Csajos gondolatok Bartok Barbara tollából.
2022. január 05., 00:212022. január 05., 00:21
Az új határidőnapló patyolat tiszta oldalai, a frissen felbontott parfüm illata, a teljesen üres mappa a laptopon, a hűtőben pihenő utolsó korty kóla, amit idén már nem ihat meg Rebeka – mind-mind jelzik, ideje hozzálátni az „új év, új én” projekthez. Megannyi fogadalom futott át fejében szilveszter éjszaka, amikor utolsó energiáit összegyűjtve, ásítások közepette koccintott barátaival, és búcsút intett 2021-nek. Fogadalmak, amelyek egészségét célozzák, fogadalmak, amelyek magánéletét teszik majd aranylóbbá, alkoholpárlatos ígéretek, amelyek jobb munkaerővé alakítják a szétszórt, halogató lányt.
Ezek a mondatok azonban az évek alatt sablonszerűvé alakultak. Annyira beleégtek Rebeka fejébe, már azt sem tudja eldönteni, hogy ő fogalmazta-e meg, vagy valamelyik idézetes oldalon olvasta. Hiszen évről évre, minden január elsején felébrednek a tudatalatti mélyéről, ugyanúgy szólnak, ugyanazt mantrázzák. Mert hát Rebeka nem arról híres, hogy bármelyik fogadalmát tovább tudná betartani, mint január ötödike. Viszont olyan ez, mint a piros bugyi, a zsebbe rejtett pénz, az újévi lencseleves. Nem lehet nélkülük esztendőből esztendőbe balettozni.
Mindig arra ösztönzi magát Rebeka, hogy ebben az évben sokkal összeszedettebb lesz. Éppen ezért kitakarítja szobáját, autóját, irodáját, digitális kütyüjeit. Sorba rendezi féléve olvasatlanul fekvő könyveit aszerint, melyiket melyik után olvassa majd el. Szép írást erőltet ki magából, amikor a határidőnapló első napjához beírja, hogy élete melyik szegletéről törli le a porcicát aznap. Felállítja újra az arcápolási rutinját, halk zenét hallgat, és ha kell, ha nem, mosolyog, mert hát a pozitív energiák…
Csakhogy minden évben eljön az a pont, amikor ráébred, hogy semmi sem változott. Mikor lekerülnek a karácsony előtt gondosan felszkoccsozott égősorok a ház minden pontjáról, amikor a karácsonyfa újra egyszerű fenyőfává alakul, amikor kikerül a hűtőből az utolsó bécsiszelet, és megeszi a kutya a lencseleves-maradékot, akkor nyakon csap az élet. Bizony-bizony, attól még, hogy most félévig rosszul írjuk a dátumot a hivatalos papírokon, az élet semmit nem változott. Minden folyik tovább a saját medrében. Örökölt genetikánk csak azért nem alakul a szomszédéhoz hasonlóvá, mert mi többé nem akarunk lobbanékonyak lenni.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!