Régiért újat. Pénzre váltható a használt háztartási gép
Fotó: Gecse Noémi
Minden korábbinál több pénzt szánnak idén a háztartási gépek roncsprogramjára – írja az Agerpres hírügynökség Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter keddi bejelentésére hivatkozva.
2021. március 23., 20:322021. március 23., 20:32
Tánczos Barna közölte, tavalyhoz képest idén 75 millió lejjel bővítik a program keretösszegét, és a napokban véglegesítik a programot futtató elektronikus platformot.
„Megtartjuk a tavaly meghirdetett kategóriákat: hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek, mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, televíziók, laptopok és táblagépek.
– nyilatkozta Tánczos.
A háztartási gépek 2020-as roncsprogramját az informatikai rendszer biztonsági problémái miatt decemberben törölték, néhány nap múlva pedig menesztették Dan-Cătălin Vatamanut, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnökét.
A program szabályzata szerint egy régi háztartási gép leadása esetén az igénylők a következők szerint részesülnek az A++ és A+++ energiahatékonysági osztályú háztartási elektromos és elektronikus berendezések vásárlási utalványaiból:
300 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosógépekre;
400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosogatógépekre;
400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú klímaberendezésekre, beleértve a hordozható klímaberendezéseket is;
400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú hűtőszekrényekre, kombinált hűtőszekrényekre, fagyasztókra, fagyasztóládákra;
400 lej a legalább A energiahatékonyságú tévékre;
400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú ruhaszárítókra;
200 lej a legfeljebb 43 kWh/év energiafelhasználású porszívókra.
Ezenkívül 500 lej értékű utalványt adnak a laptopokhoz és 300 lejt a táblagépekhez.
A régi gépeket – akkreditált forgalmazónál – legfeljebb 15 nappal azt követően kell újra cserélni, hogy a támogatottak névsorát közzéteszik az AFM honlapján.
2019-ben 40 millió lejből működött a program. A rendelkezésre álló adatok szerint 89 193 utalvánnyal összesen több mint 60 ezer régi háztartási gépet vontak ki forgalomból.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
szóljon hozzá!