
2018. augusztus 05., 11:392018. augusztus 05., 11:39
Vasárnap reggel két, az utcán sétáló embert is megsebesített a medve Tusnádfürdőn. Bár élve megúszták, jelenleg mindkét áldozatot a csíkszeredai sürgősségi kórházban ápolják.
Albert Tibor polgármester szerint a támadás a PECO benzinkút környékén történt. - Amitől féltünk, bekövetkezett. Az anyamedve a PECO előtt, a nyílt utcán támadt a járókelőkre. Az áldozatok nem együtt voltak. Egyikük éppen az állomásra igyekezett, mikor rárontott a vérgőzős állat, és az ő segítségére érkezett a másik, éppen arra járó áldozat. A medve végül nekiesett mindkettejüknek. Sürgősen tenni kell valamit, mondja a polgármester, mert tarthatatlanná vált a helyzet.
A két 27 éves férfit a mentők harapott és karmolt sebekkel szállították a csíkszeredai sürgősségre. Egyikük állapota súlyos, az orvosok szerint műteni kell, mivel a medve gyakorlatilag kiharapott egy darabot a férfi baloldalából. Ez a mély seb a hóna alatt, a mellkasán keletkezett, de megsérült az állkapcsa, és a hasfalába is beleharapott a dühöngő mackó. A másik férfi a vállán és a fülénél sebesült meg, őt a fertőző osztályra szállították.
A csendőrséghez vasárnap reggel futott be egy riasztás a 112-es számra, miszerint beszorult két medvebocs a tusnádfürdői állomás mögötti kukákba. Elmondásuk szerint mire kiértek a helyszínre, egy helybéli lakós már kiszabadította a bajba jutott állatokat, akik el is futottak anyjukkal. Iamandi Dan parancsnok azt feltételezi, hogy ez az esemény válthatta ki a támadást, a bocsait féltő anyamedve valószínűleg befeszült a történtek hatására.
https://www.facebook.com/vadkarok/videos/1757606987656820/
Borboly Csaba megyei tanácselnök a Környezetvédelmi Minisztérium sürgős beavatkozását követeli. Szerinte a kormány is felelős, hogy a medvék az emberek életét kockáztatják. Állítja, Bukarestből azt a tanácsot kapták, költöztessék el a medvéket, de ehhez semmilyen jogalapja nincsen a helyi önkormányzatnak. A minisztérium pedig pénzt sem kíván áldozni a medveprobléma hatékony, közpolitikai orvoslására, Borboly szerint a központi román hatóságok továbbra is struccpolitikát folytatnak, és teljesen közömbösek az egyre súlyosbodó helyzettel.
https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/1705741119473264/
Nem ez az első medveügy ezen a héten Tusnádfürdőn. Pár nappal korábban a fürdőváros egyik gyerekgondozójába - a Szent László Gyermekotthonba sétált be egy medve, és ott 50 gyerek szeme láttára betört egy ajtót, majd kiette a fagyit, meg a zöldséget a mélyhűtőből. Júliusban is két embert sebesítettek meg, egy helybélit és egy tusványosozó turistát. A tusnádiak petícióval is próbálkoztak a minisztériumnál, eddig kevés sikerrel. A helyiek szerint mintegy 20 medve látogatja rendszeresen a fürdőváros utcáit.
(protv)
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!