A költségvetés 57 százalékát fordítják a beruházásokra
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Összesen 220 millió lejes helyi költségvetést fogadhatnak el csütörtöki ülésükön a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők, amelynek 57 százaléka beruházások megvalósításában hasznosulna a polgármesteri hivatal előterjesztése szerint.
2023. január 25., 16:462023. január 25., 16:46
2023. január 25., 17:182023. január 25., 17:18
Évek óta beszélnek róla, ugyanakkor dolgoznak is a megnyert európai uniós pályázatokkal, mostanra megérett az idő ezek megvalósítására – vezette fel Gálfi Árpád polgármester az idei költségvetés-tervezet bemutatásáról szóló sajtótájékoztatót. Hangsúlyozta, a legtöbb projekt esetében már megkötötték a kivitelezési szerződést – vagy ahhoz közel állnak –, ezért a büdzsében el kell különítsék az egyes beruházásokhoz szükséges önrészeket. Emiatt minden esetben igyekeztek a korábban meghatározott szinten tartani a költségeket. Arra is kitért, hogy
amelyekre konkrét javítási terveket is készíttettek. Ezek a minőségi munkát fogják szavatolni.
„Az előző évekből megmaradt pénzeket és az idei évben várható bevételnövekedést is mind a projektek önrészeinek biztosítására szeretnénk fordítani. A beruházási listáról is levettünk minden nélkülözhető kiadást, hogy a már kivitelezés alatt álló projektekre koncentrálhassunk” – fogalmazott a településvezető. Hozzátette,
Miközben az általános büdzsé összességében 427,47 millió lej, a tavalyi 137,6 millió lejhez képest idén lényegesen nagyobb, összesen 220 millió lejes helyi költségvetés felhasználásáról dönthetnek csütörtökön az önkormányzati képviselők. A témáról szóló határozattervezet sarokszámait Péter Loránd gazdasági igazgató ismertette. Közölte, az állami büdzsé már tavaly december közepén elfogadásra került, így ők is igyekeztek az ettől számított 45 napos határidőbe beleférve előkészíteni a helyi tervezetet.
Kifejtette, a korábban említett bevételhez képest 240 millió lejes kiadással számolnak. Az előző évekből 19,9 millió lej maradt meg, ami 5 millió lejjel kevesebb a 2022-es összegnél. Ez azt jelenti, hogy
Idén 138,13 millió lejt fordítanak saját és EU-s finanszírozású beruházások megvalósításra – előbbire 14 milliót, utóbbira 124 milliót –, ami a büdzsé 57 százalékát jelenti.
Hatósági kiadásokra idén 37,33 millió lejt szán a város,
városgazdálkodásra 8 milliót,
polgárvédelemre és közbiztonságra 3,4 milliót,
oktatásra 32,66 milliót,
egészségügyre 3 milliót,
továbbá kultúrára, szabadidős tevékenységekre, sportra, zöldövezetekre és az egyházakra összesen 31,3 milliót.
A szociális felügyelet 14 millió lejébe kerül a városnak,
a köztisztaság, hulladákgazdálkodás és kanalizálás 12,38 millióba,
az általános gazdasági tevékenységek 9 millióba,
míg a távhő biztosítására 3,5 millió lejt költenek.
A legnagyobb összeget 85,62 milliót az utak karbantartására, illetve a közszállításra szánják.
Az alintézményeknél szinte minden esetben nő a büdzsé a tavalyihoz képest, csak a Tomcsa Sándor Színház esetében tapasztalható némi csökkenés – az intézmény 2,6 millió lejből gazdálkodhat idén. Erre az a magyarázat, hogy
A művelődési ház közel ötmillió lejt, míg a helyi rendőrség 3,2 millió lejt költhet el.
Kovács Attila, a hivatal fejlesztési osztályának aligazgatója egyebek mellett arról beszélt, hogy a tervek szerint idén 66 millió lej összértékű beruházás kerül kivitelezésre.
Kérdésünkre Kovács Attila kifejtette, tavaly összességében még többet is költöttek beruházásokra, mint tervezték. „Ettől függetlenül
Ilyenkor elgondolkodik az ember, hogy felültervezett vagy alulteljesített helyzetről van szó, de szerintem mind a kettő igaz” – fogalmazott.
Gálfi Árpád kiegészítette, a közbeszerzési eljárások meghirdetésével, illetve a menedzsmentbéli kérdésekkel voltak elmaradva. Most már jobb a helyzet, hiszen zajlanak a szerződéskötések, ami után a pénzt is el lehet költeni.
Újságírói kérdésre Kovács azt is kifejtette, egyelőre nem terveznek lemondani egyetlen betervezett beruházásról sem, figyelni fogják, hogy miként alakul a gazdasági helyzet, majd a lehetőségekhez mérten döntenek. Ez más településeken is gondot jelent. Lapunknak reagálva közölte, egyelőre
Az is elhangzott, hogy a több székelyudvarhelyi utcát magában foglaló EU-s finanszírozású útfelújítási projektben már zajlik az ajánlatok kiértékelése az autóbuszok beszerzése, illetve a tervezés és kivitelezés esetében egyaránt. Bíznak benne ugyanakkor, hogy február közepéig megköthetik a kivitelezési szerződést a Székely Támadt-vár esetében is.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
1 hozzászólás