Az elnök megadta magát?

Pártszimpátiáik alapján eltérően ítélik meg a központi sajtó cikkírói azt, hogy egy hónapos halogatás után Klaus Johannis államfő végül felmentette tisztségéből a DNA-főügyészt, abban azonban egyetértenek, hogy ezzel csökkentek újraválasztási esélyei a jövő évi elnökválasztáson, írja az MTI.

Székely Hírmondó

2018. július 11., 00:262018. július 11., 00:26

Pártszimpátiáik alapján eltérően ítélik meg a központi sajtó cikkírói azt, hogy egy hónapos halogatás után Klaus Johannis államfő végül felmentette tisztségéből a DNA-főügyészt, abban azonban egyetértenek, hogy ezzel csökkentek újraválasztási esélyei a jövő évi elnökválasztáson, írja az MTI.

 

Liviu Avram, a szociálliberális kormányt rendszeresen bíráló Adevărul főszerkesztő-helyettese egyenesen gyávának nevezte az elnököt, amiért nem személyesen jelentette be meghátrálását, hanem gyermeknevelési szabadságáról visszahívott szóvivőjét küldte a sajtó elé. A cikkíró szerint a jobboldali elnök egyszerűen megadta magát az igazságszolgáltatást maga alá gyűrő „állami maffiának”, miután egy hónapig mímelte az ellenállást, arra hivatkozva, hogy alaposan át kell tanulmányoznia a főügyész leváltását előíró, számára érthetetlen alkotmánybírósági határozatot.

A Gândul című ellenzéki portál vezércikkében Lelia Munteanu úgy értékeli: Johannis éppen most távozott a politika színpadáról, az általa feláldozott főügyész, Laura Codruța Kövesi pedig most érkezik. Szerinte roppant kínos volt, ahogyan „az újraválasztását inkább hátráltató, mint segítő” volt pártja, a PNL megpróbálta kimagyarázni, hogy Johannis az ország érdekét és stabilitását helyezte saját érdekei elé, mert a portál szerint „az elnöki palotában szervezett előadás valójában a gyávaságról szólt”. Munteanu szerint az ellenzéki választók számára a korrupcióellenes harcot Kövesi testesíti meg, aki hétfői sajtóértekezletén, a DNA-s munkatársak gyűrűjében közvetlenül a román polgárokat biztatta a harc folytatására. A cikkíró szerint egy ügyész sosem mondana olyasmit, hogy a „korrupció legyőzhető”: ez egy leendő államfőjelölt kampányszlogenje volt.

A titkosszolgálatok és a vádhatóságok közti szoros kapcsolatot rendszeresen bíráló Ion Cristoiu az Evenimentul Zilei hasábjain nem volt annyira elragadtatva Kövesi sajtónyilatkozatától, amelyet egy magát pótolhatatlannak képzelő, de titkosszolgálati mentorai nélkül fabatkát sem érő báb török szappanoperába illő búcsújeleneteként értékelt. Cristoiu viszont Románia történetének egy optimizmusra okot adó, pozitív fejleményének tartja, hogy Johannis végül eleget tett az alkotmánybírósági határozatnak, amihez szerinte a PSD-nek az államfő felfüggesztését kilátásba helyező „diverziója” segített elfogadható ürügyet szolgáltatni.

A DNA-ról szóló ügyekben a szociálliberális kormány oldalán álló România Liberă szerzője, Marius Ghilezan úgy vélekedett: Kövesit külföldről mozgatták. Szerinte ezt bizonyítja az Egyesült Államok nagykövetségének folyamatos támogatása, és az, hogy a nagy multikat érintő korrupciós ügyekben mindig ejtették a vádat. A szerző szerint Kövesi távozásával véget ér a DNA legsötétebb, a hamisított és a titkosszolgálatok által tálcán tálalt bizonyítékok szovjet időket idéző korszaka, és a korrupcióellenes ügyészek számára csak most kezdődik a valódi, szakszerű munka.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés