boldog 25 éves születésnapot, Rádió GaGa! És ugye tudjátok, hogy nincs születésnap ajándék nélkül? Mi pedig benneteket ajándékozunk meg, kedves hallgatóink, hiszen nélkületek mit sem érne csapatunk munkája.
Súlyos baleset történt Parajd és a Bucsin-tető között hétfőre virradóan: egy haszongépjármű lesodródott az úttestről és felborult. A történtek következtében ketten életüket vesztették.
Az árvíz újabb áldozatának holttestét találták meg vasárnap késő délután a Galac megyei Suhurlui településen – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
szóljon hozzá!