Felbontották az RMDSZ-szel kötött koalíciót a Szatmár megyei liberálisok

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Szatmár megyei szervezete visszavonta vezető beosztású politikusait a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által vezetett Szatmár megyei és szatmárnémeti önkormányzatból.

Székely Hírmondó

2022. augusztus 16., 13:202022. augusztus 16., 13:20

A PNL Szatmár-megyei szervezete elnökének, Adrian Cozmának keddi sajtótájékoztatójáról az Agerpres hírügynökség számolt be. Az elnök az RMDSZ-hegemóniájával és az őszinte partneri viszony hiányával magyarázta a megyei szervezet vezető testülete által egyhangúan meghozott döntést. Adrian Cozma totalitárius kisiklásokkal vádolta az RMDSZ helyi vezetőit, és azt is nehezményezte, hogy a szövetséget Bukarestből és Budapestről is irányítják. Kifogásolta, hogy a szatmárnémeti polgármesteri hivatalban a magyar nyelv ismeretéhez kötik egyes állások betöltését, és hogy a megyei tanács megbízásából rossz minőségű útfelújítási munkákat végeztek.

A PNL eddig mind Szatmár megyében, mind a megyeszékhelyen helyi koalíciót alkotott az RMDSZ-szel. A párt adta Szatmárnémeti két alpolgármesterét és a Szatmár megyei önkormányzat két alelnökét.

"Alelnökökkel és alpolgármesterekkel vagy azok nélkül a PNL hozzáteszi a maga részét a város és a megye számára valóban fontos célok megvalósításához. A mi választóink nem eladók. (.) Mi nem kereskedünk azoknak a szavazataival, akik bennünk bíztak" - idézte az Agerpres a PNL megyei elnökét.

A politikus azt is hangsúlyozta, hogy a döntés nem irányul a magyarok ellen, csupán az RMDSZ-szel van vitájuk.

Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke, aki egyben a megyei önkormányzat elnöki tisztségét is betölti, a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva sajnálatosnak tartotta a PNL döntését. Úgy vélte: Adrian Cozma személyes érdeke és a Kereskényi Gábor polgármesterrel fennálló személyes konfliktusa vezetett a koalíció felbomlásához. Hozzátette: a megyei önkormányzat értékeli a PNL tisztségviselői által elvégzett munkát, és ezentúl is kész együttműködni minden liberális polgármesterrel.

A PNL szatmárnémeti szervezete múlt héten megvonta a bizalmat Adelin Ghiarfaș liberális alpolgármestertől arra hivatkozva, hogy az RMDSZ-t szolgálja. Az alpolgármester Facebook-üzenetében válaszolt a vádakra. Kijelentette: "az volt a bűne" párttársai szemében, hogy a közösség érdekeit tartotta szem előtt, és nem a két év múlva esedékes polgármester-választásra koncentrált. A bizalom megvonását a párt megyei szervezetének kellett megerősítenie.

A Szatmár megyei önkormányzat kedd délután közölte: a testület rendkívüli ülésén felmentették tisztségéből a tanács két liberális alelnökét, és helyükre a Szociáldemokrata Párt (PSD) két képviselőjét: Lenuța Corneát és Oliviu Buzgăut választották. Mind a felmentéseket, mind az új alelnököket a 33 tagú testület 23 képviselője szavazta meg.

Korábban Pataki Csaba megyeelnök a közösségi oldalán azt közölte: a megye fejlesztéséhez egységes nézeteket valló csapatra, a megyei testületben többségre, a helyi önkormányzatokban pedig partnerekre van szükség. "Az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt és a Népi Mozgalom Pártja támogatja Szatmár megye fejlesztését" - érzékeltette a politikus, hogy mely pártokból alakul az új koalíció.

A Szatmár-megyei önkormányzati testületben az RMDSZ-nek 15, a PNL-nek 10, a PSD-nek öt, a Népi Mozgalom Pártjának pedig két képviselője van.

Nem befolyásolja a kormánykoalíció működését a Nemzeti Liberális Párt Szatmár megyei szervezetének döntése, miszerint az RMDSZ-szel való nézeteltérések miatt a liberális tisztségviselők kilépnek a Szatmár Megyei Tanács és a szatmárnémeti polgármesteri hivatal vezetőségéből - jelentette ki kedden a liberálisok szóvivője.

Ionuţ Stroe az Agerpres-nek nyilatkozva elmondta, a PNL Szatmár megyei szervezete "egyéni döntést" hozott. Hozzátette, sem a kialakult helyzetről, sem az ennek nyomán született döntésről nem tájékoztatták a párt központi vezetőségét, amely egyébként sem szól bele a helyi vagy megyei szintű politikába. "A központi koalíció működését semmilyen módon nem befolyásolja ez a helyzet" - szögezte le Stroe.

(MTI/Agerpres)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés